Ölçeklenmeyen Şeyler Yapın! | Paul Graham

0
1842

Bugün sizler için Paul Graham’ın erken aşama girişimlerinin yapması gereken ancak onları ölçeklendiremeyecek 9 ipucunu derledim.

Paul Graham, Airbnb, Stripe ve Dropbox gibi birçok girişimin çıktığı Y Combinator’ın kurucularından biridir.

Y Combinator’da verilen en yaygın tavsiye türlerinden birisi de, ölçeklenmeyen şeyler yapmaktır. Birçok startup kurucusu girişimlerin ya yükselişte olduğuna ya da hiç yükselmediğine inanıyor, ancak süreç böyle değil, diyor Graham.

Startup’larda 2 hipotezimiz var. Bunlar değer hipotezi ve büyüme hipotezidir. Paul Graham’ın bu önerileri değer hipotezi içindir ve bu aşamadaki amacımız olabildiğince çok şey öğrenmektir.

Graham, bu çalışmaların sizi çok büyük yapmayacağından ancak çok şey öğreneceğinizden ve erken aşama kullanıcılarınız için birçok şeyin manuel olarak yapılması gerektiğinden bahsediyor. Bu ilk başta biraz tuhaf görünebilir, ama sorun değil çünkü bunları pazardan öğrenmek için yapıyoruz.

1) Erken Aşama Kullanıcılarınızı Manuel Olarak Alın

Photo by Headway on Unsplash

Başlangıçta kurucuların yapması gereken şeylerden biri, erken aşama startup kurucuları için garip görünse de, kullanıcıları manuel olarak içeriye dahil etmeleri gerektiğidir. Ürününüz piyasaya çıktığında, bu kişilere bir e-posta veya mesaj göndererek onların kullanıcı veya müşteri olmalarını bekleyemezsiniz. Manuel olarak gidip ürününüzün hedef kitlenize kullandırtmalısınız. Girişimciler genellikle büyük ve ünlü girişimlerin böyle başladığını düşünmezler.

Öyleyse kurucular bunu neden yapmaz veya direnirler? Graham bunun iki sebebi var diyor:

  1. Dışarı çıkıp bir grup yabancıyla konuşmak yerine evde kod yazmayı tercih ederler ve muhtemelen çoğu kişi tarafından reddedilirler.
  2. Graham’a göre, kurucuların bu yolu görmezden gelmelerinin bir başka nedeni de, sayıların ilk başta çok küçük görünmesidir. 100 kullanıcınız varsa, haftada %10 büyümek için önümüzdeki hafta 10 tane daha bulmanız gerekecektir. 110, 100’den çok daha iyi görünmese de, haftada %10 oranında büyümeye devam ederseniz, 1 yıl sonra 14.000, 2 yıl sonra 2 milyon kullanıcınız olacak. Bileşik büyümenin gücünü küçümsememek lazım!

Genellikle kullanıcıları manuel olarak işe alarak başlayabilir ve ardından kademeli olarak daha az manuel yöntemlere geçebilirsiniz.

2) Başlangıçta Girişimler Oldukça Kırılgandır

Photo by Stephane YAICH on Unsplash

Bir girişimin erken aşamada kırılmasının en büyük nedenlerinden biri, kuruculara duyulan güvensizliktir. Erken aşamadaki bir girişim hakkında sorulacak soru, “bu şirket dünyayı ele geçiriyor mu?” Değil, “Kurucular doğru şeyleri yaparsa bu şirket ne kadar büyüyebilir?” olmalıdır diyor Graham. Aynı zamanda Airbnb’yi örnek olarak veriyor, şu anda büyük işler yapan Airbnb başlangıçta çok kırılgandı, ancak müşteriler ve kullanıcılarla 30 gün boyunca dışarıda görüşmek başarılarında önemli bir fark yarattı diyor.

3) Mutlu Hissettirin

Photo by Bruno Adam on Unsplash

Graham, “Bir kez bile ilk kullanıcılarını mutlu etmek için çok çabalayarak çıkmaza giren bir girişim görmedim” diyor. Sadece kullanıcı kazanmak için değil, onları mutlu etmek için de olağanüstü şeyler yapmalısınız. İlk kullanıcılarınız, şimdiye kadar yaptıkları en iyi seçimlerden biri olarak size kaydolmayı düşünmelidir. Wufoo, her yeni kullanıcıya elle yazılmış uzun bir teşekkür notu gönderdi. Kullanıcılarınızı harika hissettirmenin yeni yollarını düşünmek için beyninizi mahvetmeniz gerekiyor, diyor Graham. Öyleyse neden girişimlere bunu öğretmek zorundayız? Kurucular için bu neden mantıksız?

  1. Birincisi, birçok startup kurucusunun mühendis olarak eğitildiği ve müşteri hizmetlerinin mühendislerin eğitiminin bir parçası olmaması,
  2. Kurucular, bireysel müşterilere yeterince odaklanmıyor çünkü girişimlerinin ölçeklenmeyeceğinden endişe ediyorlar. Ancak bu şekilde müşterilerinizi ölçeklendirmenin ve tatmin etmenin yollarını bulabileceksiniz.

Tim Cook, bir dizüstü bilgisayar satın aldıktan sonra size elle yazılmış bir not gönderemez, ancak siz yapabilirsiniz. “Bu, küçük olmanın avantajlarından biri: hiçbir büyük şirketin yapamayacağı bir hizmet düzeyi sunabilirsiniz.”

