Richard Branson’dan Genç Girişimcilere: “Yapın gitsin”

Richard Branson 20’li yaşlarında nasıl bir imparatorluk başlattığını ve hesaplanmış riskler almayı öğrenme ile ilgili konuşuyor. Girişimci Richard Branson geçen onlarca yıla rağmen kendisi ve markasını nasıl yönettiği hakkındaki o üstün zekâlı çocuk algısını kaybetmedi. Bu aura onu özellikle genç başlamak isteyen girişimciler için ilham verici kılıyor.

 

Branson yakın zamanda Inc’in başkanı ve baş yazarı Eric Schurenberg’e verdiği bir röportajda “İyi bir fikre sahip olan genç insanların çoğu (…) insanların yüzde 99’unun fikirlerinin neden daha önce yapıldığı veya neden iyi bir fikir olmadığı veya neden yüz üstü düşerek başarısız olacakları hakkında söylenebilecek her şeyi söylediklerini görecekler” diyerek, “En sonunda şunu demek zorunda kalacaksınız: ‘Boşver, yapayım gitsin’” diye konuştu.

 

Branson 15 yaşında liseyi bırakarak genç aktivistler için Student isimli bir dergi ile ilk işini kurdu.

 

4 sene sonra 1970’de Branson posta ile plak satmaya başladı. 1971’de ilk plak dükkânını açtı. 1972’de bir kayıt stüdyosu açtı. 1973’te kendi plak markasını kurdu. Virgin iş imparatorluğu başlamış ve Branson henüz 24 yaşını doldurmamıştı.

 

Bugün Virgin grubu eğlence, seyahat ve mobil sektörlerine uzanan 350 şirketten oluşan saygın bir holding.

 

Branson’un büyük fikirlerinin hepsi başarılı değildi. Virgin Airlines ve Virgin Mobile Branson’un en büyük şirketleri ama Virgin Cola’yı hatırlıyor musunuz? Büyük riskler büyük, umumi başarısızlıkları da birlikte getirir. Branson’un başarı için bir sırrı var: başarısızlık kaçınılmaz gözüktüğünde bile kararlılık.

 

Branson “Eğer yeterli kararlılığa sahipseniz başarısız olduğunuz zamanlardan öğrendikleriniz sayesinde başarılı olma ihtimaliniz daha fazladır. En önemli şey başarısızlıklardan dolayı yılmamaktır” diyor.

 

Bu makale  Oscar Raymundo’nun  7 Ekim 2014 tarihinde inc.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

[galeria][new_royalslider id=”4″][/galeria]

 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir