Parayı Değil Hayallerinizi Kovalamanız İçin 6 Sebep

0
2480

Hepimiz (ben de dâhil), mümkün olduğunca çok para kazanmayı denemek konusunda çakılı kaldık. Şimdiyse, yanlış anlamayın para fantastik bir kaynak, ama hala daha onları doygunluğa ulaştıracak şeylerden ziyade para tuzağına düşen insanlar görüyorum.

 

Hem fakirliği hem de zenginliği deneyimleyecek kadar şanslı olan ben, bu yoldan birkaç ders çıkardım. Sürekli para kovalamaktansa hayallerinizi gerçekleştirme kavramını zihninize yerleştirebilirseniz, yepyeni başarı seviyelerine ulaşabilirsiniz.

 

Şimdi doğruyu söylemek gerekirse bu konu daha önce defalarca ele alınmış bir konu, ancak ben daha önce düşünmemiş olabileceğiniz birkaç nokta eklemek istiyorum. Eğer hayatınızın sıkışmış ve hayalleri karşılanmamış olduğunuz o noktasındaysanız, para hakkındaki inançlarınız mutsuzluğunuza katkı sağlıyor demektir!

 

Cadde üzerinde yürümek ve iyi yemekler yiyen, harika arabalar süren ve iyi giyinen insanlar görmek kolaydır; ancak göremediğiniz şey, o insanların eve döndüklerinde nasıl olduklarıdır. Ne yazık ki Instagram gibi platformlar, size herkesin muhteşem bir hayat yaşadığı gibi bir izlenim verebilir – kötü haber vermek istemem, ama durum bu değil. Birçoğumuz kronik olarak mutsuzuz.

 

Bu sahip olması güzel olan bir problem, çünkü üzerinde uğraşması kolay ve çözümler dolambaçsız. Lakin söz konusu çözümler, ancak siz açık bir zihne sahipseniz ve zaman içerisinde beyninizi kişisel olarak geliştirdiyseniz (onu kaliteli fikirler ve içeriklerle beslediyseniz) işe yarayacaklar.

 

İşte, parayı kovalamayı bırakıp hayallerinizi kovalamaya başlamanız için 6 sebep.

 

  1. Hayallerinize ulaşmak size otomatik olarak para kazandırabilir

Bu ilk sebep benim favorim, çünkü pek anlaşılmıyor. Bir şeye (bir hayal gibi) çok fazla önem ve sahip olduğunuz her şeyi verdiğinizde, nihayetinde başarılı olacaksınız. Ve başarılı olduğunuzda, diğer insanlar için bir değer yaratacaksınız ve bu değer kolayca paraya dönüşebilir.

 

Paraya sahip olmanın en kolay yolu, onu kazanmayı unutmak ve onu nasıl yaratabileceğiniz hakkında düşünmektir. Para yaratmak büyük bir hayal (tutkunu olduğunuz bir şey) ve size başarabileceğinizi düşündüren bir dizi inanç gerektirir.

 

Hayalinize ulaşmak için gereken yetenekler sonradan edinilebilir, bu yüzden başlangıç noktası olmalarına gerek yok. Eğer konuyu fazla basitmiş gibi gösterdiğimi düşünüyorsanız, bunun sebebi gerçekten de konuyu fazla basit göstermemdir. Başarının basit olduğunu her zaman söyledim, ancak bir yerlerden başlamalısınız ve her gün zihninizi çalıştırmalısınız.

 

  1. Para geldiği kadar hızlı gidebilir

Muhtemelen bunu söylememem gerekir; ama para hakkında sevdiğim şeylerden biri de insanların gerçekte kim olduklarını gösteriyor olmasıdır. Değer eklemek için inançlar ve zihniyetler konusunda yetersizseniz, yarın piyango kazansanız bile muhtemelen her şeyinizi kaybedeceksinizdir.

 

Bunun sebebi ise bir hayalinizi gerçekleştirerek para kazandığınız an, bir sonraki gün her şeyi kaybetseniz bile, tutkunuzun peşinden koşarak her şeyi yeniden inşa edebilmenizdir. Sıfırdan inşa etmek çok zor değil, çünkü bunun neler gerektirdiğini biliyorsunuz ve tüm yapmanız gereken, varlığınızı yeniden kazanmak için sevdiğiniz şeyleri yapmak.

 

Zengin birini gördüğünüz günün ertesinde o birinin hiç parası kalmadığını görmek ilginç bir duygu. Çok hızlı olabiliyor – bu yüzden, her zaman hayallerinize odaklanmalısınız. Geri kalan her şey kendiliğinden ortaya çıkacak zaten.

 

  1. Bir amaca ulaşmak çok daha iyi hissettirir

Üzücü olan şey şu: Çok fazla paraya sahip olmak o kadar da iyi hissettirmiyor – aslında ‘yeterli para’ gibi bir şey de yok. Hayaller de bu yüzden önemli zaten. Bir hayal uğrunda çaba sarf etmek muhteşem hissettirebilir. Her bir alt hedefi başardığınızda ise, bu sizi en vahşi hayallerinizin bile ötesinde doygun hissettirebilir.

