Mutlu, Başarılı, Tatminkâr ve Motive Olmanın 10 Yolu

İşte başarıyı bulmak, daha fazlasını başarmak ve motive olmak isteyen insanlar için yol gösterici ilkeler. Başarı ve tatmin bu kadar ulaşılması zor şeyler olmak zorunda değil.

 

Birçok durumda, gerçek değişimin sizin tavrınızda olması gerekir. Bu ilkeler tavrınızı düzenlemenize yardımcı olabilir. Bir kere yaptığınızda, fırsatlar artacaktır. Problemlerle ilgili yeni tavrınız onları uzaklaştırmanıza yardımcı olacaktır. Geribildirim ve suçlama ile ilgili tavrınız alınmamanıza yardımcı olacaktır. Şimdi nasıl olacağını görün.

 

  • Kendinizi Denklemden Uzaklaştırın.

Herhangi bir çabanızın başarıya ulaşması için yapmanız gereken ilk şey kendinize aynada dikkatlice bakmayı kesmektir. Narsisizm, diğer insanlarla ilgilenmenizi engellediği için başarıyı da engeller. Sizin için “Ölmek var dönmek yok” ve bu ciddi sorunlara neden oluyor. Kim bir botla daha çok uzaklaşabilir, tek başına kürek çeken adam mı yoksa tüm ekibin uyum içinde kürek çekmesine izin veren adam mı?

 

  • Üstünüze Alınmayın.

Alınmamak bir sanattır. Bunun için çalışmalısınız. Eleştiri duyunca tepki vermek gibi bir doğal dürtümüz vardır. Bunu yapmayın. Eleştiri ve geribildirimi büyütmek sizi duraklatır, dondurur, ivmenizi keser ve sizi huysuz biri haline döndürür. Alınmayan insanlar daha büyük başarılara ulaşır, motive ve mutlu olur ve daha tatminkâr hissederler.

 

  • Aldığınızdan Daha Fazlasını Verin.

Vermenin almaktan daha iyi olduğu iyi bilinen bir gerçektir. Veren insanlar sahte Facebook arkadaşlarına değil gerçek, nefes alan arkadaşlara sahiptir. Eğer işinizde ya da hayatınızda tatminkâr hissetmek istiyorsanız, insanlara verin ve zor zamanlarınızda size nasıl yardımcı olduklarını izleyin.

 

  • Değişimi Kucaklayın.

Gerçekten. Değişimi tutun ve sallayın. Değişimi yakalayın. Değişimin peşinden koşun. Onunla savaştığınız zaman, sizi mahveder ve tükenmişlik ve pişmanlık dolu bir havuzun içine atar. Değişim başarıyı mahvetme yöntemi haline gelir. Ancak yeni bir şeye sarıldığınızda hatta bu zorluktan zevk aldığınızda, gerçek değişim sizi bulur.

 

  • Hatalarınızı İtiraf Edin.

Bir yılanın derisini saçtığı gibi siz de hatalarınızı saçabilirsiniz. Ve bunu yaptığınızda, hatalarınız sürünerek uzaklaşma ve sizi tutmama eğilimindedirler. İtiraf edin. Başkalarına hatalarınızı söylemelerini söyleyin. İnsanlardan geri bildirim alın böylece sizi tatminkârlık ve başarıyı bulmaktan alıkoyan problemlerinizi nasıl çözeceğinizi anlayabilirsiniz.

 

  • Minnettar Bir Tavır Sergileyin.

Başarıyı nasıl gördüğünüz tavrınıza göre değişir. Tamamen hayatı ve işi nasıl gördüğünüzde ilgilidir. İşler istediğiniz gibi gittiğinde minnettar olun. Gitmediğinde, aynı tavrı koruyun ve hayatta sizin kontrol edemediğiniz ya da değiştiremediğiniz şeyler olduğunun bilincinde olun. Önceki başarınızın yeniden başarabileceğinizin işareti olduğunun farkında olun.

 

  • Geribildirim Alın.

Geribildirim düşmanınız değildir. Geribildirimi önemseyip kendinizi geliştirmek düşmanınız değildir. Kendinizi geliştirmemeniz düşmanınızdır. Gerçek başarı geribildirimi kullanıp değişmenize yardımcı olmasıyla gelir. Başarısızlık değişime negatif yaklaşmaktan gelir. Sıkışıp kalanlar, tatminkâr ve mutlu hissetmeyenler geribildirimi eleştiri olarak görenlerdir.

 

  • Hayatın Neşesini Görün.

Kendinize ve başkasına gülebilmenin başarının anahtarı olduğuna şüphe yoktur. Bu her zorluğu ya da motivasyonunuzu ve tavrınızı mahveden her şeyi ciddiye almadığınızı gösterir. Başarıyı yakaladığınızda gülün. Yeni bir motivasyon bulacaksınız. Başarısız olduğunuzda gülün. Sonu tatmin olacaktır. Başarının da başarısızlığın da kendi kontrolünüz dışında olduğunu görün.

 

  • Derin Sorulara Kafa Yorun.

Hayattaki derin sorulara kafa yormak başarının tarifidir. Başkalarını iş yerinde cesaretlendirdiniz mi? Kendinizi takımın pozitif bir üyesi olarak mı görüyorsunuz? Kendi başarılarınız dışındaki başarılarla tatmin oluyor musunuz? Takımınıza kendi gündeminizden daha çok değer veriyor musunuz? Doğru sorular sorduğunuzda, doğru cevaplar bulursunuz.

 

  • Sevmeyi Öğrenin.

Sevmek birçok durumda normal bir tepki değildir. Açgözlü ya da kıskanç olmak kolaydır. Sevmek zordur. Bunu hayatta nasıl yapacağınızı öğrenmelisiniz. Sevgi bir özveridir, tatminliğe ve başarıya ulaştırır. En çok motive eden şeydir. Her zaman.

 

Bu makale inc.com’da John Brandon tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir