Mükemmel Fikrinize Para Harcamadan Önce Başkası Tarafından Yapılmadığına Emin Olun

İnsanlar nerdeyse her gün piyasaya sürülebilecek ürün fikirleriyle bana geliyor. Bu potansiyel müşterilerin her biri fikrinin daha önce yapılmadığına oldukça emin olarak geliyor. Buna rağmen, çoğu zaman hızlı bir internet araması sonucu, genellikle daha ilk sayfada aynı fikir ile karşılaşıyorum.

 

Bu müşteriler, genelde buldukları fikrin heyecanı ve umuduyla araştırma yapmamış olarak geliyor. Şaşırtıcı bir şekilde, on beş dakikalarını ayırıp araştırma yapmadan birçok kişi, orijinal gördükleri fikirlerine para yatırmaya hazır durumdalar. Şimdiye kadar bu önemli adımı es geçip 100 bin dolar para yatıran insanlar gördüm.

 

http://youtu.be/sMKOoogLUVI

 

Genellikle mucitler, daha önce piyasada görmedikleri için ürün fikirlerinin orijinal olduğunu düşünürler, ancak bu kontrol etmediğiniz herhangi bir yerde olmayacağı anlamına gelmiyor. Bazıları kötü haberi almamak için düzgün bir araştırma yapmaktan kaçınır. Fikirlerinin eşsiz ve ileride zengin olabilecek bir dahi olduklarının kanıtı olduğuna inanırlar. Onlara göre inanç gerçekten çok daha önemli bir şeydir.

 

Buna rağmen bir fırsatın gerçek olup olmadığını anlamak için daha önce nelerin hayata geçirildiğinin farkında olmanız gerekir. Bunu doktora gitmek olarak düşünebiliriz. Her zaman kötü haber alacaksınız diye bir koşul yok ancak aksi bir durumda, hastalığınızdan önceden haberdar olarak erken tedavi olma şansınız olur. Doktora gitmezseniz, fazlasıyla geç kalma riskini göze almış olursunuz.

 

Bir ürün fikriyle karşılaştığınızda, para ve zaman yatırımı yapmadan önce yapacağınız ilk şey, kapsamlı bir araştırma yapmak olmalıdır. Fikriniz ile ilgili nasıl düzgün bir araştırma yapacağınız hakkında size şu tüyoları verebilirim:

 

1. İnterneti derinlemesine araştırın.

Piyasada fikriniz veya benzer fikirler var mı diye araştırın. Şirketimde, profesyönel araştırmacılar her proje için saatlar harcıyor. Bu kesinlikle buluş sürecinde atacağınız en önemli adım olacaktır. Piyasada neyin zaten yapılmış olduğunu bilmeniz gerekiyor. Çoğu zaman en önemli bulgulara uzun bir araştırmanın sonunda rastlarsınız. Bir şeyin var olmadığını kanıtlayamazsınız ancak tüm yolları açana kadar durmaksızın araştırma yapabilirsiniz.

 

2. Fikrin ortaya atıldığını kanıtlamak için araştırın.

Doğrulama sapması, kesin bir cevap istediğinizde istemsizce araştırmanızda aradığınız sonuçları baltalamanıza neden olur. Hatta tipik mucitler, araştırma yaparken olur da fikirlerini ilk sayfada göremezlerse, bunun fikirlerinin özgün olduğunun kanıtı olduğu sonucuna varırlar. Çoğu zaman, yanlış fikre kapılırlar.

 

Fikrinizin olmadığını kanıtlamaya çalışmak yerine, varlığını kanıtlamaya çalışın. Diyelim ki Target’a gittiniz ve raflardan birinde akıllı çaydanlık gördünüz. Bu ürünü aklınıza kazıyarak eve dönüp, arama motoruna varlığından emin bir şekilde ürünü aratırsınız. İlk sayfada çıkmazsa eğer, bu eminlik,  arama koşulları konusunda daha yaratıcı olmanızı sağlayarak azminizi artıracaktır. Yani o ürünün var olduğunu biliyorsunuz. Bu yüzden kolay bir şekilde vazgeçmezsiniz. İşte tam da bu şekilde arama yapmanız gerekiyor.

 

3. Mağazalara gidin.

Benzer ürünler satan bir mağazaya gidin ve raflara bakın. Daha çok mağazayı ziyaret edin. Dikkatlice etrafınıza bakın. Çok sıradan görünebilir ancak insanlar bunu çoğu zaman yapmıyor.

 

4. Patent veritabanını araştırın.

Ben, google.com/patents adresini kullanıyorum. Rahatlıkla normal arama motoru kadar işe yaradığını söyleyebilirim. Siz de genel aramalarınıza ayırdığınız kadar vakti patent veritabanını aramak için kullanmalısınız. Patentleri nasıl yorumlayacağınızı öğrenin ve sadece birkaç saatinizi ayırararak patentlerin eksi ve artılarını öğrenin. Ürünün piyasada bulunmaması patentinin başkası tarafından alınmadığı anlamına gelmez. Patent, ilerlediğiniz yolda size engel oluşturabilir.

 

5. Profesyonel bir araştırmacı tutun.

Para tasarrufu yapmak için öncellikle kendi araştırmanızı kendiniz yapın. Her halükarda kendi piyasanızın farkında olmanız gerekir. Gerçekten para harcamaya başlamadan önce ise gerçek bir profesyonel tutun. Üçüncü bir kişi doğrulama sapmasından etkilenmeyeceği için daha hızlı ve etkili bir araştırma yapabilir. Ayrıca, kendi patent araştırmanızın sonuçlarını yorumlamakta zorlanıyorsanız, araştırmacınızın yetenek ve deneyimleri bu konuda size oldukça faydalı olacaktır.

 

6. Sonuçlarınızı karşılaştırın.

Ürün fikrinizle ilgili bir şeyler buldukça, referans olarak gösterebileceğiniz bir liste veya tablo oluşturun, böylece pazarlama planı yaparken veya fikrinizi diğerlerine sunarken araştırmanız elinizde olur ve sonuçlarınızı rahatlıkla gösterebilirsiniz.

 

Yeni bir şeyler oluşturmak oldukça pahalı ve zaman alıcı olabilir, yani fikrinize yatırım yapmadan önce piyasada neler olup bittiğini öğrenin. Tüm para ve zamanınızı gerçek bir fırsata harcağınıza emin olana kadar araştırmanızı öncelik haline getirin. Kötü sonuçlarla karşılaşırsanız, üzülmeyin. Kendinizi bu fikre bağlamayın. Hızlı bir takipçi, hatalarından ders çıkarabilir. Zaman kaybetmeden önünüze bakıp, harika bir şey icat etmeye hazırlanın!

 

Bu makale  Christopher Hawker ‘ın 4 Şubat 2015 tarihinde entrepreneur.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir