Nasıl Başlasak?

Fikirlerimi hayata geçirme serüvenimde kendime sorduğum ilk soru; “Girişimciliğin gençler arasında yaygın ve tercih edilebilir bir yönelim/alan olmadığı; girişimcilik denilince akla ilk, hatta sadece  ‘hadi kafe açalım’, ‘girişimcilik kafe açmaktır’ gibi fikirlerin geldiği bir kentte bunu dert edinip alternatif bir geleceğin mümkün olduğunu anlamak, anlatmak ve yaygınlaştırmak adına ne yapabiliriz?” oldu.

Bu soru için kendime verdiğim en önemli cevap ve hareket modeli ‘giveback’ yani “toplumdan aldığını topluma geri verme “ algısına sahip olmak oldu. Girişimcilik kültürüne Mardin Gençlik ve Kültür Evi’nde hakim olmaya başlamıştım zaten. Pek tabii ‘giveback’ dendiğini bilmiyordum yaptığımız çalışmalara. Lâkin yeni şeyler öğrenmek yeni uğraşlar ve hobiler edinmek, bunları yaygınlaştırmak ve paylaşmak, edinmiş olduğum en önemli kazanımdır diye düşünüyorum.

Girişimcilik Vakfı’nın altı aşamalı eleme sürecinde aşamaları tek tek geçerken aklımda üniversitemde girişimcilik faaliyetleri yürüten bir topluluk açma fikri şekillenmeye başlamıştı. Vakfa seçildikten sonra topluluğu öğrenci arkadaşlarımın da desteği ile açtım. Vakfın bana kattığı motivasyon ile “Global Girişimcilik Haftası” kapsamında bir etkinlik yapmamız gerektiğini derinden hissettim. Daha önce spesifik olarak böyle bir etkinlik yapmadığımızdan ne yapacağımızı, yapacağımız şeyi nasıl yapacağımızı bilmiyorduk. Bu sorun, etkinliğimizi şekillendirmemizde temel ilkemiz oldu.

Girişimcilik kavramını tanımak, girişimcilik ekosistemine dâhil olabilmek ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerini yerelleştirmek üzerine konuşmak için ‘Nasıl Başlasak’ isimli bir “youth’up!” etkinliği gerçekleştirdik. Etkinlik kapsamında ilk oturumda ben, katılımcı arkadaşlarıma Girişimcilik Vakfı’nı, seçilme sürecimi, ilk Fellow Up’ta dinlediğim başarı hikâyelerini ve sivil toplum deneyimlerimi anlattım. İkinci oturumda katılımcıların gruplar haline ayrılması ile beş ana konu üzerinde “Nasıl başlasak?” sorusuna “world cafe” tekniği ile cevap aradığımız bir atölye çalışması gerçekleştirip çıktılarını birbirimizle paylaştık.

Verimli ve bir o kadar da keyifli olduğunu gözlemlediğim bu etkinlik Mardin’deki ilk GGH etkinliği olması ile birlikte topluluğumuzun da ilk etkinliği oldu.

Kısacası güzel başladık!

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Kişisel Tarih

Her birinizin var oluş tarihi vardır. Her insan özeldir. Kendinize has özellikleriniz, özgünlüğünüz, farklılıklarınız ve farkındalıklarınız vardır. Varoluş…

Limit Sizsiniz!

Limit kelimesi küçüklüğümden beri bana hep olumsuz bir anlam çağrıştırır. Mesela çikolatayı yememin bir limiti vardı. Sonra bu limit kelimesi karşıma matematikte çıktı; limit yapmadan üniversite sınavını kazanamazmışım. Üniversite sınavını kazanamazsam mesleğim olmazmış. Mesleğim olmazsa mutsuz olurmuşmuşum. Mecbur,o zaman bu limiti öğrenicez dedim. Limit öğrenirken aslında hayatın da limitlerini öğreniyordum.

Okyanusu Aşmak

8 Nisan günü Zorlu PSM’de gerçekleşen, teması “Geçmiş ve Gelecek” olan TEDxBahçeşehir University’e katıldım. Bence açılış gösterisi, tüm konuşmalar ve ortam gayet güzeldi. Bu yazımda sizlere, bana en cesaret veren konuşmalardan birini aktaracağım.