Neden daha fazla girişim şehir merkezine doğru kaymalı?

0
1775

Nüfusla ilgili meydana gelen değişiklikler net: Şehirler sizin girişiminiz kadar hızlı büyüyor. 1920’lerden bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk kez, şehirler varoşlardan daha hızlı büyüyor. Bunun uzun vadeli bir trend olup olmadığı belli değil, ancak Fruition Partners’da biz böyle olduğunu düşünüyoruz. Şehirler her zamankinden daha temiz, daha  bağlantılı ve hizmet işletmeleri ve uzmanlara karşı daha uysal. Ve bu küresel bir olgu gibi görünüyor.

 

Yine de, Fruition Partners bizlerin “Şehir içi 100” ödülüne aday gösterildiğimizi keşfettiğinde, bu onlar için biraz sürpriz oldu. Diğer adayların ilham verici hikayelerini gözden geçirdikten sonra girişimcileri motive etmek için kesişen birçok trendin olduğunu ve bizimki gibi girişimlerin şehirlere döndüğünü fark ettim.

 

Büyüyen şirketiniz de aynısını yapmalı mı? Bizim için cevap evettir ve girişimler için şehirleri büyük merkezler haline getirmek için birkaç önemli neden vardır.

 

Çalışan çeşitliliği

Danışmanlar olarak, sürekli bir algı seçkinliği içerisinde mücadele ediyoruz. Bu talihsiz bir şey çünkü tam tersinin doğru olması gerektiğini düşünüyoruz. İyi bir danışman, müşterinin ihtiyaçları ve motivasyonları doğrultusunda iyi olandır. Büyüyen iş ile meşgul olurken, bir tür meritokrasi (yönetim ve kişilerin bireysel üstünlüğüne dayandığı yönetim biçimi) yaratmalıyız ve çalışanlarımızın özgünlüğünü ve sahip oldukları farklı değerleri ön plana çıkartmalıyız.

 

Küçük işletmelerin büyük bölümü yakın ilişkiler üzerine kurulur. Şirket, sadece CEO’lar arasında değil, aynı zamanda ortaklar, satıcılar ve müşteriler nezdinde ilk irtibat noktası olarak varolur. İnsanlar açık fikirli meslektaşları ile iş yapmayı severler ve iş gücü çeşitliliği empati ve işbirliğini oluşturur.

 

Şehirler çeşitli bir çalışan havuzuna erişim sağlar; sosyo-ekonomik unsurlar, coğrafi ve etnik köken, eğitim ve dil becerileri çok çeşitlidir. Bu öğelerin her biri çalışan havuzunuza, hizmet vermek için yeteneğinize ve müşterilerinizle ilişki kurmanıza benzersiz katkılar sunar.

 

Ulaşıma erişim
Merkezi şehirler hem şehir mahallelerine hem de çevresindeki varoşlara ulaşım için genellikle kolay erişim sağlayan merkezlerdir. Bu ağ üzerinden erişilebilen hava alanları ve bölgesel raylı sistemler çalışanlara kendi çevreleri içinde herhangi bir yeri evleri yapma imkanı tanırken, tüm dünyada müşterilere hizmet için esneklik sağlar. Hiçbir şey evle iş arasındaki uzun ve trajik bir seyahatten daha fazla ruhsal çöküş yaratamaz. Uzun mesafeden gelen çalışanlarınız, çalışmak zorunda oldukları zamanın önemini anlayacaklar veya araba sürmeyecekleri için rahatlayacaklardır. Ailesi uzak varoşta yaşayan o harika CFO adayı, bu muhteşem şehir merkezinde yaşamak ve çalışmak isteyen Bilgisayar Bilimi mezunu kadar erişilebilirdir.

 

Eğitimli yetenek havuzu
Şehirler, uzman mezun öğrencilerin büyük çoğunluğuna erişim sağlar – bizim için bu genellikle teknoloji anlamına gelir. Halk eğitim merkezleri ve ticaret okullarından derin tecrübeye sahip mezun öğrencilere kadar, büyüyen herhangi bir şirket için bu kentsel kampüsler arasında bulunmak bir avantajdır. Görüşmeler ve kariyer günleri tempolu yürüme mesafesindedir ve bu kurumların yönetiminde bağlantıyı korumak çok daha kolaydır. Küçük bir işin can damarı, anlayışlı ve iyi eğitimli kaynak havuzudur. Şehirler bunu en üst düzeyde sağlar.

 

Yüksek yaşam kalitesi
Şehirle ilgili bulaşıcı ve hareketli bir şeyler vardır. Bu listemde en soyut öğe, ama çok önemli olduğunu düşünüyorum. Restoranlar, barlar, tiyatrolar, spor takımları, müzeler ve diğer kültürel mekanlar şehirleri heyecanlı ve enerjik yapan şeylerdir. Chicago merkezimizde halk sanatına, eklektik gıda kamyonlarına, tarihi yapılara ve tabii ki de yerel biraya sadece birkaç adım uzaktayız. Bu beraber çalıştığınız insanları mutlu eder ve hepimizin davranışlarına ve kişiliğine yansır. Büyüyen küçük bir işletmenin genellikle “çok çalış, çok eğlen” zihniyeti olması gerekir. Eğlence için birçok seçeneğe sahip olmak mutlu bir şirket için önemlidir. Müşterilerimiz ve ortaklarımız bizim şehir merkezindeki ofislerimizde toplantı yapmaktan hoşlanırlar. Çünkü biz yerel ağ grupları ve çalışanlarımıza yönelik iş dışı  aktiviteler için keyifli ortamlar ve uygun alanlar yaratırız.

 

Şehrin göbeğindeki bir ofisin havaalanı yanındaki bir ofis parkında bulunamayacak bir cazibesi vardır. Büyüyen bir işte farklılığınızı ortaya koyma yeteneğiniz anahtar rol oynar. Benzersiz, büyüyen, canlı ve heyecan verici misiniz? Yoksa bej, iyi işlenmiş ve güvende kalmayı tercih eden bir iş yeri misiniz? Sizin hakkınızda hangi şey mağazanızı nerede açtığınızdan daha fazla bilgi verebilir ki?

 

Bu makale  Patrick Stonelake’in  12 Ağustos 2014 tarihinde forbes.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here