Para Kraldır – Belki de değildir?

0
1464

İşvereninize çalışmaktan ve şirket için para kazanmaktan yoruldunuz mu? Bir işte başarıya ulaşma yolunun ne olduğunu bildiğinizi mi düşünüyorsunuz? Belki de kendi işinizi yürütmeyi denemenin zamanı gelmiştir. Her şeyden önce, neden patronunuz para kazanırken bütün işleri sizin yapmanız gerekiyor ki?

 

Piyasa şartları geliştikçe ve iş olanakları arttıkça, kendi kendinin patronu olmak ve işe atılmanın cazibesi katlanarak büyüyor. Ayrıca piyasadaki bu yükseliş, var olan şirketlerdeki rekabetçi baskıyı artırarak onları büyümeye veya piyasadaki yeni girişimciler tarafından geri planda bırakılmaya itiyor.

 

Girişimler ve mevcut şirketler rakiplerine, özellikle de rakiplerinin takımlarına bakmaya başlayabilirler. Bu rakip şirketlerde başarıyı sağlayan kim? Bazıları rakibin kadrosundaki en önemli elemanların aklını çelme ihtimalini düşünüyor olabilir. Rakip şirketteki başarılı bir adamı alma şansı büyük bir menfaat olarak algılanabiliyor. İşverenler, eğer rakip şirketin en iyi adamını kendi şirketlerine çekebilirse, o zaman başarının neredeyse garanti olduğuna inanırlar. Veyahut eğer adamı kendilerine çekebilirlerse, rakibe zarar verip sonrasında onları sollayabilecekleri konusunda kafalarında teoriler oluştururlar.

 

Ancak bu yaklaşımda da gizli tehlikeler vardır. Bir rakibin en iyi elemanlarını alarak işini baltalamak ve geçici başarılı bir sonuç beklemek kültürün bir çalışanın başarısındaki muazzam katkısını görmezden gelmek demektir.

 

Bir şirket kurarken veya mevcut bir şirkete önderlik ederken, yöneticiler şirket çalışanlarına en yüksek başarı fırsatını yaratmak için bir çevre veya kültür oluşturmaktan sorumludur.

 

İşte bir şirket kurarken veya yönetirken kültüre yönelik üç öneri:

 

1. Kendi kültürünüzü oluşturun.

 

Kültür kopyalanamaz; geliştirilmelidir. Kültür, bir şirketin benzersiz yönü ve pek çok birleşik faktörün sonucudur. Rakibin çalışanlarını o rakip şirketin kültürünü otomatik olarak kopyalayacağını umarak kendi şirketinize çekmek şirketinizi riske atar.

 

Kültür, bütün çalışanların kişiliklerini, şirketin kuruluş vazifesi ve vizyonunu, kurucunun esas değerlerini ve de şirketi etkileyen tecrübe dizisini içeren birden çok faktörün birleşimidir. Sonuç olarak, bunun kopyalanması mümkün değildir.

 

2. Kültürü bir işe alma etkeni olarak düşünün.

 

Çalışanlar şimdiki işverenlerinin, şimdiki işverenlerinden önceki profesyonel tarihlerinin ve kişisel seviyede kim olduklarının bir ürünüdür. Çevrelerine ve çalıştıkları şirketin kültürüne olan tepkileri başarılarına katkı sağlar.

 

İşverenin, gerçekten istedikleri bir aday çalışanı değerlendirirken kültürü göz önünde bulundurmaları gerekir.  Muhtemel bir çalışanın kültürel uyumuna bakmaksızın, sadece bir önceki iş yerindeki başarısı göz önünde bulundurularak başarılı olacağını varsaymak, şirketi felakete sürükleyebilir.

 

3. Kültür gelişiminde ehemmiyetli olun.

 

Kültür, amaçla uygulanması ve tasarlanması gereken bir şeydir. Bir başkan veya kurucu, bilinçli bir şekilde ne tür bir şirket yaratmak, işletmek ve yürütmek istediğine karar vermelidir. Bu şansa bırakılacak veya olağan bir şekilde meydana gelmesi umulacak bir şey değildir.

 

İş hayatındaki kültür gelişimi, ailedeki kültür gelişimine benzemektedir. İşinizin ne olmasını ve neyi temsil etmesi gerektiğine karar verin. Kültür gelişiminde amacınız olsun böylece kültür, işinizdeki faaliyetleri yönlendirmenizde ve çalışanlarınız konusunda yardımcı olacaktır.

 

Para, bir şirketin can damarı olarak bilinir ve oldukça önemlidir. Para olmadan, işinizdeki günlük talepler karşılanamaz. Ancak sağlıklı ve yaşayan bir vücudun, kan dolaşımını sağlayabilmesi için bir kalbe ihtiyacı vardır.  Yani kalp bir vücut için neyse, kültür de bir şirket için odur.

 

Şirketin kültürünün ne olduğunu bilmek mi istiyorsunuz?  Paranın nereye aktığına bir bakın. Öncelikle güçlü bir kültür oluşturun, böylece işiniz devam edebilir ve gelişebilir.

 

Bu makale  Young Entrepreneur Council’ın  15 Aralık 2014 tarihinde forbes.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here