Otokoç Fikirküpü Yarışması’na Neden Katıldık? Açıklıyoruz!

Öncelikle neyi açıklayacağımı net bir şekilde ifade etmek istiyorum. Otokoç bu sene Girişimcilik Vakfı ile ortak bir çalışma yaparak Fikirküpü isimli bir yarışma gerçekleştirdi. Bu yarışma ile de özellikle İstanbul’daki şehir trafiğine bir çözüm olabilecek iş fikirlerinin oluşması amaçlandı. Türkiye’de okuyan üniversite öğrencilerine açık olan bu yarışmada ülkenin dört bir yanından gelen öğrencilerin arasından uzun ve sıkı bir eleme sürecinin ardından üç arkadaşımla (Aslı Aykaya, Gamze Evirgen ve Mert Okur) birlikte birinci olarak -Otokoç’un desteğiyle fikrimizi yatırım alabilecek düzeye çıkarmak için eylül ayında gerçekleşecek- DLD Tel Aviv’e katılmaya hak kazandık.

Yarışmaya katılmamızın sebebi ise esas olarak hepimizin İstanbul’da yaşayan gençler oluşu; farklı üniversitelerden, farklı çevrelerden gelmemize rağmen her gün yola çıktığımız asfaltların bize çektirdikleri eziyetlerin benzer olması. İş saatlerinde yola çıkamama, okul yollarındaki otopark sorunları, köprü trafiğinden bahsetmiyorum bile. Yaşadığımız bu ortak sorunlara bir çözüm bulabilmek için özetle kollarımızı sıvadık.

Elon Musk gibi sorunu yeraltı tünelleriyle, hızlandırılmış araba platformları ile çözmeyi düşünmek için daha kırk fırın ekmek yememiz gerekiyor. Nitekim biz de üniversiteliler olarak bu soruna nasıl çare bulabileceğimiz konusunda epey çaba harcadık. Sonuçta büyük bir kitleyi etkileyen bu sorunu elimizden geldiğince hafifletmeye çalıştık.

Bu sorunun çok büyük bir kitleyi, zorlayıcı biçimde etkiliyor oluşu bizi motive eden en büyük unsurdu. Günde üç hatta dört saatini yolda geçiren beyaz yaka çalışanlar, uykusunu tam alabilmek için serviste saatlerce uyuyan küçük çocuklar ve daha niceleri için hayatı rahatlatmak istedik aslında. İşte bu motivasyonla haftalarca görüştük; güldük, sinirlendik, yeri geldiğinde çıldırdık, bazen de motivasyonumuzu düşürdük ancak sonunda o sunumu yaptık ve kendimizi anlattık.

Otokoç ve Girişimcilik Vakfı’na yüzlerce kere teşekkür etmiş olsak da tekrardan bu yazımda onlara teşekkür etmek istiyorum. Hem bize bu fırsatı tanıdığınız hem de verdiğiniz cesaret için çok teşekkür ederiz.

Bu ekiple daha nice yarışmalar görmek en büyük hayalim, o zaman nice güzel fikirlere!

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Mutluluk

Mutluluk nedir ?  Böyle bir soru ile karşılaşan herkesin vereceği cevap kendine özgü olacaktır .  Bana sorulduğunda  iç…

Seyirci Kalma

Şimdi 1964 yılı Mart New York’ta saygın bir mahallede işlenen cinayet gidiyoruz. Kitty Genovese cinayeti. Bu genç kadın işten eve dönerken bir erkek tarafından takip edilip bıçaklanıyor ve tecavüze uğrayıp öldürülüyor. Aslında buraya kadar –ne yazık ki- alışık olduğumuz bir cinayet vakası. Ama bu cinayet birçok deney ve araştırma konusunu beraberinde getirdi. Neden mi? Cevap basit. Seyirci kaldığımız için.

Neden Çok Çalışmak

Dünya üzerinde her bireyin farklı amaçları ve istekleri vardır. Esasında temel nokta isteklerdir. İstekler amaçları doğurur, amaçların üzerine yoğunlaşmak da sonuçları ortaya çıkarır. Fakat en kritik nokta ise, iki nokta arasındaki çalışma tempomuzdur.