 

Bir anda hayatınızın işi olma ihtimali olan bir konuda başarı elde ediyorsunuz. Hayaliniz hayatınızdaki iş olduğunda, bu durum size hiçbir paranın sunamayacağı bir duygu sunuyor.

 

Kızgın olan, sonra çok parası olduğu için mutlu olan, parasını harcayan ve sonraki hafta yeniden kızgın olan birilerini gördünüz mü? İzin verdiğinizde paranın size yapacağı şey de tam olarak bu. Parayı aklınızdan çıkarın ve onu israf edin demiyorum, sadece odağınızda o olmasın.

 

“Paranın, evrenin diğer insanlar için bir değer yarattığınızı gösteren bir işareti olmasına izin verin, toplumdaki konumunuzu ya da başarınızın bir ölçüsü olmasına değil.”

 

  1. Para size unutulmaz tecrübeler yaşatmayabilir

Çok paraya sahip olmak kısa vadede kendinizi harika hissettirebilir, ancak size asla unutulmaz tecrübeler vermeyecektir. Evet, tatiller satın alabilir ve deneyimler yaşayabilirsiniz, ama kısa sürede fark edeceğiniz bir şey var: Birlikte olduğunuz insanlar, tecrübenin kendisinden çok daha fazla önemliler.

 

Bir yemek partisi kadar basit bir şeyler yapabilirsiniz ve böyle bir etkinlik, masrafının ne olduğundan çok, paylaştığınız harika hikâyeler ve zaman geçirdiğiniz harika insanlar sebebiyle hayatınızın en iyi gecesi olabilir. Ayrıca, parayla edindiğiniz tecrübeleriniz olduğunda, bunun belirli bir amacı olmuyor.

 

“Kovaladığınız hayalinizin bir parçası olarak bir tecrübe edindiğinizde, o tecrübe hayatınızın hikâyesinde ve anlamında kritik öneme sahip bir parça haline geliyor. Bir anda tüm tecrübeleriniz yerlerini alıyorlar ve aynı zamanda olumsuz tecrübeleri de sevmeye başlıyorsunuz.” – Tim Denning

 

Para bunu yapamaz. Tek yapabileceği, siz en sonunda çok da harika olmadıklarını ve daha önce de benzer şeyler yaptığınızı fark edip anlayana kadar, size dışarıdan harika görünen tecrübeler satın alabilmektir.

 

  1. Bir konu çok iyi giderken, diğerleri dibi görebilir

Doğanın kritik kanunlarından birisi de şudur: hayatınızdaki tüm konular her zaman %100 iyi gitmezler. Caddede iri kaslarıyla yürüyen adamı izlerken şunu hatırlayın: o adam bütün zamanını ve enerjisini hayatındaki bir konuya odakladı ve hayatındaki diğer konularda gelişme sağlayamadı.

 

Göremediğiniz şey şu: O adamın samimi bir ilişkisi olmayabilir, biriktirdiği parası olmayabilir, o adam çok sağlıksız olabilir, kariyerinin sonu çıkmaz sokak olabilir, arabası arıza yapmış olabilir – göremediğiniz şeyler var, ama size garanti ederim ki, bir şeylerden vazgeçmiş olmaları gerekir.

 

Kendi hayaliniz için nelerden vazgeçmek için hazırlandınız?

Hayalinizin peşinden giderken, fedakârlıklar ve hayatınızda gelişmeyen alanlar olabileceğini hatırlayın. Bu fedakârlıkları yapmak için de hazırlıklı olmalısınız.

 

Size tüm bunları anlatmamın sebebi şu: Para, tam da az önce bahsettiğim iri kaslı adam gibi. Bir kişinin hayatının bir kısmı harika gidiyor olabilir, ama diğer kısımlarında zavallı bir hayat varsa, bunun pek de anlamı yoktur.

 

Hayalinize odaklanın, hayatınızın önem arz eden alanlarını uyarın ve en nihayetinde amacınıza ulaştığınız zaman, “para şeyi” tüm bunları bir araya getirecektir – amacınızın size para kazandıracak olduğunu varsaydığımızı da belirtelim.

 

  1. Parasal durumunuz anlamsız

Parasal durumunuzun bir anlamı olmadığını ve insanların ne kadar para kazandığınızla ilgilenmediklerini unutmayın. Richard Branson odaya girdiğinde, insanlar onun hayallerinden kaç tanesine ulaştığı gerçeğinden etkilendiler, parasından değil.

 

Onu başarılı yapan, başardığı imkânsız görevler, olduğu kişi ve karşılık verme şekliydi. Amacınızı ne kadar fazla karşılarsanız, imkânsızı o kadar çok başarırsınız. Değer yaratma konusunda ne kadar takıntılı olursanız, sosyal durumunuz o kadar yüksek olur.

 

Bir bara girin ve içerideki herkesin duyacağı şekilde banka hesabınızda 1 milyon dolar olduğunu haykırın – kimse dönmeyecektir. Aynı bara girin ve insanlara az önce ayda yürüdüğünüzü söyleyin – o insanlar sandalyelerinden ayağa kalksınlar ve hayatınızın geri kalanı boyunca sizi alkışlasınlar.

 

 

Bu makale addicted2success.com’da Tim Denning tarafından yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here