Richard Branson: İşiniz İçin Doğru Yatırımı Bulmanın Yolları

0
2611

Nasıl bir iş yapacağınız konusunda bir fikriniz var ve başlamaya hazırsınız. Peki, hangi sermaye kaynağının sizin için en yararlı olacağına nasıl karar vereceksiniz?

 

“Önceki yıllara göre, bugünlerde girişimci olmanın en iyi yanı, sermaye seçeneklerinin çok geniş olması.” demişti Richard Branson yakın zamandaki bir Daily Monitor blogunda. “Her soruya uygun tek bir cevap yoktur, izlemeniz gereken yol çeşitli değişkenlere bağlı olmalıdır.”

 

Kullanabileceğiniz çeşitli taktikler var. Örneğin, iki uçlu yaklaşım modeli gün geçtikçe daha popüler hale geliyor. Virgin Kurucusu bu konu hakkında: “Risk sermayesi firmaları, sermayelerinin ilk bölümünü kitle fonlama platformlarından almış girişimciler tarafından sıkça ziyaret ediliyor,” demişti. “Fikriniz birkaç bin küçük yatırımcı tarafından desteklendiği zaman, yatırımcı kapital firmalar yahut kredi çekmek için başvurduğunuz bankalar karşısında çok daha güçlü bir konumda olursunuz.”

 

Virgin Atlantic için hangi sermaye yolunu izleyeceğine karar vermeye çalışan Branson, darda olan havayolu şirketini desteklemek için bazı ciddi kararlar almak zorundaydı. “Öyle bir duruma gelmiştik ki, bankamıza veya üçüncü kişilere sürekli para yatırmaları için baskı yapıyorduk,” demişti. “Bu sürdürülebilir bir kaynak değildi.”

 

Buna rağmen aynı zamanda Virgin Group bir başka karlı yatırım içerisindeydi: Virgin Records. Ve bu işletmeyi satmanın sermaye sağlamak için en güvenli yol olduğunu görüldü. “Eğer iki şirketi de yürütmeye devam etseydik, ikisini de riske etmiş olacaktık. O zamanlar, Virgin Atlantic’in kapanması söz konusuydu, 2500 insan işsiz kalacak ve markamızın itibarı yerle bir olacaktı. Virgin Records’u satarak, iki şirketi de güçlü konuma getirdik.”

 

Bunun kendisi için çok zorlu bir karar olduğunu itiraf etti, fakat bu karara tek başına varmamıştı. İş arkadaşları, dostları ve ailesi de bu zor kararı vermesinde destek oldular. Ve sermaye için hangi yolu izlerse izlesin şu tavsiyeye uyması gerektiğini söylediler, “Bir yola baş koymadan önce doğru ekibi kurduğuna emin ol, bu sayede çok daha yüksek bir başarı şansın olacaktır”.

 

Bunun doğru olduğunu hem kendisi hem de Amerikalı rap şarkıcısı ve girişimci will.i.am kabul etti: Geçenlerde Davos’taki Dünya Ekonomi Fuarında soruları kabul ederken, bir fikri başarıya ulaştırmaya çalışırken çok sıkıntı çektiklerinde, yılmadan nasıl yollarına devam ettikleri hakkında bir soru geldi. İkili şu şekilde cevap verdi: “Bir ekibimiz var.” “Yani ikimizde aslında aynı şeyi söylüyoruz,” dedi Branson. “Fakat düşünün: Risk sermayedarlarına sunum yaptığınızda onların ne yapacağını kontrol edemezsiniz; başvurduğunuzda bankanın size kredi verip vermeyeceğini de bilemezsiniz; şirketinizi halka arz ettiğinizde nelerin olacağını da tahmin edemezsiniz.”

 

“Bütün bunlara rağmen, eğer etrafınızda doğru insanlar varsa –dürüst, çalışkan, güvenilir, sizinle doğruları paylaşacak yetenekli dostlarınız ve iş arkadaşları- her zaman mümkün olan en doğru yanıtı verebileceğinizden hiçbir zaman şüpheniz olmaz.”

 

 

 

Bu makale Natalie Clarkson’un 25 Şubat 2015 tarihinde virgin.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here