Ölçeklenmeyen Şeyler Yapın! | Paul Graham

Bugün sizler için Paul Graham’ın erken aşama girişimlerinin yapması gereken ancak onları ölçeklendiremeyecek 9 ipucunu derledim.

Paul Graham, Airbnb, Stripe ve Dropbox gibi birçok girişimin çıktığı Y Combinator’ın kurucularından biridir.

Y Combinator’da verilen en yaygın tavsiye türlerinden birisi de, ölçeklenmeyen şeyler yapmaktır. Birçok startup kurucusu girişimlerin ya yükselişte olduğuna ya da hiç yükselmediğine inanıyor, ancak süreç böyle değil, diyor Graham.

Startup’larda 2 hipotezimiz var. Bunlar değer hipotezi ve büyüme hipotezidir. Paul Graham’ın bu önerileri değer hipotezi içindir ve bu aşamadaki amacımız olabildiğince çok şey öğrenmektir.

Graham, bu çalışmaların sizi çok büyük yapmayacağından ancak çok şey öğreneceğinizden ve erken aşama kullanıcılarınız için birçok şeyin manuel olarak yapılması gerektiğinden bahsediyor. Bu ilk başta biraz tuhaf görünebilir, ama sorun değil çünkü bunları pazardan öğrenmek için yapıyoruz.

1) Erken Aşama Kullanıcılarınızı Manuel Olarak Alın

Kurucular lansmanların neden önemli olduğunu düşünüyor? Graham, solipsizm ve tembelliğin bir bileşimi, diyor. Startup kurucuları, ürünlerinin harika olduğunu ve herkesin ürünlerini duyduğu anda kullanacağını düşünüyor. Aynı zamanda kurucular, büyük bir şirketle ortaklık kurduklarında kırılma noktası olacağını düşünüyorlar, ancak bunun yaygın bir hata olduğundan bahsediyor Graham. Şirketlerle ortaklık yapmak beklediğinizden çok daha uzun ve yorucu olabilir ve karşılığında herhangi bir sonuç alamayabilirsiniz.
Graham burada çok güzel bir şey söylüyor “Başlangıçta sıradışı bir şey yapmak yeterli değil. Başlangıçta olağanüstü bir çaba göstermelisiniz.” Unutmayalım, erken aşamadaki amacımız değer hipotezimiz konusunda çıkarımlar elde etmek ve ihtiyacımız olan konularda öğrenimler kazanmak.

Bu bölümü kapatırken Airbnb’nin kurucu ortaklarından Joe Gebbia’nın “Ölçeklendirilmeyen Şeyler Yapma” konusundaki görüşlerini buradan dinlemenizi öneririm.

Makalenin orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.

–>

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*