Okul – İş – Sosyal Hayat Üçgenini Dengelemenin Formülü

0
1828

Hepimizin başına gelir—yapılacak el değmemiş bir yığın işi dert ederken başlamak gözümüzü korkutur. Teslim tarihleri yaklaştıkça ise baskı daha da artar ve bitmemiş projeler üst üste yığılır.

 

Bu kabus senaryosu modern çalışma sisteminde, özellikle de akademik ortamlarda giderek yaygın bir hal almaktadır. Ulusal bir organizasyonu yöneten bir lise öğrencisi olarak bu boğuşma ile her gün karşılaşıyorum.

 

Ancak eğer Thomas Edison “10 günde bir ufak bir icat ve altı ayda bir büyük bir icat” sözü verebiliyorsa, eminim biz de hedeflerimize ulaşmak için kendimizi zorlayabiliriz.

 

İşte yapmam gereken birçok şey olduğunda uygulayarak zamanımı en verimli şekilde kullandığım birkaç ipucu:

 

1.     Aciliyet oluşturmak için yalancı teslimat tarihleri uydurun.

 

Yapmanız gereken şeyleri yapmaya başlamadan önce düşünün. Ne kadar vaktinizi alacağını ve ne kadar emek istediğini tahmin edin. Daha sonra ise bir teslim tarihi belirleyin.

 

Örneğin, günlük sporunuzu sabah saat 10 sularında bitirmeyi planlayın, hazırlamanız mali raporun bir kısmını öğleden sonra saat 2’de ve başvuru mektubunuzu da saat 3:30’da. Kendinize kesin süreler belirlemek zihninizde bir aciliyet hissi oluşturarak her işinizi zamanında bitirmeniz için gerekli olan motivasyonu kazanmanıza yardımcı olur.

 

Bir süre sonra, işlerinizin gerçekte ne kadar vaktinizi aldığı konusunda daha tecrübe sahibi olacak ve gününüzü daha hızlı ve daha verimli bir şekilde planlamaya başlayacaksınız. Çalışma saatlerinizin çoğunu, en acil işlerinize ayırın. Bir kariyer geliştirme ve liderlik koçu olan Susan Bernstein size en çok sonucu verecek işleri planlamanızda ilk sıraya almanızı önermektedir.

 

2.     Ara verin, ancak o bildiğiniz aralardan değil.

 

Çok çalışırken hepimizin biraz dinlenmeye ihtiyacı vardır ancak televizyon, Facebook’ta gezinmek veya YouTube izlemek gibi sizi oyalayan aktivitelerden kaçınmaya çalışın, çünkü bunlara bir takıldığınızda bırakmak oldukça zordur.

 

Bir şekilde işinize geri dönmeyi becerseniz bile, zihninizde bir isteksizlik oluşacaktır. Verimli çalışmak üzerine yazan Jordan Bates, işle ilgili olmayan teknoloji kullanımının verimliliği en çok sömüren unsurlardan olduğunu dile getirmektedir. Bu mantıklı bir yaklaşım, çünkü beyin bir anda eğlenceli bir aktiviteden aşırı derecede konsantrasyon gerektiren bir aktiviteye geçiş yapmaya çabalamaktadır.

 

Bunun yerine, spor yapmak, yemek yemek veya ofisinizi temizlemek gibi çok ilginizi çekmeyen etkinlikler yaparak ara vermeyi deneyin. Bu elinizdeki işe geri dönmemeniz için zihinsel bir engel oluşturmazken aynı zamanda beyninizin dinlenmesine de olanak sağlar.

 

3.     Birkaç ufak işe odaklandıktan sonra önemli olanlara geçin.

 

Sabahın erken saatlerinde hiçbir iş yapmak istemeyebilir ve  kendinizi halsiz hissedebilirsiniz. Bu durumla, günün erken saatlerinde hızlıca yapacağınız bazı kolay aktiviteler ile savaşabilisiniz. İster birkaç önemli maile cevap vermek olsun, ister ufak bir raporu tamamlamak; bir görevi bitirme hissi size özgüven kazandırır ve gün içerisinde başarılı olmanıza yardımcı olur.

 

4.     Baloyu ne zaman terk etmeniz gerektiğini bilin.

 

Her etkinliğin sizin için farklı bir önceliği vardır. Zamanınızın kısıtlı olduğu zamanlarda her işe gerekli zamanı ayıramayabilirsiniz.

 

Önceliği olmayan işlerinize bazen ‘hayır’ diyebilmek önemlidir. Büyük tedarikçiler tarafından incelenecek iki önemli projeniz olabilir. Her ikisine de ayıracak yeterli zamanınız yok ise, bunun farkına vararak birine öncelik verin.

 

İki orta halli proje yapmak mı daha iyi yoksa bir sağlam proje mi? Cevap durumunuza bağlıdır, ancak bu ikilemle her karşılaştığınızda farklı bir şekilde uyum sağlamanız gerekebilir. Mümkünse işinizi ofisteki diğer çalışanlar ile paylaşabilirsiniz.

 

5.     Not alın.

 

Akademik dünyada ajanda adı verilen planlama defterleri, öğrencilere ödevlerini yazmaları için her sınıfta verilmektedir. Aynı şekilde, çalışma ortamında da, el yazımı günlük planlayıcıların üretkenliği ve verimi arttırdığı kanıtlanmıştır.

 

Dikkat isteyen büyük, küçük her konuyu hatırlamaya çalışmak yerine, sadece bir dakikadan az bir zaman ayırarak her sabah bunları yazabilir ve daha sonra hepsini tek tek aradan çıkarabilirsiniz. Planlama defterinizin günlere ayrılmasına dikkat edin; güne özel planlama yapmanız daha düzenli olmanıza olanak sağlayarak kargaşayı önleyecektir.

 

Bir görevinizi bitirdikten sonra, üzerini çizin; bu beyninizin gününüzde ilerlediğinize dair özgüven depolamasına yardımcı olacaktır.

 

Bu makale yfsmagazine.com’da John Seiders tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here