4) Harika Bir Deneyim

Photo by David Travis on Unsplash

Delicesine harika olması gereken ürün değil, kullanıcınız olma deneyimidir. Ürün, onun sadece bir bileşenidir. Kullanıcılara, eksik veya kusurlu bir ürünle, erken aşamada inanılmaz derecede harika bir deneyim sunabilirsiniz ve sunmalısınız. Genellikle kullanıcıların önüne bir şey koymak ve ardından onunla ne yaptıklarını görmek en iyi sonucu verir. Mükemmeliyetçilik genellikle erteleme için bir bahanedir ve her durumda ilk kullanıcı modeliniz her zaman yanlıştır. Erken aşamada ilk kullanıcılarınızla doğrudan etkileşime girerek aldığınız geri bildirimler, şimdiye kadar aldığınız en iyi geri bildirimler olacaktır.

5) Ateşi Isıtalım

Photo by Pascal Bernardon on Unsplash

Graham, bazen ölçeklenmeyen doğru stratejinin kasıtlı olarak dar bir pazara odaklanmak olduğunu söylüyor. Orada kritik bir kitle elde edene kadar sadece Harvard’da olan Facebook’tan bahsediyordu. Sonra diğer Ivy League okullarına yayıldı. Sonunda, zaten talep yaratan diğer kolejlere açıldı. Graham, “Bu, daha fazla kütük eklemeden önce yangını gerçekten sıcak hale getirmek için kontrol altında tutmak gibi bir şey” diyor.

Paul Graham’ın Mark Zuckerberg ile 2 değerli röportajını paylaşmak isterim. Belki ilerleyen yayınlarda bu videoları birlikte inceleyebiliriz.

6) Donanım Girişimleri

Photo by Christian Wiediger on Unsplash

Donanım girişimleri, yazılım girişimlerinin karşılaşmadığı bir engelle karşı karşıyadır, çünkü bir fabrika üretim çalışması için minimum sipariş olarak birkaç yüz bin dolar olabilir. Ancak kitle fonlaması veya ön siparişler ileride ölçeklendirmenize yardımcı olabilir. Graham, Pebble’ın bunu yaptığını söylüyor. Pebble ilk birkaç yüz saati kendileri bir araya getirdi, ancak bu aşamadan geçmemiş olsalardı, muhtemelen Kickstarter’a vardıklarında 10 milyon dolar değerinde saat satamazlardı.

  • Pebble daha sonra Fitbit tarafından satın alındı.

7) B2B için Danışmanlık

Photo by Austin Distel on Unsplash

Y Combinator’da B2B girişimlerinin kurucularının tek bir kullanıcı seçmeleri ve o kullanıcı için bir şeyler oluşturan danışmanlar gibi davranmaları önerilirmiş. İlk kullanıcı üründen son derece memnun olana kadar ürüne ince ayar yapmaya devam ederseniz, muhtemelen meslektaşlarının da sevdiği bir ürün yaratacaksınız. “İlk kullanıcı kalıbınız için form görevi görür; ihtiyaçlarını tam olarak karşılayana kadar ince ayar yapmaya devam edin ve genellikle diğer kullanıcıların da istediği bir şeyi yaptığınızı görürsünüz. Birçoğu olmasa bile, muhtemelen daha fazlasına sahip olan bitişik bölgeler vardır. Gerçekten bir şeye ihtiyacı olan tek bir kullanıcı bulabildiğiniz ve bu ihtiyaca göre hareket edebildiğiniz sürece, insanların istediği bir şeyi yapma konusunda bir adım önde olacaksınız“ diyor Graham.

8) Fake it

Photo by Yancy Min on Unsplash

Daha az kullanıcınız olduğunda bazı şeyleri manuel olarak yapabilirsiniz. Bu, daha hızlı başlamanızı sağlayacaktır. İnsanların arkasında yazılım olduğunu düşünsünler, sonra onları otomatikleştirin. Ancak, bu strateji ile, tam olarak ne inşa edeceğinizi çok daha hızlı öğreneceksiniz. Graham, bunu yapabildiğiniz kadar yapın ve ardından darboğazları otomatikleştirmeye başlayın diyor.

9) Büyük Lansman Yapmayın

Photo by SpaceX on Unsplash

Kurucular lansmanların neden önemli olduğunu düşünüyor? Graham, solipsizm ve tembelliğin bir bileşimi, diyor. Startup kurucuları, ürünlerinin harika olduğunu ve herkesin ürünlerini duyduğu anda kullanacağını düşünüyor. Aynı zamanda kurucular, büyük bir şirketle ortaklık kurduklarında kırılma noktası olacağını düşünüyorlar, ancak bunun yaygın bir hata olduğundan bahsediyor Graham. Şirketlerle ortaklık yapmak beklediğinizden çok daha uzun ve yorucu olabilir ve karşılığında herhangi bir sonuç alamayabilirsiniz.
Graham burada çok güzel bir şey söylüyor “Başlangıçta sıradışı bir şey yapmak yeterli değil. Başlangıçta olağanüstü bir çaba göstermelisiniz.” Unutmayalım, erken aşamadaki amacımız değer hipotezimiz konusunda çıkarımlar elde etmek ve ihtiyacımız olan konularda öğrenimler kazanmak.

Bu bölümü kapatırken Airbnb’nin kurucu ortaklarından Joe Gebbia’nın “Ölçeklendirilmeyen Şeyler Yapma” konusundaki görüşlerini buradan dinlemenizi öneririm.

Makalenin orijinal haline buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here