Öğrenmenin En Kolay Yolu: Networking

0
2510

Tanıştığımız her insan, okuduğumuz her söz bizleri yeni evrenlere taşıyor desek yalan olmaz. Bu yüzden ne kadar çok farklı düşünce yapıları keşfetsek ufkumuza o kadar farklı bir pencere açmış oluruz.

Bu yazının konusu yeni düşünceleri keşfetmekle ilgili. Klişe bir söylem olsa da her insandan öğrenebileceğimiz çok şey var. Başarılı insanların (başarı kavramı her ne kadar çok geniş çaplı bir kavram olsa da) algılarının çok açık olduğunu düşünüyorum. Toplumdan ve çevreden öğrenilebilecek her şeyi öğrenen ve geliştiren insanların çok doğru bir yolda ilerlediği bir gerçek.

Peki hayatımızda nasıl daha çok yeni pencere açabiliriz? Bu noktada kendi deneyimlerimi sizinle paylaşarak size yeni bir pencere açmak istiyorum.

“Networking” ile başlıyorum… Öncelikle kusura bakmayın yazımın temel hatları klişelerle dolu. Herkesin aynı şeylerden bahsettiğinin farkındayım ancak bence konu çok mühim. Ayaküstü konuştuğunuz bir insandan neler öğrenebileceğinizi bir düşünmekte fayda var. Yeni bir düşüncenin sizlere neler katabileceğini fark etmeniz ve katıldığınız etkinliklerdeki networking zamanlarını değerlendirmeniz gerçekten çok önemli. Unutmayın her bir “merhaba” başkasının hayatına dokunabilmenin en basit yolu.

Yeni pencereler açmanın bence en verimli yollarından birisi de kitap okumak. Bir kitabı almak için vereceğiniz parayla 500 sayfa dolusu bir vizyonun sahibi oluyorsunuz. O vizyondan alacağınız her parça hayatınıza yeni bir bakış açısı yeni bir umut demek. Bir kitap okuyup hayatınızın değişmesini beklemeyin bence bu çok şımarıkça bir istek olur. Ancak görüyorum ki kaliteli kitaplara sürekli olarak zaman ayıran insanlar birçoğumuzun hayal ettiği yerlere gelebilme konusunda gayet iyiler. Yani size bir kitap okuyunca hayatınızın değişeceğini garanti edemem ama bunu sürekli hale getirirseniz bambaşka bir vizyona sahip olacağınızı söylemek mümkün.

Her şeyi yeniden kendi başımıza keşfetmeye çalışırsak kendimize çok büyük haksızlık etmiş oluruz. Bugünden itibaren kendinize bir iyilik yapın ve başkalarının keşif dünyasından kendinize de pay çıkartın. Çevrenizle etkileşime geçmek için bir an olsun durmayın. Eğer bu yazıyı sonuna kadar okuyacak kadar görüşlerime değer verdiysen de çok teşekkür ederim ve her türlü geri bildirimini bekliyorum. 

Uzun lafın kısası, networking candır.

Kendinize iyi bakın!

Cevdet Burak Balkaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here