Neden Girişim Stüdyosu?

İlk örnekleriyle 21. Yüzyılın başlarında karşılaşmaya başladığımız, sektörde Venture Builder gibi isimlerle de duyduğumuz Startup Studio’ları kısaca ‘sistematik bir şekilde yeni girişimler üreten organizasyonlar’ olarak tanımlayabiliriz. Girişim Stüdyoları, organizasyonlarını temel olarak beş farklı aksiyon çevresinde şekillendiriyorlar: İş fikirlerinin belirlenmesi, takımların oluşturulması, yatırım bulunması, girişimleri yönetmek veya yönetmeye yardımcı olmak, muhasebe ve hukuk gibi ortak hizmetleri sağlamak.

Stüdyoların Hikayesi

Girişim Stüdyoları’nın tarihine baktığımızda ise ilk örnek olarak kabul edilen idealab’ın 1996 yılında faaliyetlerine başladığını görüyoruz. Sonrasında, sayısını eksponansiyel şekilde arttırmaya devam eden stüdyoların sayısı ise günümüzde 150’ye kadar çıkmış durumda. Günümüzde ise en büyük örnekleri Almanya çıkışlı Rocket Internet, Birleşik Krallık çıkışlı Founder’s Factory ve Fransa çıkışlı eFounders olarak gösterilebilir. Stüdyolarda ortaya çıkarılan  girişimleri incelediğimizde ise Twitter, Medium, Lazada ve Food Panda gibi çok bilindik şirketlerle karşılaşmak mümkün.

Türkiye’de ise Softtech Teknoloji’nin kurmuş olduğu Softtech Ventures, Fibabanka’nın hayata geçirdiği Finberg gibi stüdyo yapılarından sonra Tamer Group’un ise Tamer Capital adlı bir stüdyo kurma çalışmalarına başladığını duymuştuk.

–>
0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir