“Nasıl Fellow Oldum?”

‘Aslında 20’li yaşlarınızda henüz trilyon dolarlık bir şirket edinmemişseniz, kendinize sormanız gereken trilyon dolarlık sorularınız da olmasın, en azından o şirketlerin sahiplerinin olduğu bir network’ünüz olsun.’

 

Henüz rüyalarınızda geçirdiğinizi düşündüğünüz sürecin ilk mülakata kabul çağrısı geldiği zaman Milli Piyango’nun size vurduğunu ancak bileti bulup bulamayacağınızı düşündüğünüz, günlük ortalama 87.3 Whatsapp bildirimli bir grubunuz, her birinin İngiliz kraliyet düğün davetiyeleriyle eş değer kıymette olduğu e-mailleriniz, çocukluğunuzda yaşadığınız Kinder sürpriz heyecanının size milyonlarca katını aynı Kinder sürprizle yaşatacağına söz verebileceğim Sina babanız, size her FellowUp’ta kariyer hedeflerinizi çizerken cetvel kullanamayacağınızı gösteren multi deneyimli girişimci mütevellileriniz ve yüzünüzdeki gülümsemenin sebebi 39 muadilinizi bulduğunuz yeni ailenizle yaşadığınız 8 aylık bir sürecin istatistiki verilerini manevi olarak hesaplayabilen bir girişim henüz bulunmadığı için bana hissettirdiklerini, zamanda kısa bir yolculuk yaparak sizinle paylaşmaya çalışacağım.

 

Facebook nasıl Harvard’dan çıkıp, internetli ekranlarımızda yer bulduysa Girişimcilik Vakfı da Facebook’taki reklam kuşağından sıyrılıp benim ana sayfamda yer bulmuştu. İşte o an yaptığım bütün başvurular, vakfın kaliteli eleme sürecini gördüğümde, gözümde intihar etmişlerdi.

 

Bir tık’la web sitesindeyim, daha sonra mütevelli heyeti, daha daha sonra da sponsorlarına bakmaktan kendimi alamadım. O an göz doktorum minik bir fenerle gözbebeklerimi inceliyor olsaydı, ameliyata zaten hiç ihtiyacımın olmadığını anlardı. Sizi bilmem ama ben mazime dönüp baktığımda Türkiye’de daha böyle dev kadrolu bir vakıf görmedim. Derken çok zaman kaybettiğimi fark edip, kabul edilmeyeceğimi hissede hissede başvurdum. Bu başvuruş; polis kolejinin boy kriterlerine boyunuzun yetmeyip ‘ama içimde kalmasın bir başvurayım’ psikolojisinden biri gibiydi. O zamanlar, başvuru formunu doldurmuş olmakla %0.625lik şans oranımı %100’e nasıl yükselteceğimi ben dahil hiç kimse bilmiyordu.

 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Berlin Yetenek Zirvesi İzlenimleri 101: Avrupa’nın girişimciliğinden ne öğrenilir?

Tam da öğrenmeye daha da aç olduğum bir dönemde “Berlin Talent Summit'e” katılmaya (Berlin Yetenek Zirvesi) hak kazandım. Girişimcilik Vakfı fellow sürecine dahil olduğumdan beri girişimci hikayeleri ve haberleri duymak eskisinden de fazla ilgimi çeker ve ilham verir hale geldiği için benim için ilginç ve öğretici bir deneyim oldu. Girvak ailesinde hep inandığımız ‘giveback’ kültürüne olan bağımdan dolayı etkinliğin içeriğinden, seçim sürecinden ve orada hikayelerini ayrıntılı dinlediğim girişimlerden biraz bahsetmek istiyorum.

İlham Dolu Gezi; İsrail

İsrail'e gidip oradaki girişimcilik ekosistemini gördükten sonra bakış açınızın değişmemesi imkansız. Orada kurduğum bağlantılar, ilham kaynaklarından dinlediğimiz eşsiz konuşmalar ve yerinde gördüğümüz start-up’lar bana başka yerde elde edemeyeceğim deneyimler kazandırdı. Merakla ve heyecanla gitmeyi beklediğimiz İsrail gezimizden döndükten hemen sonra neler yaşadığımızı bu yazımda sizlerle paylaşmak istiyorum.

18 Aşamada Fellow Olma Hikayem

Merhaba dostlarım ben Ferit, Dumlupınar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü son sınıf öğrencisiyim. Seçtiğim bölümün kişisel özelliklerimle çok iyi…