Paranızı İdare Etmenin ve Milyonlarca İnsanı Etkilemenin 5 Yolu – Tony Robbins

Tony Robbins poses for a portrait Monday, July 26, 2010 in New York. (AP Photo/Jeff Christensen)

Hala, bunun gerçek mi yoksa rüya mı olduğunu anlamak için kendimi çimdikliyorum.

 

Bunu birkaç yıldır anlatıyor, kendime bir gün bu inanılmaz adamla konuşma fırsatı yakalayacağımın sözünü verip duruyordum.

 

Son 10 yıldır büyük hayranlık beslediğim ve kendini geliştirme konusunda kendisinden çok şey öğrendiğim Tony Robbins ile konuşma şansını buldum.

 

Bu sabah Tony ile yarım saat kadar konuştum ve bu inanılmaz insan bana, kendime saklayamayacağım kadar unutulmaz tavsiyeler verdi, o yüzden bu görüşmeyi ve yeni kitabı MONEY Master the Game, Life, Love, Coaching and Giving Back sizinle paylaşıyorum.

 

Keyfini Çıkarın!

 

  1. Asimetrik Risk Ödüllendirmeyi Kullanın

 

“En iyi yatırımcılar ve iş sahiplerinin %98’i büyük riskler almaz. Asimetrik risk ödüllendirme adlı bir tekniği kullanırlar.

 

Asimetrik Risk Ödüllendirme, mümkün olduğunca az risk alarak, en büyük karşılığı almaktır. Riske girilecekse, en büyük sonucu verecek en küçük riske girilmelidir.

 

Richard Branson’a bakarsanız, hayatta bol bol risk alan bir kişi olmasına rağmen iş hayatında böyle biri olmadığını görebilirsiniz. İş yaparken Richard’ın ilk sorusu şu; “Olumsuz bir şey olmasını nasıl önleyebilirim?”

 

Richard VirginAir’i oluştururken, Boeing’e gitti ve şöyle bir anlaşma yaptı: “Kaybeder, başarısız olursam, iki yıl içerisinde bu uçakları iade edebileceğim ve hiçbir sorumluluğum olmayacak, masrafa girmeyeceğim.”

 

Her yönden kârlı işler yaptı ve asla risk almayarak hayatı süresince birden fazla defa hedeflerine ulaştı.”

 

  1. Genç Jenerasyon İçin Maddi Tavsiyeler

 

“Konu yapacağınız yatırım konusunda sabırlı olmak değil, paranız konusunda akıllı davranmak. Y jenerasyonundansanız küçük miktarda paralarla başlayıp miktarı arttırabilirsiniz.

 

Albert Einstein, bu geometrik etkiyi anlamanın insanlık adına anlaşılabilecek en önemli şeylerden biri olmasına rağmen çoğu insan tarafından anlaşılmadığını belirtmiştir, dolayısıyla akılcı davranma konusunda harekete geçmelisiniz.

 

Çoğu insan bir yılda yapabileceklerini gözünde çok büyütür, ancak on yılda yapabileceklerini de kesinlikle küçük görürler. Size, on yılın göz açıp kapatıncaya kadar geçeceğini söylemek için buradayım.”

 

  1. İşte Her Sektörde Başarılı Olmanın Sırrı

 

 “Kendinizi ortaya atmak ve sonuç üretmek zorunda kalmanın yerini hiçbir şey tutamaz. İş hayatında en büyük avantaj gerçeklerdir.

 

Asıl dönüm noktası kimsenin yapmadığı bir şey yapıp sunduğunuz andır.”

 

  1. Dünyaya Katkı Yapmanın Daha İyi Yollarını Bulmak

 

“Önümüzdeki 90 gün boyunca, sizi etkileyebileceğini düşündüğünüz şeyleri araştırmaya, katkı yapan diğer insanların nelerle uğraştığını görmeye bakın ve sizi neyin harekete geçirdiğini tespit edin.

 

 90 günlük, haftada bir başka birinin yaptığı bir işe katkıda bulunacağınız bir yolculuğa çıkın ve sizi en çok neyin etkilediğini bulun, bunu bulduktan sonra beyin fırtınası yapabilirsiniz: “Bu alanla ilgilenip bir fayda sağlamamın yolu nedir?” Sonra da bu yöntemi denemeye başlarsınız.

 

Kendinizi bu ortama atmalı ve sizi duygusal yönden etkileyen bir leyler bulmalısınız. Sizi etkileyebilecek birçok güzel şey var, ancak sizin kişisel olarak bağ kurabileceğiniz bir şey olmalı, ve bunu yalnızca yaşayarak öğrenebilirsiniz.”

 

  1. Tony Robbins’in Dünyaya Karşı Yapacağı Son 30 Saniyelik Konuşma (Varsayım)

 

“Hayat sevgidir, sevgi de bir eylemdir, düşünce değil; ve hayat çok uzun sayılmaz. Bu nedenle karar alma mekanizmanızda rehberinizin sevgi olması, yalnızca sizi tatmin etmekle kalmayıp, hayatınızı da anlamlı hale getirecektir.

 

Hayatta her şey mutluluk verici değildir, kolay da değildir, ancak yalnızca mutluluktan fazlasına sahip olabilirsiniz; sizi yöneten kavramın sevgi olmasına izin verirseniz, anlamı olan, bir şeyler ifade eden bir yaşamınız olabilir.”

 

 

Bu makale addicted2success.com’da Joel Brown tarafından yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*