Pristine CEO’su Kyle Samani’den Networking önerileri

Networking, yeni insanlarla tanışmanın yanı sıra, var olan ilişkilerinizi ilerletmenize de olanak sağlar.

 

Geçenlerde YEC, Kyle Samani ile ağ oluşturma deneyimleri ve bu alanda kendilerini geliştirmek isteyen insanlara verebileceği tavsiyeler hakkında konuştu. Verdiği en iyi tavsiyeleri aşağıda bulabilirsiniz.

 

Her zaman yardım etmeye, en azından bunu denemeye odaklanıyorum. Çoğu iş sahibi işlerine o kadar çok yoğunlaşıyor ki, hayatlarında beklenmedik sürprizler olmasına izin vermiyor 500 dollar payday loan today. Sorulmasa bile yardım teklif ederek, oldukça yararlı ilişkiler kurdum. Sonrasında yardım ettiğim insanlardan bunun karşılığını fazlasıyla aldım.

 

Fikir liderliği ve networking’i birleştirin

 

Fikir liderliği ve ağ oluşumunu birleştirmeyi oldukça başarılı buldum. 18 ay önce haftada birden çok blog gönderisi yazmaya başladım ve bunun fazlasıyla yararını gördüm. Kartvizitime blog sayfamın adresini de ekleyerek çevrimdışı trafik oluşturmayı denedim. Oldukça işe yaradı. Konferansta tanıştıktan sonra pek çok insan blog sayfamı okuyarak alanında uzman birisi olduğumun farkına vardı. Kazandığım binlerce dolarda blog sayfamın payı büyüktür.

 

Aracılık yapın

 

Networkçüler, aracılık yaparak ağlarının değerini arttırabilirler. Eğer birbirine mükemmel bir şekilde yardımcı olabilen iki kişiyi bir araya getirmeyi başarırsanız, ikisi de size sonsuza kadar minnettar olacaktır.

 

Var olan ilişkileri güçlendirin

 

Konferansları, birisinin networkünü geliştirmek konusunda oldukça güzel bir fırsat olduğunu düşünsem de bazı insanlar konferanslarda tesadüfî fırsatlardan yararlanıyor. Konferanslarda zamanımın neredeyse tamamını iki şey yaparak geçiriyorum: var olan ilişkilerimi güçlendiriyorum ve etkin bir şekilde tanışabileceğim yeni insanlar arıyorum. Verilen konferansta kaç kişiyi tanıdığıma bağlı olarak, zamanımın %10-%50’sini sahip olduğum ilişkileri geliştirmede kullanabilirim. İlişkiler çok önemlidir; ilişki kur ve sonrasında ilişkiyi güçlendir.

 

Networkünüzü her gün takip edin

 

Networkümü sadeleştirmek için her zaman aynı gün içerisinde takip ederim. CRM ile bu kadar iç içe birisi olarak, takipleri yönetmemde yardımcı olması için RelateIQ kullanıyorum. RelateIQ olağanüstü bir programdır. Şimdiye kadar kullandığım en iyi networking aracı olduğunu söyleyebilirim.

 

İlk başta değer yaratın

 

Birisine yaklaşırken özel bir amacınız veya niyetiniz olsa bile, asla direkt sormayın. İlk başta her zaman yardım teklif edin. Eğer yardım edebilirseniz, karşılığını alabilirsiniz. Her zaman diğerleri için değer yaratın ve böylece onlar da size değer yaratmanızda yardımcı olabilsinler.

 

Profesyonelliği elden bırakmayın

 

Networking kariyerimde kırdığım en büyük pot, bir keresinde halka açık bir şirketin CEO’suna kişisel telefon numarasını sormamdı. Bu kötü bir fikirdi https://www.dmchallenger.com/blog/link-building/.

 

Bu makale  Kyle Samani’de 10 Ocak 2015 tarihinde startupcollective.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Negatif Döngüleri Kırmak İçin 4 İpucu

Kötü alışkanlıklara sahip olmak doğaldır, ama bunlar hayat için değildir. Bu tür alışkanlıkları bırakabilir ve aynı zamanda dönüşebilirsin. Kendini negatif döngülerden arındıracak ve gerekli değişiklikleri yapmanı sağlayacak dört yararlı öneri: