Richard Branson: Her Genç Girişimci İçin Altı Öneri

Virgin kurucusu geçenlerde bir okurunun sorusuna her acemi girişimcinin bir işletme kurarken aklında bulundurması gereken altı şeyi listeleyerek cevap vermiş…

 

“Sonuçta, kariyerinize başlamanın tek yolu vardır, o da bir işletme kurmaktır. Kendinizi tereddüt ederken bulursanız, benim sloganımı hatırlayın: Boşverin ve yapın, ” diyor Richard Branson.

 

Gelin onun verdiği altı kısa ipucuna bir göz atın ve en çok hangisinin aklınıza yattığını bize söyleyin. Ya da belki bir şeyi atladığını düşünüyorsunuzdur? Her iki durumda da aşağıda bize kendi önerilerinizden bahsetmeyi ihmal etmeyin.

 

  1. Sizi neyin teşvik ettiğini düşünün.

 

İş kurmak için nasıl bir fikir kullansam diye düşünüyorsanız, en çok ilginizi çeken konu ya da sorunlara odaklanın. Sevdiğiniz bir sektör var mı? Sahip olduğunuz bir yetenek? Yüzde 110 arkasında olduğunuz bir sebep? Sadece kar etmek için iş kurmayı düşünmeyin; bu fikre aşık değilseniz uğruna dağları da delemezsiniz.

 

  1. İşe kapınızdan başlayın.

 

Şimdi odaklanmak istediğiniz alana karar verdiğinize göre, etrafınıza bir bakın. Piyasanın çaresizce ihtiyacı olan ancak ortada olmayan bir şeyler görüyor musunuz? Arkadaşlarınız ve sizin kullandığınız gerçek manada geliştirilebilecek donuk işler geliyor mu aklınıza? İşinizin kendi mahallenize, sokağınıza ve şehrinize ne gibi bir katkısı olacağını düşünün. Oradan, bir gün büyük pazarlara da açılabilirsiniz.

 

  1. Hareketlenin.

 

Ürün ya da hizmetinizi tasarlarken halka hizmet konusundaki kararlılığı elden bırakmayın; ticaret diğer insanların hayatlarını geliştirmektir. Bunu yaptıktan sonra umulur ki, bu uğurda harcanandan daha fazla kazanılır.

 

Virgin Records’dan Virgin Atlantic’e, Virgin Money ve Virgin Active’e kadar ekibimiz her zaman mevcut durumu değiştirmek ve samimi bir istekle müşteriler için bir şeyleri kolaylaştırmak için iş kurmuştur.

 

  1. Tavsiyeleri dinleyin, karşıtları değil.

 

Yeni başlarken, alanınızda tecrübeli insanlardan, özellikle de ebeveynlerinizden tavsiye istemelisiniz. Ancak sizi hayal kırıklığına uğratacak yorumları iyi tavsiyelerle karıştırmamaya özen gösterin. Birçok kişi size fikrinizin işe yaramayacağını ya da daha önce yapılmış olduğunu söyleyecektir. Ben yeni başladığımda, bana başarısız olacağımı söyleyenlerin sayısı aklımda tutamayacağım kadar fazlaydı.

 

  1. Odaklanın ve hevesinizi kaybetmeyin.

 

Büyük hayaller kurmalı ve yüce hedeflere sahip olmalısınız – ancak ilk yılınızda sadece işinizi kurmaya ve hayatta kalmaya odaklanın. Her gün, daha sonra her hafta, her ay, her çeyrek yıl ve her yıl için küçük hedefler belirleyerek gözünüzü ödüle dikin ve günlük çalışmalarınıza yoğunlaşın. Onları bir yere yazarak takip edin. Bunun sizi ne kadar tatmin ettiğine şaşıracaksınız.

 

  1. Yaptığınız işi sevin.

 

Ne iş yaparsanız yapın, eğlenceli olmalıdır. Bu Virgin’de her zaman bir önceliktir ve aynı zamanda da başarımızın hayati bir unsurudur. Ben yaptığımız işi seviyorum, çalışanlarımız yaptığımız işi seviyor ve aynı zamanda müşterilerimiz de yaptığımız işi seviyor.

 

 

Bu makale virgin.com’da Jack Preston tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

0 Shares:
1 yorum
  1. İş dünyasıyla ilgili onlarca kitap arasında gerçekten birşeyi denemiş ve başarmış birinin kitabını okumak büyük fark yaratıyor. Bazen bu adam gerçek mi diye sorduğum bile olur. Makalenizi keyifle okudum ve Branson’un Like a Virgin isimli kitabına dair kısa bir makale de ben yazdım ve herkesin ulaşabilmesi için sonunda sizin yazınıza bir referans verdim. Buradan ulaşabilirsiniz.

    http://bit.ly/1STmY6a

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir