Potansiyel Bir Danışmana Her Zaman Sormanız Gereken 10 Soru

0
4151

10 farklı girişimciye “Potansiyel bir danışmana HER ZAMAN sormanız gereken 1 soru nedir?” diye sorulduğunda ne yanıt verdiler?

 

ROB FULTON 
AudioLumin

“Benim durumumda olsaydınız neyi bilmek isterdiniz?”

“Danışmanlarla olan ilişkilerimde, onları, amaçlarım ve geçmişim hakkında güncel bir şekilde bilgilendirmekle, kim olduklarına dair güçlü bir algı oluşturmak ve en önemlisi, ‘benim yerimde olsalardı kim olacaklardı’ sorusuna cevap vermek arasında bir denge kurmaya çalışırım. Neyi bilmek isterlerdi? Hangi engelleri beklememişlerdi? O engelleri aşmayı nasıl başardılar? Bir girişimci olarak gelişiminiz adına, tüm bunlar önemli.”

 

KELLY AZEVEDO 
She’s Got Systems

“Sizi ne motive eder?”

“Birçok kaynaktan harika teknik tavsiye, bağlantı ve cesaret alabilirsiniz; ancak bir kişinin içsel motivasyonlarını anlamak, iyi bir danışmanlık ilişkisine adım atmadan önce, değerlerinizi hizaya getirmenize yardım eder.”

 

SIMON CASUTO 
eLearning Mind

“Zor olan neydi?”

“Ne kadar başarılı olduğuna odaklanmak yerine, başarısızlıkları hakkında sorular sorun. En zor üstesinden gelinen engelin ya da problemin hangisi olduğunu ve o engelle ya da problemle nasıl başa çıkıldığını öğrenin.”

 

SYDNEY WILLIAMS 
Planet Green Socks

“Hayatınızı nasıl daha kolay bir hale getirebilirim?”

“Müdürler ve danışmanlar haklılar; iyi iş ilişkileri geliştirmelisiniz. En iyi danışmanlık ilişkileri, iki yönlü olurlar. Bir danışman arıyorsanız, bu danışmanlık ilişkisi size bir şekilde fayda sağlamalı, ancak o noktada durmayın. Elinizden gelen ve danışmanınızın hayatını kolaylaştırabilecek herhangi bir şey olup olmadığına bakın. Bu, bir iletişim metodu belirlemek kadar basit bir şey olabilir.”


DAVE NEVOGT 
Hubstaff.com

“En büyük güçsüzlüğünüz neydi?”

“Eğer potansiyel danışmanınız kahkaha atar ve bu soruya dürüstlükle cevap verirse, bu durum kendisinin farkında olduğunun ve size karşı dürüst olmaya istekli olduğunun harika bir işaretidir – ve bunlar da potansiyel bir danışmanın kalitesini belirleyen kilit özelliklerdir. Aynı zamanda danışmanınızın geçmişindeki o güçsüzlüklerinin üstesinden geldiğini anladıysanız, bu da girişimciliklerini besleyen kişisel gelişimin bir işaretidir.”

 

RANDY RAYESS 
VenturePact

“Bugün yaptığımız en büyük yanlış sizce nedir?”

“Bu sorunun cevabı, bir danışmanın sizin işiniz hakkında ne kadar derin düşündüğünün iyi bir işaretidir. İşin ana kısımları hakkında ne kadar iyi konuşabiliyor ve argümanlarını nasıl savunuyorlar? Bu soru, bir danışman hakkında birçok bilgi sunuyor.”

 

ERIC SCHAUMBURG 
Eventr.io

“Yol gösterici ilkeleriniz nelerdir?”

“Bugüne kadar bana biraz olsun, özümsediğim ve beni bugün olduğum iş adamına dönüştüren bilgelikler kazandıran tüm iyi danışmanlar.”

 

MONA PATEL 
Motivate Design

“Siz olsanız neyi farklı yapardınız?”

“Potansiyel bir danışmanla kurulacak ilişki yenidir, bu yüzden çözüm odaklı sorular daha rahat ve saygı çerçevesinde olabilirler. Bu sorunun cevabı, geri bildirimlerinin size yardımcı olup olamayacağını ortaya koyar – size farklı şekilde düşünmek konusunda ilham veren ve bunu size öğreten bir danışman bulmaya çalışmanın amacı. Aynı zamanda bu soru, işletmeniz, endüstriniz, zorluklarınız ve fırsatlarınız hakkında bilgi sahibi olup olmadıklarını da bilmenizi sağlar.”

 

DAVID TOMAS 
Cyberclick

“En büyük başarınız nedir?”

“Bir danışman teknik bilgi (know-how) sunmalıdır ve aynı hataları tekrarlamamanıza yardımcı olmalıdır. Başarmak için, bu tip odaklı bir tavsiye çok önemlidir. Belki de uluslararası olarak nasıl büyüyeceğinizi, harika bir ekibi nasıl kuracağınızı ya da işletme imajını nasıl kusursuz hale getireceğinizi öğrenmeye ihtiyacınız vardır. En yüksek başarıyı elde etmek için, danışmanınızın, tam da odaklanmaya ihtiyacınız olan net alanı irdeleyebileceğinden her zaman emin olmalısınız.”

 

JARED BROWN 
Hubstaff

“Daha akıllı bir şekilde nasıl çalışabilirim?”

“Bir danışmanın bu soruyu, kısa bir sohbet esnasında verimlilik üzerine genel tavsiyelere yoğunlaşarak hakkıyla cevaplayabilmesi iyiye işarettir. Danışmanınızın belirli sektörlerdeki ya da kazanımlardaki tecrübesi, hiçbir zaman sizinkilerle %100 aynı olmayacak; ancak verimlilik, tüm iş dallarındaki tüm sektörlerde geçerli olan evrensel bir kavram. Ek olarak, danışmanınızın çalışma tarzının ve kimliğinin sizinkiyle benzer olup olmadığı konusunda da bir görüş elde edersiniz.”

 

Bu makale businesscollective.com’da Young Entrepreneur Council tarafından yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here