Sadece Fark Yaratmayın. Daha İyisi İçin Bir Fark Yaratın.

0
2230

Özel ve iş hayatımda asla başarısız olmayan tek şey şudur: Daha iyisi için elimden gelenin en iyisini yaparak fark yaratmak. Biliyorum çok basit gözüküyor ama beni hiç başarısızlığa uğratmadı. Çimleri biçmek olan ilk işime başladığımda nezaketimin eseriydi ve Pharmacyclics’i devraldığımda bu görevimizin merkezi haline geldi.

 

Daha iyisi için bir fark yaratmak sadece bir fark yaratmaktan farklıdır. Birçok insan bir fark yaratabilir ancak daha iyisi için bir fark yaratabilir misiniz? Daha iyisi için bir fark yaratma görevi benim için ve şirketler için ezber bozan bir oyundu. Benim ilk girişimcilikle ilgili çabalarımdan biri kurabiyelerle ilgiliydi. Harika kurabiyeler yapıyorduk ve insanlar gerçekten bu kurabiyeleri seviyordu. Milyarlarca kurabiye sattık. Kişisel olarak benim için sorun şuydu ki, kendimi daha iyisi için bir fark yaratıyormuşum gibi hissetmiyordum ve bu parça eksik olduğu için bırakarak yoluma devam ettim.

 

Bu basit fikre bağlı kalıp proje seçimlerime uyguladığımda, gerçek potansiyeli olan cazip fırsatların kapılarının benim için açıldığını gördüm. İşte gerçek anlamda kazanmaya başladığım an bu andı. Intuitive Surgical’ı işlettiğim zaman amaç, daha az invasif ameliyat yapmak, daha az yara izi bırakmak, iyileşme süresini en aza indirgemek ve daha hassas operasyonlar sağlayarak ameliyatı doktor ve hasta için daha kolay hale getirmek adına robotları kullanmaktı. Basitçe söylemek gerekirse, mükemmel hafızaları, sekiz kolu olan ve asla yorulmayan robotları kullanarak daha iyisi için bir fark yaratıyordum… İşte şimdi anladınız. Bu, bana fırsatı görmemi sağlayan daha iyisi için bir fark yaratma anlayışıydı. Daha sonra Pharmacyclics’i devraldığımda da aynı şeyi yaptım. Bu da, 1 dolardan daha az hisse satışı değerinde olan bir şirketin değerinin yedi yıl sonra hisse başına 265 dolar olmasıyla sonuçlandı.

 

Daha iyisi için fark yaratmak aslında çok büyük olan basit bir fikirdir ve bu fikir yatırım kriterlerimde, günlük operasyonlarımda ve özel hayatımda benim için bir yol gösterici haline geldi. Eğer bir şey, ne olursa olsun, ‘daha iyisi için bir fark yaratmak’ sınavımı geçemezse ona dokunmam.

 

Kariyerime geri dönüp baktığımda, bu basit fikrin beni başarısızlığa uğratmayan tek şey olduğunu görüyorum. Gençken ilk işim çimleri biçmekti. Amacım bir genç olarak Forbes 400 listesini yapmak değil, sadece üniversite boyunca beni idare edebilecek kadar para kazanmaktı. Çimleri biçerken, daha iyisi için bir fark yaratmak adına o fazladan kilometreyi gittiğimde mülk sahibinin bana daha fazla bahşiş veya daha fazla iş vermek istediğini fark ettim. Üstelik hiç de zor değildi. Bazen basit bir gülücüktü, çitin mükemmel bir şekilde kenarlarının belirginleştirildiğine emin olabilmek için ekstra bir çabaydı ya da işim bittikten sonra alan sahibinin yanında (yaptığım işi överek) etrafı dolaşırken ona eşilik etmek için vakit ayırmamdı.

 

Daha iyisi için bir fark yaratmak bugün benim itici gücüm ve beni şimdiye kadar hiç hayal kırıklığına uğratmadı. Bu anlayışı şu anki şirketiniz ya da girişiminiz için uygulayın. Telefona cevap verdiğiniz zaman, bir müşterinin şikayetiyle ya da bir yatırımcının sorusuyla ilgilendiğiniz zaman, bir işçiye onların sizin için ne kadar önemli olduğunu hatırlatmak için vakit ayırarak veya herkesin yanından geçmesine rağmen görmediği yerdeki kağıdı alıp atarak daha iyisi için bir fark yaratmayı uygulayabilirsiniz.

 

Daha iyisi için bir fark yaratabilecek bildiğiniz yeni bir iş ya da eylem için bir fikriniz varsa bunu gerçekleştirme sorumluluğu sizin. Diğerleri kazandığında siz de her zaman kazanacaksınız. Bir ürün, bir fikir ya da basit bir eylem de olsa daha iyisi için bir fark yaratabiliyorsa bunu yapmalısınız. Bu sorumluluğun farkında olmak size ebedi bir amaç verir ve bu amaç motivasyonun en yüksek biçimidir. Bu sorumluluğu eylemle takip etmek güvenilirlik oluşturacaktır ve sonra gerçek potansiyeli fark edebileceksiniz.

 

Fikirler ve özgüven mali başarıya giden bir köprüdür. Bir ürünü, fikri ya da hayali-her ne kadar müthiş olursa olsun-enerjinin, kaynakların ve istikrarın sürekli güvenirliği olmadan olabilecek en geniş kitleye getiremezsiniz.

 

Daha iyisi için gerçekten bir fark yaratan, doğru eylemler (özgüven) tarafından desteklenen fikirler ve uygun kaynaklar önceden inanılan engelleri ve eski, çıkmazda olan fikirleri kesen görülmemiş güçlü bir dalga boyu oluşturabilir. Bu gezegende sizin daha iyisi için nasıl bir fark yaratacağınızı görmeyi dört gözle bekliyorum. Bunun sizi milyarder yapacağına söz veremem ancak size şunu garanti ederim ki bu sağduyu tavsiye sizin tam potansiyele ulaşmanıza ve kendinizle ve kattığınız şeylerle iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

 

Sizin ve benim birlikte nasıl daha iyisi için bir fark yaratacağımız konusunda fikirlerinizi yollayın. Daha iyisi için bir fark yaratan yeni yatırımlara ve ortaklara her zaman açık olacağım.

 

Bu makale entrepreneur.com’da Bob Duggan tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here