Potansiyeli değişime çevirmek

“Bir bilginiz varsa diğer insanların mumlarını buradan yakmalarına izin verin.”      MARGARET FULLER

Diğerlerine bir şeyler vermek, onların başarıya ulaşmasına yardımcı olmak adına önemlidir. Hiçbirimiz olduğumuz yere tek başımıza gelmedik. Ve bir genç kadın olarak arkamızdan gelen genç kadınlara yardım etme sorumluluğumuz vardır. Onlara yardım için kapıları açmalı, merdivenleri uzatmalıyız. Hayatlarını değiştirmek isteyen veya seçtikleri alanda başarılı olmak isteyen kadınlara saygı duymak ve bu amaçları için onlara yardımcı olmak çok önemlidir diye düşünüyorum. Bana göre parçalar büyüdükçe etki de büyümüş olacaktır. (Sarah Bulkeley Butler’dan ilham alınmıştır)

Doğduğumuz zaman sahip olduğumuz şartlar elimizde olmayabilir, ama geri kalan her bir gündeki ve gelecekteki şartlar tamamen elimizdedir, oyunu baştan yazıp bambaşka bir hikaye yaratabiliriz. Adıyaman’da kaliteli eğitimden, başarılı rol modellerden ve en önemlisi de kız çocuğu olarak büyük işler yapma hayallerime destek olmak bir yana sadece ‘’ sana inanıyoruz Şevval’’ den bile yoksun büyüdüm. Bugün ise üniversite sınavında ilk 100’e girdim ve Koç Üniversitesi Tıp Fakültesinde tam burslu okuyorum, 94.000 kişi arasından Girişimcilik Vakfına fellow seçildim, Koç Üniversitesinde liderlik ve sosyal girişimcilik konularındaki birçok projeye liderlik ettim hala ediyorum. Peki bu değişimi nasıl oluşturdum, yukarıda size bahsettiğim merkez ile.. Geri kalan her günün ve geleceğin şartlarını değiştirmek nasıl mümkün olur? Birçok cevap olabilir bu soruya benim verdiğim cevap ise oldukça anlaşılır ve sade: değiştirebileceğin konulara odaklan! Bizler yeteneklerimizle, zekamızla ve duygularımızla birer kaynağız. Kaynakları değiştiremeyeceğin konulara harcayıp israf etmek yerine değiştirebileceğin konulara harcayıp fark yaratabilirsin. Tabi bunun için önce kaynakları iyi tanımak yani kendimizi iyi tanımak gerekiyor.

Kendimizi ve güçlü yönlerimizi tanıma konusunda Peter Drucker’ın ‘’Managing Oneself’’ adlı müthiş bir yazısı var, güçlü yönlerimizin farkına varmayı ve sahip olduğumuz potansiyeli bu şekilde performansa çevirmemiz gerektiğini söylüyor. Yazı da bahsedilen benim de altını çizerek bahsetmek istediğim ikinci bir başlık güçlü yönlerimizi iş hayatımızda nasıl konumlandıracağımız işte bu sorunun cevabı da değerlerimiz! Sahip olduğumuz değerler neler, güçlü yönlerimizi değerlerimizle uyumlu bir şekilde kaynak olarak kullandığımızda fark yaratabiliriz.

Zihnim konseptler, kavramlar ve diyagramlar üzerinden çalışır, bu sebeple makaleyi okurken zihnimde otomatik olarak diyagramlar oluşmaya başladı ve Simon Sinek- Altın Halka gözümde belirdi. İkisinin birleşimi bana çok iyi geldi açıkçası, nasıl bir şey çıktı gelin bakalım.

Neden- Değerlerimiz

Nasıl- Güçlü yönlerimiz

Ne- İlk ikisini göz önüne alarak seçeceğimiz işler (girişimler, sektörler, meslekler)

Sonuç olarak bizler yeteneklerimizle, zekamızla ve duygularımızla bir kaynağız, kendimizden başlayarak dünyayı değiştirmek istiyorsak kaynaklarımızı doğru yönlendirmeliyiz. Değerlerimiz doğrultusunda güçlü yönlerimizi kullandığımızda başarı ve mutluluğa rahatlıkla ulaşabiliriz diye düşünüyorum.

Bir tıbbiye öğrencisi ve girişimci genç kadın olarak benim değerlerimden biri de iyileştirmek ve faydalı olmak, bu sebeple bu konuyu seçtim. Bu yazının faydalı olması ve 2018’de görmek istediğiniz değişimi yaratmanız dileğiyle..

 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Yemek ve Girişimcilik

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Girişimcilik tabirinin belirli kalıplara sığdırılamayacağının en güzel örneklerinden biri olarak yemekte yapılan girişimlerden bahsetmek istiyorum. Girişimciliğin hayatımızın aslında…

Android Akademi

Hepimizin müthiş fikirleri, planları, hayalleri var şu hayatta değil mi? Söylesenize, internette dolaşırken yeni bir ‘icat’ ile karşılaştığınızda…