Neden Empati Kurmaya Çalışmalıyız ve Nasıl Empati Kurmalıyız

Empati, bu günlerde iş içeriğinde çokça karşılaştığımız bir kelime. Hatta, daha demin Google’da “empati ve iş”i arattım ve neredeyse 30 milyon sonuç çıktığını fark ettim. Fakat empati iş ilişkilerinden ziyade, daha çok kişisel ilişkiler ile ilgili “yüz-göz olma” kategorisine girmiyor mu?

 

Birçok kişi böyle hissetmesine rağmen, özellikle liderler olarak profesyonel başarı için empatinin en önemli becerilerden biri olduğunu düşünüyorum. Bu konuda tek değilim.

 

İşte Google’a “empati ve iş” yazınca ilk sayfada çıkan birkaç makalenin başlıkları:

 

  • Girişimcinin Başarısında İş Hayatında Empatinin Hayati Önemi Vardır
  • Empatinin bununla ne alakası var? – Mind Tools – www.mindtools.com › Liderlik Becerileri
  • İş Hayatında Empati: Müsamaha mı Paha Biçilemez mi? – Forbes –
  • İşyerinde Empati – Yaratıcı Liderlik için Merkez
  • Kurumsal Empati bir Oksimoron Değildir – Harvard Business.
  • Çoğu Liderde Olmayan Beceri
  • İş hayatında empatinin büyüyen önemi- www.economistinsights.com

 

Empatinin bu kadar önemli olmasının birçok nedeni olmasına rağmen, merkezde yatan neden oldukça basit: En nihayetinde, iş hayatında her şey ilişkilere dayanıyor.

 

Son müşteri ile sağlıklı ilişkiler kurma ve sürdürme konusunda beceriksiz insanlardan oluşan bir kuruluş er ya da geç başarısız olur. Aksine, hem iç hem dış müşteriler ile sağlıklı ilişkiler kurma ve sürdürme konusunda becerikli insanlardan oluşan bir kuruluş rekabette muazzam bir avantaja sahiptir. Empati, başarı için çok önemli olan ilişkilerin çekirdek elementlerinden biridir. İnsanlarla insanlık seviyesinde iletişim kurmak için, diğerlerinin perspektiflerini, duygularını ve onları neyin şevklendirdiğini anlayabilmemiz gerekir.

 

Neyse ki, bu alanda üstün olmak için yüksek empati seviyeleri ile doğmamız gerekmiyor. Empati çalışıp geliştirebileceğimiz bir şey. Empatik becerileri pratik ederek gelecekte daha empatik olmamızı sağlaması için beynimizi değiştirebiliriz.

 

Empati Kurmak için Çalışmak

 

Empati becerilerimizi geliştirmek için uygulayabileceğimiz bazı araçlar şu şekildedir:

 

  • Diğer insanlar hakkında gerçekten meraklı olmaya ve hayatlarında neler olabileceğini hayal etmeye çalışın
  • İnsanlarla ortak neyimiz olduğunu düşünmeye zaman ayırın ve birbirimizi farklı kılanlara odaklanmaktansa, buna daha çok dikkat edin
  • Bir konuşma sırasında daha çok soru sormaya çalışın ve daha çok dinleyin

 

Düşünceli olma eğitimi (Mindfullness training) da empati geliştirmede güçlü bir araçtır. Nörolojik bilimdeki araştırmalar beynin bir bölgesi olan insulanın empati için çok önemli olduğunu gösterir. Bazı çalışmalar düşünceli olma eğitiminin empatiyi geliştirecek şekilde beyni önemli derecede değiştirdiğini öne sürerek, düşünceli olmayı orta seviyede pratik edenlerin kontrollere kıyasla daha kalın insulaya sahip olduklarını da gösterdi.

 

Davranış çalışmaları da benzer bulgular gösterdi. Örneğin, Northeastern Üniversitesi’ndeki Paul Condon ve Dave DeSteno’nun ve Massachusetts General Hospital’daki Gaelle Desbordes’in yaptıkları bir çalışmada, çalışmayı yürüten ekip bir grup insanı sekiz haftalık bir düşünceli olma eğitimi derslerine gönderdiler. Sonrasında, düşünceli olma eğitimi alanlarla almayanları karşılaştırdılar.

 

Her bir katılımcının koltuk değnekli ve medikal bot giyen, acı içinde olduğunun hem görsel hem de sesli sinyallerini veren bir kadın, sadece üç sandalyesi bulunan bir bekleme odasına girdiğinde nasıl tepki vereceği test edildi. Teste tabi tutulan katılımcı bir sandalyede otururken diğer iki sandalyeye yerini vermeyecek olan, araştırma grubundan iki kişi oturdu.

 

Kontrol grubunun sadece %16’sı koltuk değnekli kadına yerlerini verdi. Ancak, test grubunun %50’si yerlerini verdiler. Çalışma, sadece sekiz haftalık düşünceli olma eğitiminin diğer insanlarla empati kurma yetisini anlamlı olarak arttırdığını söylüyor.

 

İnsula ayrıca kendini bilme ile de ilişkili olduğu için, beynin bu bölümü çalıştırmak için günlük aktivitelerde vücudumuzun daha çok bilincinde olmak için çaba sarf etmeliyiz ve rahatlayıp, düşünerek dikkatimizi dağıtmadan vücudun bilincine varmak için çaba göstermeliyiz. Böyle bir vücut bilinci geliştirebilmek için harika bir egzersiz de vücut taraması (body scan)’dir.

 

Empati eğitimini bir üst seviyeye taşımak isteyenlerimiz için, ne zaman kıpırdamadan oturuyorsak ve dakikalarca bekliyorsak, özellikle de isteyerek oturmaya ayırdığımız zaman, nezaket meditasyonunu yapabiliriz.

 

Ben topluma açık alanlarda nezaket meditasyonu çeşitlerini yapmayı seviyorum. Kendi zihnim ve vücudumun farkına varmak için zihnimin sakinleşmesine izin vererek biraz bekliyorum. Sonra, birisine yüzünü hatırlamak için bakıyorum, başka tarafa bakıyorum (ki onu takip ettiğimi düşünmesin) ve birkaç nefeste ona iyi dilekler ve nezaket enerjisi gönderiyorum. Başarmam gereken dünyevi görevlerim arasında ne kadar zamanım olduğuna bağlı olarak birkaç kişi de seçebiliyorum.

 

Bu sadece bizi lider olarak ve iş hayatında daha başarılı yapan empatiyi geliştirme yolu değil, aynı zamanda normalde dünyevi veya belki de anksiyete yaratan anlarda neşeyi tecrübe etmenin de harika bir yolu.

 

Bu makale huffingtonpost.com’da Matt Tenney tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*