Negatif Döngüleri Kırmak İçin 4 İpucu

Pozitif veya negatif döngülere nasıl uyum sağlarsınız? Bunu ilk deneyimleyişiniz doğduğunuz çevrede gerçekleşir. Etrafınızdakilerin ne söyledikleri, nasıl davrandıkları ve kişilikleri hakkında deneyim kazanırsınız.

 

Büyürken oluşan düşünce ve davranış tarzınız kuşkusuz çevrenizdekiler tarafından şekillenir. Bir çoğumuzun yapmaya eğilimli olduğu şey çocukluk döneminde edindiğimiz alışkanlıklarımızı sürdürmektir, çoğu zaman iyi olmayan alışkanlıklar. Tabii ki bu nasıl büyüdüğünüze bağlı olarak da değişir.

 

Diğer zararlı alışkanlıklarımızın kaynağı ise yaşam şeklimizden gelebilir. Çok rahat bir yaşam sürdürüyoruzdur ve bunu bilmeden önce, banyo tartısı altı ay öncekinden 50 kilo fazla gösteriyordur. Sen ve ben zaman zaman böyle dönemler geçiririz. Herkes geçirir, çünkü biz insanız. Kötü alışkanlıklara sahip olmak doğaldır, ama bunlar hayat için değildir. Bu tür alışkanlıkları bırakabilir ve aynı zamanda dönüşebilirsin.

 

Kendini negatif döngülerden arındıracak ve gerekli değişiklikleri yapmanı sağlayacak dört yararlı öneri:

 

1. Problemlerini belirle

Atman gereken ilk adım kötü alışkanlıklarını tanımaktır. Hayatını gözden geçir. Kendin hakkında hayatında sevmediğin neler var? Belki bir konu hakkında karar aldın ve sonrasında üzüldün. Belki vücudunu beğenmiyorsun. Sürekli çocuklarına bağırıp sonra da kendini suçlu mu hissediyorsun?

 

Kendinde değiştirmek istediğin şeyin tam olarak farkına varmalı ve kendine net olmalısın. Çok fazla içiyor ve ertesi gün kendini üzgün ve depresyonda mı hissediyorsun? Otur ve bunu bir kağıda yaz. Bu seni yapmak üzere olduğun değişikliğe kendini daha çok adamış hissettirir.

 

Kendine karşı dürüst ol. Kimse senin yanında durup seni yargılamıyor. Üstte de bahsettiğim gibi, hepimiz kötü alışkanlıklara sahibiz. Önemli olan nokta, onu bulmak, görmek ve kendine itiraf etmektir.

 

“Pek çok insan kötü alışkanlıklarını yıkmak için o isteğe sahip değildir. Onların bir sürü bahanesi vardır ve kurban gibi konuşurlar.”   -Carlos Santana

 

2. Her olumsuz durumun üzerinde bıraktığı etkiye bak

Şimdi hangi engelleri aşacağını ve neden böyle hissettiğini görüyorsun. Hayatında sana yararı olmayan bir şey yapıyorsun ve bu tam tersi etki yapıyor. Onunla yüzleş. Bu döngüye uyum sağladığından beri hayatında ne değişti? Bu seni nasıl hissettirdi? Neleri kaçırıyorsun? Bu, günlerine nasıl etki ediyor?

 

Kendini bütün acı durumunun ortasına koy. Davranışın için özür dilemekten ve diğerlerini suçlamaktan vazgeç. Bu basamak kendini daha kotü hissetmeni sağlayacak olanlardan biri. Ama olayı netleştirmek ve gerçeği görmek adına gerekli. Sadece problemle yüzleşme isteğini gösterdiğin zaman değişebilirsin. Onu tanımla ve değiştirmek için katı kuralını uygula.

 

3. Hayatını negatif döngüler olmadan hayal et

Zor zamanları aştın. En önemli iki basamağı geçtin ve gerçekle yüzleştin. Seninle gurur duyuyorum çünkü bu gerçekten çok çaba gerektirir. Şimdi bütün hayal gücünü kullanıyorsun ve gerekli değişiklikleri yaptığın zaman sahip olacağın sonucu gözünde canlandırıyorsun. Nasıl hissettiriyor?

 

Vücudunda gezinen pozitif duyguları hissediyor musun? Şimdi gördüklerin yeni.

 

SEN. Eğer gerekli zorlukları aşma isteğini ve uyum sağladığın negatif döngüleri değiştirme cesaretini gösterirsen olacağın kişisin. Sen yarattığın kişisin. Kendine asla bir etiket yapıştırma. Sen şişman, huysuz veya cimri değilsin. Bu, sadece davranış tarzınla alakalı, kim olduğunla değil.

 

4. İşe koyul

Peki, her şey hakkında düşündün ve ayrıca kendini iyi veya kötü hissettirdin. Şimdi bir şeyler yapma zamanı. Aksiyon almak pek çok insanın başarısız olduğu bir adımdır. Onlar değişmeyi arzularlar ve değişim hakkında konuşurlar ama asla değişime doğru gerçek bir adım atmazlar. Aksiyonun anlamı bildiklerini pratiğe dökme uygulamasıdır.

 

Bir örnek vereyim. Geçmişte sinirsel sorunlarım vardı. Bu benim hayatımı etkiledi ve çoğunlukla da çevremdeki insanlarla olan ilişkilerimi. Bir şey yapmam gerektiğini fark etmek benim için çok acı verici oldu. Attığım ilk adım her sinirlendiğimde 10’a kadar saymak oldu. Kulağa çok basit gelebilir ama bu bebek adımları bana her şeyin mümkün olduğunu, hayatımın ve davranışlarımın kontolünü elime alabileceğimi öğretti.

 

Yanlış yaptığın bir şeyi fark etmek harika ama uygun aksiyon almadan çok küçük sonuçlar göreceksin. Kaytarma. Kilo mu vermek istiyorsun? Spor salonu üyeliği alana kadar veya izin gününe kadar bekleme. Spor ayakkabılarını giy, dışarı çık ve koşmaya başla.

 

“Herkes özel bir amaç için yaratılmıştır ve bu amaç için olan arzu her kalbe konmuştur.”   -Mevlana

 

Negatif döngüleri yıkmak ve değişebilmek hayatın kontrolünü eline almak demektir. Bunu yapana kadar istesen de istemesen de hayat seni kontrol edecek. Sadece kötü alışkanlıklarını yok ettiğin zaman mutlu ve neşeli bir hayata sahip olacağını hatırla.  Her şey senin hizmetinde. Sadece ilk adımı atman gerekiyor.

 

Bu yazı addicted2success.com‘da Silvia Turonova tarafından 2016’da yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*