Robert Kiyosaki’den Başarıya Giden 7 Adım

Robert Kiyosaki Amerikalı bir iş adamı, yatırımcı, motivasyon konuşmacısı, mali bilgi aktivisti, finansal yorumcu ve radyo kişiliği. Kendisi aynı zamanda tüm zamanların en çok satan iş ve finans kitaplarından biri olan “Rich Dad, Poor Dad (Zengin Baba, Fakir Baba)” nın yazarı.

 

  1. Ver ve Al

 

Bir şey almanın en garantili yolu bir şey vermektir. Her şey paraya karşı tutumunuza bağlanıyor. Çok para kazanmak çok para harcamanızı gerektiriyor. Yalnızca para değil, aynı zamanda bunun için çalışırken harcayacağınız zaman ve göstereceğiniz özen de sizin verdiğiniz şeylerdir. Bazen insanlar daha çok isterken, hiçbir şey vermezler.

 

Az çalışıp çok para kazanmak mümkün mü? Daha çok para kazanmak istiyorsanız, daha çok çalışın! Daha çok verin!

 

  1. Düşünce tarzınızı değiştirin

 

Zorlukları ilham kaynağı olarak değerlendirin! Evet, çıkışlar ve inişler olacaktır. Dünyadaki en iyi girişimcilerin birçoğu borca girmiştir. Düşünce tarzınızın değişmesi gereken nokta burası, harekete geçip çok çalışmak. Robert Kiyosaki problemlerini, daha çok atılımda bulunup daha çok para kazanmak için bir motivasyon kaynağı olarak değerlendirmiştir.

 

En büyük varlığınız ve sorumluluğunuz kendinizsiniz.

 

  1. İşe Yarayacak Olana Odaklanın

 

Yöntemlerinizin;

 

Oldurana Dek Arkasında Kalın

 

Tek seferde birden fazla şey yapmaya çalışmayı bırakın ve elinizdeki işe odaklanın! Kendinizi çok fazla şeyle boğmanız yalnızca dikkat dağınıklığı değil, aynı zamanda yorgunluk da getirir.

 

Vaktinizi bildiğiniz bir şeye verin. Çeşitlilik kötü bir şey değil, ancak sizi yavaşlatıyor ve daha önemli konuların önüne geçiyorsa, önceliklerinizi yeniden gözden geçirmelisiniz.

 

Sizin için neyin iyi olduğunu bulun ve ona tutunun. Herkes farklıdır.

 

  1. Kötü Zamanlardan Yeni Fırsatlara

 

İnsanlar ekonomiler çöktüğünde bir olumsuzluk kozasına girer, mesela büyük bunalım zamanı ve birkaç yıl önce dünya çapında gerçekleşen ekonomik kriz döneminde. Ancak bazıları bunu, ilerlemek için bir fırsat olarak değerlendiriyor.

 

  1. İşinizi Doğru Tasarlayın

 

Olay üründe değil, sermayeyi yükseltmeden işinizi doğru tasarlamakta bitiyor.

 

İşletmenizin ne yöne doğru ilerlediğini ve ne yönlerden eksik olduğunu analiz etmenin ve anlamanın harika bir yolu, aşağıda gördüğünüz B-I üçgenidir:

 

  1. Biriktirmeyi Bırakın!

 

Sadece paranızı biriktirmeyin! Bu, paranızı harcayabiliyorsunuz, öyleyse harcayın demek değil. Bunun yerine, paranızı akıllıca kullanın!

 

Paranızı, işinize yatırım yapmak için ya da fırsat çıktığında yatırımlara girmek için kullanın.

 

Bu makale addicted2success.com’da Joel Brown tarafından  2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir. 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Girişimcilerin İzlemesi Gereken 20 Film

İzleyenlerin kolay anlayabileceği bir yol olduğundan filmler fantastik, bilim-kurgu olsun olmasın başkalarının hikayelerinden ders almak için mükemmel bir yöntemdir. Sizden önce gelen bu ender insanların neyi, nasıl yaptığını gösterdiklerinden bu hikayelerden öğrenecek çok şeyiniz var.