Müşterileriniz Zaten Mobil Önceliklidir: İşte Onları Kazanmanın Yolları

2015’te mobil sadece dijital stratejinizin bir bileşeni olmayacak — dijital stratejinizin kendisi olacak. Müşteriler ilk önce hemen hemen her şey için mobil cihazlarına başvuruyorlar, ve alışveriş de buna dahil. Criterio’nun 2014’ün 4. çeyreği için olan en son  Mobil Ticaret Durum Raporu mobil cihazların, artık dünya çapındaki tüm eticaret işlemlerinin üçte birini oluşturduğu bulgusuna ulaştı. Bu sayının, akıllı telefonun küresel benimsenme oranı ile birlikte hızla büyümeye devam etmesi bekleniyor.

 

Dahası, akıllı telefonlar genel satışlarda tabletleri geride bıraktı, ve ortalama mobil sipariş değerleri masaüstünden verilen siparişlerinkine yaklaşıyor. Bu, ortalama sipariş değerlerinin cihazın boyutuyla arttığı şeklindeki geleneksel inancı sarstığı için özellikle şaşırtıcı bir durum.

 

Peki tüm bunlar ne anlama geliyor? Mobilin, eticaret işlemlerinin yarısından fazlasını oluşturması ve buna uyum sağlamayan perakendecilerin geride kalması an meselesi. Ancak bu demek değildir ki, perakendeciler sitelerini kolay bir şekilde optimize edebilir ve alışverişin (ve paranın) yağmasını sağlayabilir.

 

Amerika’da mobil satın alımlar şimdiden toplam eticaretin yüzde 27’sini oluşturuyor, ancak online perakendecilerin halihazırdaki mobil müşterilerinden bile fazlasını değiştirerek şimdiki satışları arttırmaları için hala bir çok neden var. Pazarlamacıların bu yıl mobil üzerinden gelirleri arttırabileceği üç yol aşağıda anlatılmaktadır.

 

1. Görüntüden ötesini optimize edin

 

Bu noktada, tüm eticaret perakendecilerinin web varlıklarını mobil müşteriler için optimize etmeleri gerektiğini söylemeye lüzum yoktur. Ancak, tam optimizasyon, bir web sitesini akıllı telefon ekranına uydurmanın ötesine geçer.

 

Örneğin, Android’in mobil satışlardan payı istatistiksel olarak uygundur, ve web siteleri, birlikte çalışacak kadar dinamik olmalı ve değişken boyutlu Android cihazlardan herhangi birine sorunsuz şekilde uyum sağlamalıdır.

 

Ayrıca, mobil sitelerin müşterilerin ürünleri araştırmaları için artık broşür işlevini görmediklerini unutmayın — mobil siteler işlemler için tasarlanmalıdır. Yüksek hacimdeki işlemleri verimli bir şekilde gerçekleştirebilen mobil siteler, 2015 yılında emsallerinden çok daha iyi olacaktır.

 

2. Hızlı alınabilecek ürünleri vurgulayın

 

Criteo’nun raporu, ev eşyaları ve sağlık ürünleri yaklaşık yüzde 15 geride kalırken, lüks ve seyahat temalarının mobil işlemlerde en yüksek yüzdeye sahip olduğunu göstermiştir.

 

Bu, sağduyunun bize mobil müşterilerle ilgili anlattığı şeyi doğruluyor. Mobil müşteriler araştırma ve karşılaştırmalarla daha az ilgilenirken, hızlı ödeme işlemi ile daha çok ilgileniyorlar. Pahalı bir saat veya çanta, veya bir son dakika uçuş bileti genellikle yeni bir yataktan daha az zaman gerektiriyor.

 

Tüm temaların pazarlamacıları buna önem vermeli ve mobil varlıklarını, daha az planlama ve daha çok etki gerektiren ürünleri öne çıkaracak şekilde optimize etmelidir. Müşterilerin düşünmek için daha çok zaman harcamaya eğilim gösterdiği çok pahalı ürünler, mobilde etki seçeneklerinin verdiği sonuçları hemen vermeyecektir.

 

3. İşlemleri kolaylaştırın

 

Hiçbir şey engellerden daha fazla mobil kullanıcıların sinirini bozamaz. Onların istedikleri şey hakkında bir fikre sahip olmaya eğilimli olduklarını biliyoruz, o zaman neden değişim işlemini olması gerekenden daha zor hale getirelim ki?

 

Mobil alışveriş genellikle sürekli hareket halindeyken yapılır ve bu nedenle bir müşterinin dikkati her an dağıtılabilir, kıymetli bir müşteri kazanımını engelleme potansiyeline sahiptir. Bundan dolayı, perakendecilerin, araştırmadan değiştirmeye kadar tüm alışveriş sürecinin mümkün olduğu kadar az tıklama gerektirdiğinden emin olmaları gerekir.

 

Pazarlamacılar, reklamları doğrudan bir ödeme sayfasına bağlayarak da kendilerine düşeni yapabilirler. Mobil reklamlar, azalan tıklamalara karşı da çok yararlı olacak olan doğrudan bir eyleme çağrıyı ve kişiselleştirilmiş bir teklifi öne çıkarmalıdır.

 

4. Eyleme geçirilebilir bir fırsat

 

Perakendecilerin alt çeyreği arasındaki oran sadece %25 iken, perakendecilerin üst çeyreği eticaret satışlarının yaklaşık yüzde 40’ının mobil cihazlardan geldiğini gördüler.

 

Müşterilerin alışveriş alışkanlıkları değişti, ve markalar için mobil fırsat hiçbir zaman ne daha büyük ne de zorunlu oldu. 2015’te en çok eticaret kazananları, mobil kitleyi en etkili şekilde ele geçirenler ve döndürenler olacak.

 

Bu makale Mollie Spilman’ın 18 Şubat 2015 tarihinde venturebeat.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Girişimcilerin Kendilerine Sorması Gereken 4 Soru

Soru sormak, meraklı zihnin bir göstergesidir. İşinin erbabı her girişimci, bir işe başlamadan önce pek çok soru sorar ve çıktığı yolculuk boyunca da soru sormaya devam eder. En zor sorular, insanın kendine sorduğu sorulardır; bu yüzden kendinize soru sormaya devam edin ve kendi verdiğiniz cevapları da iyi dinleyin.