Motivasyonunuzu Korumanın 5 Yolu

0
4194

Üretken ve başarılı olmanın en zor yanlarından biri motivasyonu korumanın yollarını bulmaktır. Eğer kolayca motive olabilen ve motivasyonunu koruyabilen biriyseniz bu sahip olduğunuz en güzel yetenek olabilir. Eğer motive olmak konusunda sıkıntı yaşıyorsanız bu da karşınıza çıkan en büyük engel olacaktır.

 

Sürekli çalışırken ve hiç yol kat edemiyormuş gibi hissederken motivasyonunuzu korumak zor görünüyor olabilir. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken zor zamanı geride bırakmaya odaklanarak güç toplamak ve gerçekten motivasyonunuzu korumaya çalışmak.

 

İşte harcadığınız çabanın hiçbir işe yaramadığını düşünürken bile motivasyonunuzu korumanızı sağlayacak 5 ipucu

 

1. Sizi Neyin Motive Ettiğini Bulun

Herkesin motive olma şekli ve motivasyon kaynağı farklıdır. En zor zamanlarda bile motivasyonunuzu korumak için öncelikle motivasyon kaynağınızı bulmanız gerekir. Başarılı olmak için bir sebebe ihtiyacınız var.

 

Devam etmenizi sağlayacak sebep ne? İstediğiniz sonuçları alamamanıza rağmen çalışmanızı sağlayan sebep ne? Sizi neyin motive ettiğini bulmalısınız. En baştan bu yola çıkmanızı sağlayan büyük hayaliniz ne? Eğer bunu bulmayı başarırsanız o zaman karşınıza ne tür bir güçlük çıkarsa çıksın motivasyonunuzu koruyabilmeyi başarırsınız.

 

“Kaybetme ve acı, aşılması gereken bir güçlük olduğu gibi motivasyon kaynağınız da olabilir” – John C. Maxwell

 

2. Neyi Kaybedebileceğinizi Bilin

Bazen sadece ne istediğinizi bilmek sizi motive etmeye yetmez. Neyi kaybedeceğini bilerek, kaybetmemek için harekete geçen çok sayıda insan vardır. Eğer istediğiniz yararları ya da sonuçları göremediğiniz için motive olamıyorsanız, o zaman pes ettiğinizde neleri kaybedebileceğinizi düşünün. Yolunuzda yürümeye devam etmezseniz ne kaybedeceksiniz? Bu sorunun cevabı sizi ileriye götürecek gücü sağlayabilir.

 

3. Düzenli Olun

Çok meşgul olduğunuzda ve beyniniz aynı anda pek çok işi bir arada yapmaya çalışırken sadece odaklanma sorunu yaşamazsınız, aynı zamanda enerjinizi de kaybedersiniz. Aklınız karışıkken yapıyor olduğunuz işe odaklanmak ve motivasyonunuzu korumak imkansız gibi gelebilir.

 

Böyle durumlarda aklınızdaki tüm düşünceleri yazıya geçirin ve düzenleyin. Çoğu zaman sadece aklınızdaki düşünceleri düzenlemek bile sizi doğru kararlar vermeniz ve motivasyonunuzu korumanız konularında netleştirebilir.

 

Beyninizi çalıştıran şeylerin yükünü onları düzene sokarak hafifletmek size çok iyi gelecektir. Bu sayede gevşer, istediğiniz motivasyonu bulabilmek için odaklanabilirsiniz.

 

4. Her Zaman B Planınız Olsun

İnsan çoğu zaman istediği sonuçlara ulaşamaz. Bunun sebebi kişilerin gerekli yetenek ve becerilere sahip olmaması değildir, ancak doğru tutumu benimsememeleridir. İşler yolunda gitmediğinde kendinizi suçlamak ve enerjinizi kaybetmek yerine yeni bir planlı uygulamaya koyarak yeni bir tutum geliştirebilirsiniz.

 

Plan değiştirmeye hazır olun. Bu kesinlikle pes ettiğiniz anlamına gelmez, ama aynı soruna farklı bir bakış açısıyla yaklaşmanızı sağlar. Bazen bu farklı bakış açısı başarmak, enerjinizi toplamak ve motivasyonunuzu sağlamak için ihtiyacınız olan tek şeydir ve bu sayede ulaşmak istediğiniz hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

 

Thomas Edison’ın da dediği gibi, o hiçbir zaman başarısız olmadı çünkü başarılı olmayan 10.000 farklı yol bulmuştu. Belki 10.000 farklı yaklaşım denemeyeceksiniz ama bir B ya da C planınızın olması kendinizi daha iyi hissetmenizi ve motivasyonunuzu kazanmanızı sağlayabilir.

 

5. Boş Verin

Şu sıralar meşhur olan bir Disney şarkısında da söylendiği gibi, bazen boş vermeniz gerekir. Bazen insanların motivasyonunu kaybetmesinin nedeni denemeye ve zorlamaya devam etmek istemeleri değil, ama tutundukları bir şeyin onların yolunu kapamasıdır. Eğer siz de kolayca üzgün ve bıkkın bir ruh haline bürünüyorsanız ya da eksik bazı yönlerinizle ilgili diğer insanların ne düşündüğünü önemsiyorsanız, boş verin.

 

“Bazılarımız direnmenin bizi güçlü kıldığını düşünüyor, ama bazen bizi asıl güçlü kılan boş verebilmektir” – Hermann Hesse

 

Bu gibi hisler kafanızı meşgul eder ve odaklanmanızı engeller. Diğer insanların sizinle ve durumunuzla ilgili ne düşündüklerini ya da ne söylediklerini umursamayın. Bunun yerine boş verin. Bu sayede yaptığınız işe odaklanabilir, istediğiniz gibi motive olmuş bir şekilde işinize devam edebilirsiniz.
Bu makale addicted2success.com‘da Erik Wilson tarafından 2016’da yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here