Networking’e Son Verin ve Gerçek İlişkiler İnşa edin

Gerçek İlişkiler Kurmaya Başlayın

Bence hepimiz hayatta diğer insanlarla iletişim kurmanın çok önemli olduğu hakkında hemfikiriz. Bu bize şunları sağlar:

 

1. Yeni arkadaşlar edinmek

2. Daha fazla fırsatlar keşfetmek

3. İş ilişkileri kurmak

4. Daha başarılı olmak

5. Kendimiz ve hayatımız hakkında daha fazla şey öğrenmek

 

Genelde, ki ben de buna dahilim birçok insanın takındığı tavır çok korkunç. İnsanlar genellikle gündelik iş ilişkilerinde, her konuşmaya eski kafalı bir yöntem olan karşı taraftan ne gibi bir çıkar sağlayabileceğini görmek için katılıyor.

 

Aradaki bağı tamamen ruhsuzlaştırdığından bu insan ilişkileri için korkunç bir yaklaşımdır. Halbuki insanlar gerçekten bir bağ kurabildikleri insanlara yardım etmeye daha eğilimlidir.

 

Amaç gerçek bir iletişim kurmak olmalı. Gittiğim etkinliklerde sıklıkla kaç kişiyle konuşabileceğini ve ne kadar kartvizitle cebini doldurabileceğini denemek için insanlarla sohbet eden kişilere rastlıyorum. Ancak, ben insanlarla konuştuktan sonra ne kadar çok insanın sohbetimizden ‘seninle gerçek bir sohbet edebilmek keyifliydi!’ diyerek ayrıldığını görmek inanılmaz birşey.

 

Biriyle derinlemesine bir sohbet çok daha anlamlıdır. Bunu bir etkinlik değil ancak siz yapabilirsiniz.

 

İnsanlarla derinlemesine sohbetler ilişkilerimizin tek kullanımlık tanıdıklardan ziyade gelişerek güçlenmesine olanak sağlar.

 

Başka nasıl gerçek ilişkiler kurabilirsiniz? İşte birkaç ipucu:

* Doğru soruları sorun

* Dinleyin ve ne diyeceğinizi düşünmek yerine orada olun

* Açık bir beden dili kullanın

* Herkesin paylaşacak bir hikayesi vardır, kalbinizi ve hislerinizi açın

 

Gerçek ilişkiler kurmak yalnızca konuşmaktan öteye gider. İletişim kurduğunuz insanlar yalnızca ulaşabildiğin kadar çok kişiye ulaş oyunundaki sayılarlardan ibaret değildir. Birçokları için de bunu bir angarya kılan da budur zaten.

 

Biriyle bağlantı kurmak istiyorsanız, uğraşın ve bir ilişki geliştirin. Aksi takdirde, insanlar onlara neden yaklaştığınızı—onları kullanmak için— kesinlikle bilirler. Bu işe yaramayacaktır ve bu şekilde güvenilir ve anlamlı kişilerden oluşan bir ağ da kuramazsınız.

 

Genellikle bana LinkedIn’de 500+ bağlantısını gösteren insanlarla tanışıyorum. Ancak onlara LinkedIn’i ve bağlantılarını istedikleri bir iş için nasıl kullanacaklarını ben gösteriyorum. ‘Tek yapman gereken başvurduğun şirkette çalışan Kevin’le seni tanıştırması için Anrea’ya ulaşmak’ dediğim de Andrea’yı tanımıyorlarsa düşünebildiğim tek şey ‘o bağlantıyı kullanamıyorsanız bağlantıyla ne işiniz var ki?!’ oluyor.

 

İşte sosyal olarak genişleyebilmeniz için bazı tavsiyeler:

* Hayranlık duyduğunuz veya yaptığı işle ilgilendiğiniz kişiler varsa online olarak ya da ortak etkinliklerde onlarla konuşun.

* Ortak ilgi alanları bulun, böylece konuşacağınız bazı temel konular oluşacaktır. Siz onlarla ilgileniyorsanız muhtemelen zaten ortak ilgi alanlarınız vardır!

* Onlara sorular sorarak işleri hakkındaki fikirlerinizi paylaşın. Ne kaybedersiniz ki?

* Sosyal medya hesaplarınızı da bu doğrultuda kullanabilirsiniz – Facebook, Twitter, Instagram, LinkedIn

 

Böylece yardım etme sırası size geldiğinde veya iş bulmanız gerektiğinde bağlantılarınızın güvenilir kişilerden oluşmasına ihtiyacınız vardır. Yalnızca arkadaş, bağlantı, takipçi veya kartvizitinizdeki 100. kişi boşluğunu doldurması için eklediğiniz kişiler güvenilir değildir.

 

Unutmayın, herzaman önemli olan şey ne yaptığınız değil, onu nasıl yaptığınızdır. Sizi başarılı kılan katıldığınız etkinlik, toplantı veya konferanslar değildir. Sizi asıl başarılı kılan bu ortamlarda ne yaptığınız ve sahip olduğunuz anlamlı ilişkilerinizdir.

 

Bu makale James Wightman’ın  29 Ocak 2015 tarihinde under30ceo.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

İşinizi Büyütmeden Önce Avukatınıza Sormanız Gerekenler

Pek çok küçük işletme sahibi, gündelik konulara reaksiyon göstermek için epey zaman harcar, ama kritik konularda aksiyon almanın önemini göz ardı eder. Aynı çaba ve azmi iş büyütme konusunda da göstermek gerekir. İşinizi büyütmeden önce yapılan hukusal planlamalar başarı ve başarısızlığın en önemli koşuludur.