Open Day Ankara: Youngpreneurs

Global Girişimcilik Haftası etkinlikleri Ankara’da tüm hızıyla sürerken biz de ODTÜ’lü Fellowlar olarak GGH için 13 Kasım’da Open Day Ankara-Youngpreneurs etkinliğini düzenledik. Girişimciliğin farklı alanlarından konuşmacıları Ankara’daki girişimcilik ekosistemiyle bir araya getirerek çok farklı tecrübeler dinleyip, aklımızdaki sorulara yanıtlar aradık.

Global Girişimcilik Haftası etkinlikleri Ankara’da tüm hızıyla sürerken biz de ODTÜ’lü Fellowlar olarak GGH için 13 Kasım’da Open Day Ankara: Youngpreneurs etkinliğini düzenledik.  Girişimciliğin farklı alanlarından konuşmacıları Ankara’daki girişimcilik ekosistemiyle bir araya getirerek çok farklı tecrübeler dinleyip, aklımızdaki sorulara yanıtlar aradık.

 

Yaratıcı Endüstriler

İlk konuşmacımız Viveka’nın kurucu ortağı olan Emin Okutan’dı. Öncelikle Viveka’dan kısaca bahsedeyim. Viveka, 2010 yılında Ankara’da kurulmuş Türkiye’nin ilk özel, bağımsız hızlandırıcı merkezidir. Viveka’nın misyonu girişimci ve yatırımcılara en yüksek başarı oranını sağlayacak bir çerçevede hızlandırıcı servisleri sunmaktır. Viveka tanıtımından sonra Emin Okutan dinleyicilere ‘‘Yaratıcı Endüstriler’’den ve dünyadaki örneklerinden biri olan Pixar’dan  bahsetti.  Pixar’ın kuruluş aşamasından, Steve Jobs’un Pixar’ı nasıl başarısızlıktan kurtardığına, başarıya ulaşmak için neler yaptklarından Pixar’ın Disney’e katılışına kadar olan süreçten ve bu süreçte yaşanan girişimcilik hikayelerinden bahsetti. Bugüne kadar dinlediğim sunumlardan çok farklı ve etkileyiciydi. Yaratıcı endüstrilerde girişimciliğin nasıl olduğunu çok güzel bir örnekle öğrenme fırsatı yakalamış olduk.

 

San Francisco Deneyimi

Etkinliğimizin ikinci kısmında Otsimo’nun kurucusu ve aynı zamanda Fellowlarımızdan olan Zafer Elçik konuşma yaptı. Bizlere yazın San Fransisco’da geçirdiği zamanı ve yaşadığı tecrübeleri anlattı. Girişimin hangi aşamasında San Fransisco’ya gidilmesi gerektiğinden, gidildiğinde neler yapılması gerektiğinden ve nasıl network kurulabileceğinden bahsetti. Startupını geliştirmek isteyen bir girişimcinin ağzından San Fransisco’da hayatta kalma tüyolarını öğrenmek hepimiz için çok verimli oldu.

 

Girişimciliğin İlk Zamanları

Üçüncü konuşmacımız ise Medirima’nın kurucu ortaklarından ve yine fellowlarımızdan Hasan Hiram’dı. Çiçeği burnunda bir girişimci olarak bizlere girişimci olmaya nasıl karar verdiğinden ve bu süreçte neler yaşadığından bahsetti. Tecrübelerinden yola çıkarak genç girişimcilerin girişimcilikte nasıl bir yol izlemesi gerektiğinin üzerinde durdu.

 

WeWALK

Son konuşmcımız  WeWalk proje ekibinden  Kürşat Eren Uzun’du. Bilmeyenler için, WeWalk görme engelliler için tasarlnmış dünyanın ilk akıllı bastonudur. Bizlere  projenin başlangıç aşamasından bugüne kadar nasıl geldiğini anlatan Kürşat Eren proje süreci boyunca yaşadığı zorluklardan ve deniyimlediği tecrübelerden bahsetti.

 

Son olarak etkinliğimize katılan tüm konuşmacılara ve dinleyicilere teşekkür ederiz. Beraber girişimcilik adına yeni şeyler öğrendiğimiz çok verimli bir etkinlik oldu. Ayrıca ODTÜ Fellowları olarak böyle bir etkinlik yapmamıza yardımcı olan canımız Girişimcilik Vakfı’na da desteklerinden dolayı çok teşekkür ederiz.

 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Girişimcinin Peşindeki Boğalar ve Fellow2016 Seçim Süreci Hakkında

İspanya’daki meşhur San Fermin Festivali, nam-ı değer boğa festivalinin spesifik bir bölümü olan boğa koşusunda kendinizi hazır hissettiğinizde boğaların önüne atlayıp 825 metre boyunca kaçmanız gerekir. Hikayeye göre bu tehlikeli koşular festivalin gerçekleştiği Pomplona şehrinin koruyucu meleği San Fermin onuruna düzenlenir. Bu festival koşusuna katılanlara verilen birkaç aydınlatıcı tavsiye bilinmeye değer nitelikte...

Webrazzi Finansal Servisler 2016’da Neler Oldu?

Girişimcilik Vakfı ile gittiğim ilk etkinlikten sonra konferansta neler olduğu ile ilgili gördüklerimi aktarmak istiyorum. Girvak ailesine katılmanın verdiği heyecanla her etkinlikte yeni şeyler öğreniyor olmak mutluluk verici. Gelin şimdi konferansta neler olduğuna bakalım.