Ölçeklenmeyen Şeyler Yapın! | Paul Graham

Bugün sizler için Paul Graham’ın erken aşama girişimlerinin yapması gereken ancak onları ölçeklendiremeyecek 9 ipucunu derledim.

Paul Graham, Airbnb, Stripe ve Dropbox gibi birçok girişimin çıktığı Y Combinator’ın kurucularından biridir.

Y Combinator’da verilen en yaygın tavsiye türlerinden birisi de, ölçeklenmeyen şeyler yapmaktır. Birçok startup kurucusu girişimlerin ya yükselişte olduğuna ya da hiç yükselmediğine inanıyor, ancak süreç böyle değil, diyor Graham.

Startup’larda 2 hipotezimiz var. Bunlar değer hipotezi ve büyüme hipotezidir. Paul Graham’ın bu önerileri değer hipotezi içindir ve bu aşamadaki amacımız olabildiğince çok şey öğrenmektir.

Graham, bu çalışmaların sizi çok büyük yapmayacağından ancak çok şey öğreneceğinizden ve erken aşama kullanıcılarınız için birçok şeyin manuel olarak yapılması gerektiğinden bahsediyor. Bu ilk başta biraz tuhaf görünebilir, ama sorun değil çünkü bunları pazardan öğrenmek için yapıyoruz.

1) Erken Aşama Kullanıcılarınızı Manuel Olarak Alın

Kurucular lansmanların neden önemli olduğunu düşünüyor? Graham, solipsizm ve tembelliğin bir bileşimi, diyor. Startup kurucuları, ürünlerinin harika olduğunu ve herkesin ürünlerini duyduğu anda kullanacağını düşünüyor. Aynı zamanda kurucular, büyük bir şirketle ortaklık kurduklarında kırılma noktası olacağını düşünüyorlar, ancak bunun yaygın bir hata olduğundan bahsediyor Graham. Şirketlerle ortaklık yapmak beklediğinizden çok daha uzun ve yorucu olabilir ve karşılığında herhangi bir sonuç alamayabilirsiniz.
Graham burada çok güzel bir şey söylüyor “Başlangıçta sıradışı bir şey yapmak yeterli değil. Başlangıçta olağanüstü bir çaba göstermelisiniz.” Unutmayalım, erken aşamadaki amacımız değer hipotezimiz konusunda çıkarımlar elde etmek ve ihtiyacımız olan konularda öğrenimler kazanmak.

Bu bölümü kapatırken Airbnb’nin kurucu ortaklarından Joe Gebbia’nın “Ölçeklendirilmeyen Şeyler Yapma” konusundaki görüşlerini buradan dinlemenizi öneririm.

Makalenin orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.

–>
0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Ayağı Kırık Girişimci

Bir girişimciyi girişimci yapan, onu başarılı kılan ve başkalarından ayıran özellikler nelerdir? Aklınıza farklı birçok özellik geliyor olabilir, benim de geliyor: mesela girişimci kararlıdır, kolay kolay pes etmez. Girişimci risk de alabilmelidir. Dahası mı? Bir girişimci kendine güvenmeli ve ileri görüşlü de olmalı. Aklınıza birçok başka özellik geldiğini tahmin ediyorum ve hepsinin haklı sebepleri var. Peki yeni bir sorum var sizlere: Eğer bir girişimci şu anki maddi şartlarını, networkünü ve ekibini kaybetse halen girişimci olabilir miydi?

Vazgeçmekten Vazgeç!

Yarın olacağına inandıkların için, bugün bir savaşın içerisindesin. Karşı tarafında “yapamazsın ki!” diyenler, yanında ise inancın. Silahların ise; emek, sabır ve vazgeçmemek. Evet aslında en kolayıdır, hedefinden vazgeçmek. Yolundaki engelleri teker teker aşmaya çalışmak yerine, geri dönmek. Belki hedefine giden yolda birden fazla engelle karşılaşmış hatta her seferinde tökezlemiş olabilirsin. Ancak, o engelleri aşmaya başladığın ve hedefine yaklaştığını hissettiğin an yaşayacağın o hazzı sana hiçbir şey veremeyecek.