Okuyup Okuyabileceğiniz En İmkansız 6 Başarı Öyküsü

Bu girişimciler inanılmaz bariyerleri aştılar ve çok başarılı markalar çıkardılar.

 

Günümüzde işleri her gün kullandığımız isimler haline gelmiş olan hayal gücü kuvvetli kişiler, girişimciler ve yatırımcılar zamanında kendilerini durdurabilecek güçte olan zorluklarla karşılaştılar. Ama kendi yollarında sonuna kadar ilerlediler ve nihayetinde başarıya ulaştılar.

 

Eğer o zamanlar beş parasız olan, 6. sınıf terk, 65 yaşındaki yaşlı Harland “Colonel” Sanders’ın 1955 yılındaki meşhur azmi olmasa, bugün gizli Kentucky Fried Chicken tarifi bütün dünyada 17.000’den fazla KFC restoranında satıyor olmazdı.

Aşağıdaki hikayeler, günümüze daha yakın olan kızarmış tavuk zinciri başarısından başlayarak, “hayır”ı cevap olarak kabul etmeyenlerin hikayeleri; ev eşyalarından otomobillere ve modaya kadar.

 

Raising Cane’s

Günümüzde bu çıtır parmak tavuk zincirinin 200’den fazla bayilik almış restoranı var, ama kurucu ve CEO olan Todd Graves şunu hatırlıyor: “Üniversitedeki bir derste iş planımla ilgili en kötü notu almıştım. Profesör çıtır parmak tavuk restoranının bir işe yaramayacağını söyledi. Bankalar da öyle.”

Şirketin web sitesinde Graves’in, SBA kredisi yardımıyla 1996’da Baton Rouge’da ilk restoranını açmak için gereken parayı biriktirmek için önce Louisiana’daki bir rafineride haftada 90 saat çalıştığı, ardından da bir Alaska balıkçı kayığında günde 20 saat çalıştığı zamanlardan fotoğraflar var.

 

Tupperware

Tupperware’in mucidi Earl Silas Tupper’ın ilk işi peyzaj ve bakımevi şirketi, Büyük Bunalım’da battı. DuPont Kimyasal şirketinde işe alındığında, akıtmayan plastik ve hava geçirmez kapaklı bir plastik kap üretti, daha sonra 1946 senesinde hırdavatçılarda, büyük mağazalarda ve dağıtım şirketlerinde seyyar satıcılık yapmaya başladı. Sigaralarla birlikte verilen hediyeler arasındalardı. Wonderbowl’dan tasarım ödülü kazanmasına rağmen, Tupperware satışları, plastiğin kötü şöhretinden dolayı, “sönük”tü. Değerlerinin gösterilmesi gerekliydi.

İşler Tupperware partileri sayesinde düzeldi. Partiler, üne kavuşan tek anne olan satış temsilcisi Brownie Wise öncülüğünde, Tupper tarafından 1958 yılında işten çıkarılıp şirket tarihinden silinmeden önce, başlatıldı. Hollywood’da Wise’la ilgili bir film çekilecek ve Sandra Bullock tarafından canlandırılacak.

 

Dodge Hellcat

Chrysler’in son model 707 beygirgücündeki yüksek performanslı arabası, üstün performanslı Hellcat V8 daha piyasaya sürülmeden önce bile çok konuşuluyordu. Autonews onun motorunu bir internet fenomeni olarak adlandırıyor, “Hellcat’in topladığı tarzda bir ünü satın alamazsınız.” diyor.

Fakat 2011’in başlarında henüz planlama aşamasında iken, neredeyse Chrysler’in listesinden çıkarılacaktı çünkü geliştirme fonları kıttı. Proje dört aylığına rafa kaldırıldı, ama ürün geliştirme komitesi tarafından hayata döndürüldü çünkü SRT takımı yok olmasına izin veremezdi.

 

Post-It Not Kağıtları

Kolayca çıkarılabilen, yapışkan Post-It not kağıtları hoş bir kaza idi ve bilgisayar ekranlarının üzerinde, yazılı raporların üzerinde, evin her yerinde ve iş yerlerindeki yerini alması biraz zaman aldı. Post-It not kağıtları 1968 yılında, 3M kimyageri Spencer Silver kalıcı olmayan bir yapışkan pişirdiğinde ortaya çıktı.

Teknolojiyi duyuru panosuna yapıştırma fikri başta pek tutmadı. Daha sonra Silver’ın yardımcısı bilim adamı Art Fry koro ilahileri kitabının üzerine Post-It’lerin ilkel bir versiyonundan kullandı fakat 3M yine de ürünün tutabileceğine ikna olmadı ve ürün üç sene daha rafta bekledi. Post-It ücretsiz örnekler dağıtan laboratuvar müdürü Geoff Nicholson tarafından kurtarıldı ve alan kişilerin yüzde doksan kadarı daha fazla sipariş verdi.

 

Kenzo Sweatshirts

Logolarla bezeli pamuklu sweatshirtler 2012 Sonbahar/Kış sezonunun hit olması en muhtemel olmayan parçalardı. Bekleme listesinde olan bu çok satan üründen sorumlu olan Kenzo, LVMH grup olarak bilinen Louis Vuitton S.A’nındı. En iyi bilinen aslan motifi logolu tişört şuanda 325 dolara satılıyor.

Fakat marka eş-başkanı Carol Lim, başlangıçta sweatshirt’lerin iç dirençle karşılandıklarını söyledi. “Kenzo, hiç böyle bir kategoriye sahip olmamıştı, bu yüzden insanlar şu şekildeydi: ‘İnsanların sweatshirt giyip giymeyeceğini bilmiyoruz,’ ‘Biz sweatshirt üretmiyoruz, bizde öyle bir kategori yok.’ Biz de dedik ki; ‘Yapacağız, o yüzden sisteminize böyle bir kategori koyarsanız iyi edersiniz çünkü biz yapacağız.”’

 

Vegemite

Avustralya’nın ikonik “Saf Bitkisel Yağ” modası 1922 yılında B vitamini kaynağı olan bira mayasını değerlendirmek için icat edildi. Üretici, daha sonradan Kraft Gıda Firması olan Fred Walker Firması idi. Fakat o zamanlarda benzer bir ürün olan İngiliz yapımı Marmite piyasalara hakimdi, o yüzden satışlar düşüktü, 1928 yılında da isim geçici olarak Parwill olarak değiştirildi.

1937 yılında Pontiac arabalarını ödül olarak veren tanıtıcı bir şiir yarışması yapılana dek satışlar artmadı. Ondan sonra, Vegemite İngiliz Sağlık Kuruluşu tarafından uygun bulundu ve yetişkin ve bebekler için besin değeri taşıdığından tavsiye edildi. İlk kez piyasaya sürülmesinden 20 sene sonra 1942 yılında, bugün sahip olduğu bilinirliği kazandı (2. Dünya Savaşı’ndaki askerlere de verildi).

 

 

Bu makale fortune.com’da Colleen Kane tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir