Pozitif tutumunuzu arttırmanın 5 yolu

Yaşamdaki çoğu başarı tutum ile ilgilidir. Eğer aklınızı pozitif alana çekebilirseniz sizi evde, işte veya herhangi bir yerde pek az şey tutabilir.İşte zor zamanlarda bile bakış açınızı pozitif tutmanın ve kendinizi başarılı kılmanın 5 yolu:

 

1. Reddedilmeyi kaldırın.
İstenmeyen şeyler meydana geldiğinde cesaretin kırılması normaldir. Burada yapmanız gereken ona şu bakış açısıyla yaklaşmaktır: hepsi zamanla geçecek ve önemsiz hale gelecek. Alınan tek bir reddin veya tek bir başarısızlığın dünyanın sonu olduğunu düşünmek kolaydır ancak durum hiçbir zaman böyle değildir. Hatta bu aksaklıklar çoğunlukla kullanarak başarıya dönüştürebileceğiniz birer fırsattır. Bir potansiyel müşteri satış kariyerimin başındayken sırf onun programına saygı göstermediğimi düşündüğü için beni gerçek manada odasından kovmuştu. Ofisime gittim, bir özür mektubu yazdım ve onun işini kolaylaştıracak bir hediye yolladım. Sonrasında iyi bir müşteri oldu ve arkadaşlığımız kalıcı oldu.

 

2. Kendinizi dargınlıktan arındırın.
Süren dargınlıklar sizi ve moralinizi kemirir, dışarıya hayatınızın kontrolü sizde değilmiş gibi yanlış bir izlenim verir. Fakat sizi şu anki konuma getiren kendi kararlarınız ve şartlarınız için başkalarını suçlamak size hiçbir şey kazandırmaz. Sorumluluk alın. Kendi geminizin kaptanı olduğunuzu kabul edin ve idareyi elinize alın. Pozitif tutumu koruyun ve hayatta gerekçeli hiçbir dargınlığın bulunmadığı konseptiyle yüzleşin.

 

3. Pozitif insanlarla bağlantı kurun.
Negatif insanlar diğerlerini dibe çeker. Eğer pozitif kalmak istiyorsanız onlardan uzak durun. Onlarla mümkün olduğunca az vakit geçirin. Öte yandan pozitif insanlar her zaman başarılı olanlardır ve başarıları onlarla birlikte olanlara da bulaşır.

 

4. Her gün en az bir kişiye iltifat edin.
İnsanlara iltifat ettiğinizde bu onları iyi hissettirir. Daha da iyisi size kendinizi iyi hissettirir. Onlar için iyi bir şey yaptınız ve onların moralini yükselttiniz. Ancak dikkat: sadece samimi iltifatlarda bulunun. Eğer yalan yanlış iltifatlar yaparsanız insanlar bunu fark edebilir ve size şüpheyle yaklaşabilir.

 

5. Coşkulu olun.
Coşku bulaşıcıdır ve bir mıknatısmışsınız gibi diğerlerini size çeker. Her zaman coşkulu hissedemeyebilirsiniz ama neyse ki yapabileceğiniz bir şey var: olmak için zorlayın! Dale Carnegie’nin öğrettiği gibi, “Coşkulu davranırsanız coşkulu hale gelirsiniz.”

 

Pozitiflik bu kaotik dünyada kıymetli bir varlıktır fakat ancak bunu düzenli bir şekilde besleyenler faydalanabilir. Bu tüyoları bir başlangıç noktası olarak kullanarak gününüze neşe aşılamak için bir fırsat kollayın!

 

Bu makale  John Treace’ın  12 Aralık 2014 tarihinde inc.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Şimdi Ne Yapmalıyım?

Geçen hafta, kendisinden 8 yıldır haber almadığım eski öğrencim Patrick’ten bir telefon geldi. Bir şirketin Yönetim Kurulu Başkanı…

Mobil Uygulamanız İçin Finansmanı Nasıl Sağlarsınız?

Birçok girişimcinin hatası yatırımcıların mobil uygulamanın fikir aşamasına yatırım yaptığını düşünmesidir. Bu girişimcilerin anlaması gereken nokta ise fikirlerin ya da çok büyük fikirlerin müşteri tarafından talep görmeden herhangi bir geçerliliği olmadığıdır.