Richard Branson: Yatırımcılara neden ihtiyacınız yok?

Bir girişimci olarak, yatırımcı bulmanın en önemli konu olduğunu düşünebilirsiniz, ancak aslında yeni girişimler için kitle fonlaması ya da farklı kaynaklar daha iyi bir yol olabilir, çünkü işinizle ilgili yenilikler deneyebilir ve büyüyebilirsiniz, diyor Richard Branson son günlerde yazdığı bir blog yazısında.

 

Fikrinize yatırım bulmak zordur, bunu Richard Branson bile deneyimlemiştir. “16 yaşında Student dergisine başladım, bu yüzden sırf tecrübeniz olmadığı için tekrar tekrar muhtemel yatırımcılar tarafından reddedilmek ne kadar can sıkıcıdır bizzat bilirim.” Virgin Grubu kurucusu böyle söylüyor. “Ancak girişimci olarak, her zaman işinizin nasıl olması gerektiğini sizden daha iyi bildiğini düşünen insanlarla tanışacaksınız ve bazen bu insanlar haklı olacak-ancak her zaman değil.”

 

Branson, şüpheci yatırımcılara gereken niteliklere sahip olduğunuzu ispat etmenin tek yolunun işinizi kurmak olduğunu söylüyor. Böylece fikrinizin işe yarar olduğunu kanıtlayabilirsiniz.

 

“Şirket kurduğunuzda yüklü miktarda yatırıma ihtiyacınız olduğu bir mitten ibaret,” diye de ekliyor. “Gerçek şu ki, şirketlerin çok küçük bir yüzdesi bu şekilde destekleniyor.”

 

“Student’i yalnızca £300 ile kurdum, bunu da annem yolda bulduğu bir kolyeyi satarak almıştı. Bu parayı, itibarlı insanlarla röportaj yapmak ve şirketlerin dergide reklam almaları için ikna etmek için kullandım.

 

Ancak şimdilerde oyunun kuralları tamamen değişti. Kitle fonlaması ve sosyal medyanın gücü sayesinde, artık yeni bir şirket kurmak girişimciler için çok daha kolay.

 

İyi bir fikriniz varsa, hızlıca insanların bu fikri destekleyip desteklemeyeceğini öğrenebilirsiniz: Planınızı internette yayınlayın, neredeyse anında geri dönüş alacaksınız – insanlar ya fikrinize bayılacak ve ürünü isteyecek, ya da beğenmeyecekler.” Diyor Branson.

 

“Olumlu tepkiler, potansiyel yatırımcılarınıza, ürününüz ya da hizmetinizin yeterince talebi ve sağlam bir piyasası olduğunu ispatlar.”

 

“Daha da önemlisi, internet üzerinden iyi tepkiler almak, işinizin başarısına bağlı olmayan bir kitle fonlaması kapılarını açabilir.”

 

Branson ayrıca bir yatırımcının onayı, prestiji ve yatırımının şirketiniz için çok önemli olduğunu düşünmenize rağmen, aslında işinize engel olabileceğini belirtiyor. “Girişimler için değişme ve gelişebilme esnekliğine sahip olmak hayati önem taşır, özellikle de bu işte yeniyseniz,” diyor. “Birçok insanın girişimci olmasının sebebi kendi patronları olmak istemeleridir. Böylesine bir anlaşma faydalı olmayacaksa niçin hesap verecek birini arayasınız ki?”

 

“Kendinize şunu sorun: Kontrolü bu kadar erken elden bırakmaya hazır mısınız? Hayalinizdeki işi kurmak için müşterilerle çalışmaya odaklanmak, yatırım garantilemeyi ileri bir tarihe, fikrinizin değerini ispatladıktan sonrasına bırakmak istemez misiniz?”

 

Bu makale virgin.com’da Natalie Clarkson tarafından  2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir. 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*