Neden Bir İşletme Kurmak İstediğinizin Farkında Olun

0
4958

Eğer iş kurma planlarınız varsa, böylesine çaba gerektiren bir girişime atılmanın ana nedenini kararlaştırmak hayati önem taşır.İnsanlar bariz bir şekilde para kazanma amaçlı iş başlattığı için bunun tuhaf bir yorum olduğunu düşünebilirsiniz. Bu bazıları için geçerli olabilir ancak insanlar pek çok nedenle işe atılır. Para her zaman ana hedef değildir.

 

Peki, insanların iş kurmak için diğer sebepleri nelerdir?

 

En önemli sebeplerden biri, bazı insanların hırslarından keyif alabilmesidir. Bu işletme sahipleri iki yoldan birisini seçer. Hırslarından yola çıkarak iş açabilirler. Örneğin müzikten hoşlanıyorlar, böylece özel müzik eğitmeni olurlar. Veyahut mobil uygulama geliştirmeni olarak tamamen farklı bir yol seçebilirler. Yaptıkları iş belirli bir gelir sağlar, böylece yaşamlarını devam ettirip sevdikleri şeyleri yapmaya devam ederler.

 

İnsanların kendi işini kurmalarının bir diğer sebebi ise bir şeyleri idare etmek istemeleridir. Bu insanlar kendi kendilerinin patronu olmak isterler.

 

Günümüzde sosyal dönüşümle alakalı değişiklikler yapmak için iş kurmak isteyen çok fazla insan var. Bu insanlar, arzularını hırslarıyla birleştirerek bazen belirli bir toplumsal davaya odaklanabilme fırsatını yakalamak amaçlı para kazanmak için bir fikir ortaya atarlar.

 

California Playa de Rey’de kurulmuş ayakkabı ve gözlük şirketi olan TOMS önceki söylediklerimize fazlasıyla uyuyor, bununla birlikte şirket büyüdükçe iş fikrini kâr amaçsız şirketini desteklemek için ona para sağlamak amaçlı kullanıyor. TOMS’un sattığı her çift ayakkabı için yoksul bir çocuğa bir çift ayakkabı veriliyor ve şirket her gözlük sattığında, kârın belirli bir kısmı gelişen ülkelerdeki insanların görme duyusunu kurtarmak veya yenilemek için kullanılıyor.

 

Ayrıca insanlar akıllarına bir fikir geldiği veya bir fırsat yakaladıkları için iş kurarlar. Bu fikir, para kazanmak isteyen veya hırslı olanlara uyabilir. Buna rağmen, bu insanlar bir şekilde küçük işletme sahiplerinden farklı bir enerjiye sahiptir.

 

Daha iyi ürün veya servis sunabileceğini veya daha iyi bir üretim, dağıtım veya yönetim metodu olan veya kısacası her yönden daha iyisini yapabileceğini düşünen iş sahiplerinin fırsat yakalayan insanlara benzediğini söyleyebiliriz.

 

Son olarak işe atılmak isteyen bir ana grup daha var. Bu gruptaki insanlar, hane gelirini arttırmak için farklı yollar arar.

 

Kurdukları iş yarı zamanlı veya tam zamanlı olabilir. Bu insanlar, ek gelir elde etmeyi veya tamamen daha büyük bir gelir akışı sağlamayı amaçlar.

 

Birisinin iş kurmak istemesinin pek çok farklı sebebi olabilir. Üstelik her sebep bir sonraki kadar geçerlidir. Buna ek olarak her sebep sizi başarılı bir sonuca yönlendirebilir. Ancak sebep ne olursa olsun, uzun vadede ayakta kalabilmek için iş kazanç sağlamak zorundadır. Yani para kazanmak her durumda planlarınız aranızda ikincil hedef olarak yer almalıdır.

 

Kazanç sağlama hedefi olmadan bir iş yürütmek mümkündür. Ancak bu aslında hobilerinizden zevk aldığınız ve şirket işletmediğiniz anlamına gelir.

 

İşinizden ne istediğinizi anlamak, size rüyalarınızı gerçekleştirmek için bir şeyler tasarlamanız ve kurmanızda yardımcı olur. Bu yüzden sebeplerinizi kararlaştırmaya vakit ayırın.

 

Bu makale Glenn Muske’ın 12 Şubat 2015 tarihinde smallbizsurvival.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here