Pinterest’ın Küçük İşletmeler İçin Harika Bir Pazarlama Aracı

0
2254

Pinterest’i daha önce duydunuz mu? Şaşırtıcı bir şekilde, çoğu girişimci Pinterest’a aldırış etmiyor. Bununla birlikte, bu görsel imleme aracı Mart 2010’da piyasaya sürüldü ve bazıları için hala oldukça yeni.

 

Amacı kullanıcıların yaratıcı fikirler keşfetmelerini ve kaydetmelerini sağlamaktır, ama kabul etmek gerekir ki, her işletme sahibinin tüm gün boş boş oturup güzel pinler oluşturmak için kaynağı ve zamanı yoktur. Ama gerçek şu ki, güzel bir pinden ziyade Pinterest’da yapılacak daha çok iş vardır. Aslında, yeni satış arttırıcı bilgi edinimleri sağlamak için daha iyi bir yer yoktur (eğer toplumsal istatistikler, pazarlamadaki en etkili noktanızla uyuşuyorsa).

 

Pew Araştırma Merkezi’ne göre, “Ağustos 2013’te Pinterest kullanan online yetişkinlerin %21’inin ilerisinde şimdi online yetişkinlerin %28’i Pinterest kullanıyor. Bayanlar siteye egemen olmaya devam ediyor … Online bayanların %42’si Pinterest kullanıcılarından oluşuyor” ve “Pinterest daha genç kullanıcılar arasında popülerliğini sürdürüyor.”

 

Kurucuların dünyanın ilk ve en büyük motorunu oluşturma amaçları ve kullanıcıların doğası gereği görsel açıdan en çekici panolara ve yeniden paylaşılan içeriklere akın etmesi göz önüne alındığında, Pinterest, temelde marka tanıtımının hiç bitmeyen bir çağlayanı olmak üzere tasarlanmıştır. Bu tür bir etkinin  işletme üzerinde çok fazla yansıması vardır.

 

Kaliteli bir Pinterest profili oluşturmak zaman ve çaba gerektirir – ve sadece bu yıl ABD’deki yetersiz denebilecek 47 milyon aylık aktif kullanıcı ile — çok sayıda içerik pazarlamacısı, Pinterest’den daha ziyade Facebook gibi yaygın siteleri, ödemeli oyun platformlarını deneyimlemeyi ve bunlara erişim sağlamayı tercih etmektedir. Ama dürüst olmak gerekirse, Facebook’un 1.44 milyar aylık aktif kullanıcısının şirketinizin pazarlama çabalarına güç vermesi ve güçlü bir yatırım getirisi sağlaması istatistiksel olarak daha az olasıdır.

 

İşte küçük işletmenizi Pinterest’da pazarlama ile daha yakından ilgilenmeniz gerektiğinin üç ikna edici nedeni.

 

1.     Pinterest kullanıcıları alışveriş yapmayı severler.

 

Her şey göz önünde bulundurulduğunda, Pinterest bir alışveriş sitesidir. “Pinterest şu anda Twitter üzerinde tıklama başına %400 daha fazla gelir ve Facebook’tan %27 daha fazla gelir sağlamaktadır (Yahoo! Küçük İşletmeler).” Bu şaşırtıcı değildir.

 

Ne de olsa Pinterest panoları özünde bir mağaza vitrininin modern eşdeğeridir. Ancak, şirketinizin müşteri çekmek için vitrin sergileri oluşturmaya saatler harcaması yerine, Pinterest müşterilerin ne istediklerini size tam olarak anlatan kendi sergilerini oluşturmalarına izin verir. Bu panolar yalnızca pazar araştırması için yararlı değildir, aynı zamanda kullanıcıların web sitenizi ziyaret etmelerini de sağlar.

 

2.     Pinterest kullanıcıları erken benimseyenlerdir.

 

İyi bir sosyal medya takipçi kitlesi kazanmak dijital pazarlamanın her zaman en zor kısmı gibi gelir – ama aslında en kolayıdır. Asıl iş, bir grup takipçi edindiğinizde başlar. Sosyal takipçileri müşteriye nasıl dönüştüreceksiniz? Pinterest kullanıcıları yeni şirketleri denemeye her zaman heveslidir.

 

Ahology’deki araştırmacılara göre, Pinterest kullanıcılarının üçte ikisi kendilerini “erken benimseyenler” (early adopters) olarak düşünmekten hoşlanıyor. Bunlar genellikle arkadaş gruplarındaki yeni bir ürünü deneyen ilk kişidir, ve bununla iftihar ederler. Bu nedenle, eğer şirketiniz yola yeni çıkıyorsa, muhtemelen şirketinizi Pinterest yoluyla pazarlayarak güçlü bir ilk tepki alacaksınız. Benzer şekilde, eğer yeni bir ürün için nabız yoklaması yapıyorsanız, Pinterest muhtemelen bu işe başlamak için en iyi yerdir.

 

3.     Pinterest kullanıcıları sadık marka tutkunlarıdır.

 

Çoğu sosyal medya platformunun aksine, Pinterest kullanıcıları siteden siteye atlamazlar. Güvenilir bir kaynak olarak Pinterest’a ciddi ölçüde güvenirler, ve TV izleyerek veya dergi okuyarak o kadar zaman harcamazlar.

 

Bir Pinterest Medya Tüketim çalışmasına göre, “aktif Pinterest kullanıcıları, televizyon izlemeye kullanıcı olmayan kişilerden iki ya da üç saat daha az vakit harcıyor.” Aynı zamanda, “Düzenli olarak iki kat fazla dergi türü okuyorlar … Ancak, aynı zamanda Pinterest kullanmayı tercih ederken, televizyon izlemekten ve basılı materyaller okumaktan uzaklaşmaya başladıklarını belirtiyorlar.”

 

Pinterest aslında web üzerindeki en az bakım gerektiren sosyal medya platformu değildir. Eğer iyi bir takipçi kitlesi oluşturmak istiyorsanız, düzenli olarak merak uyandıran ve estetik olarak hoş görünen, muhtemel müşterileri etkileyecek içerikler yaratmalı ve paylaşmalısınız. Ancak, belirli bir zaman harcamaya istekliyseniz, çabalarınız ödülsüz kalmayacaktır.

 

Pinlemeye başlamak için hazırsanız, ücretsiz Pinterest işletme hesabı oluşturun ve “planlayacak, satın alacak ve yapacak şeyler arayan milyonlarca insan tarafından keşfedilin.”

 

Bu makale yfsmagazine.com’da Rebecca Honnan tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here