Mutluluk Otoportremiz

Hayatınızın akışına geri çekilip baktığınızda koca bir resim göreceksiniz. Her noktası sizin tarafınızdan ince ince çizilmiş ve renklendirilmiş bir resim. Bazen birileriyle konuşuyor, yolda yürüyor, soğuğu hissediyor ve bazen de müziğin ritminde kayboluyorsunuz. Bütün bunları tam olarak siz yaşıyorsunuz!

Bu resmin içerisindeyken verdiğiniz bütün tepkiler, sizin duygularınızı oluşturuyor. Çok yürüdüğünüz için bacaklarınızın ağrıması canınızı yakabilir ve hatta bunun için söylenebilirsiniz. Sınavlardan düşük not aldığınız zaman moraliniz bozulabilir. Olaylar, kişiler ve zaman karşısında hissettikleriniz bir sonraki vereceğiniz kararları etkiliyor. Ve yine verdiğiniz kararların sonuçlarını yaşıyorsunuz.

Kendi kendinize karar verip seçim yapabilme noktasını geçtiğiniz andan itibaren bu resmi çizmek ve renklendirmek tamamen sizin kontrolünüzde. Peki ya bu resmi çizen ve yaşayan siz, bu resme bakıp değerlendirebiliyor mu?

Sözlük anlamına göre bir şeyin gerekliliğini, önemini veya eşdeğerini belirlemeye yarayan ölçüte “değer” denir. Varolan her neyse ona değer biçmeye ise “değerlendirmek” denir. Hiç düşündünüz mü sahip olduğunuz değerler neler? Sizi siz yapan şeyler neler? Hayallerinize giden yolda size eşlik eden tutkularınız neler?

Ortaya koyduğunuz işler veya verdiğiniz tepkiler sonunda kendinizi bir duygu durumunda hissediyorsunuz. Bu hisleri kimin değerlerine göre değerlendirip hissettiğinizin farkında mısınız?

Başarı ve mutluluk…

Birçoğunuzun olmamasından korktuğu iki şey. Başarısız veya mutlu olamama ihtimali hepinizi yoruyor olsa gerek. Şimdi tekrar sorun kendinize, başarı veya mutlu olma değerlerim neler?

Eşsiz varlığınızla, kendi hayat resminizi çiziyorsunuz. Ve bu resim bir başkasınınkine hiç benzemiyor. Bir başkasının bakışıyla da değerlendirilemeyecek kadar değerli.  Başarı değeriniz sınavlarınızda yüksek not almak değilse, düşük not aldığınızda başarısız değilsiniz! Mutlu olma değeriniz birinin sizi sevmesi değilse, sizi sevmediğinde mutsuz olmamalısınız!

Bütün yaşadıklarınıza siz değer biçiyorsunuz! Bu değerlere yalnızca siz sahipsiniz!

Şimdi, şu an ve burada…

Kendi resminizi, kendiniz değerlendirin. Ve bütün bu değerlerin sizin içinizden geldiğini farkedin!

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

4129 Grey

Kaliteli ve anlamlı işlerin kazandıkları başarıları, genellikle iyi bir ekip çalışmasının sonucu olarak görüyorum. İşin önemi, boyutu gibi tanımlamaların…

Tasarım Düşüncesi Üzerine

Girişimcilik Vakfı sayesinde katıldığımız workshoplardan biri de “Design Thinking’’ atölyesiydi. Tasarımcı düşünce olarak dilimize çevrilen “Design Thinking” pek…

bi’Bolu!

Ankara ve İstanbul arası rotamızın bir parçası olarak biliyordum Bolu’yu. Doğal güzellikleri akıllara gelen ilk özelliği oluyordu Bolu’nun,…