Sağlık Alanında Yapılan Yenilikçi Girişimler

Her geçen gün teknolojinin gelişmesiyle sağlık alanında inovasyonlar ortaya çıkmaktadır. Son zamanlarda da girişimcilik, sağlık sektöründe hızla yayılan bir trend haline gelmiştir. Bu alanda yapılan yenilikçi girişimler artık daha çok ilgi çekmekte ve yatırım alma oranları artmaktadır. Sağlık girişimleri özellikle de insanların tedavi süreçlerini iyileşitirmek, kişiye özelleştirilmş sağlık hizmetleri sunmak ve insanların sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak amacıyla çalışmaktadır. 

Sağlık alanında çalışmalar gösteren Start-Up’lar sayesinde de sağlık verileri anlamlı bilgilere dönüşerek karar alma aşamasında yardımcı olmaktadır.  Bu blog yazısında da sağlık sektöründeki son zamanlardaki yenilikçi girişimler hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Peki sağlıkta hangi alanlarda girişimler ortaya çıkıyor?

Start-Up’lar yapay zeka,veri analitiği, IoT gibi teknolojileri kullanarak hasta takibi, teşhis destek sistemleri gibi yenilikçi çözümler sunmaktadır. Uzaktan sağlık hizmetleri sağlayarak da hastanın video görüşmeleri ile çevrimiçi danışmanlık alarak daha hızlı ve mesafesiz bir şekilde tedavi görmesine olanaklar sağlamaktadır. Kişileştirilmiş sağlık ile her bireyin sağlık durumundaki farklılıkları göz önünde bulundararak genetik testler, analiz algoritmalarıyla sağlık çözümleri sunmaktadır. Ayrıca Start-Up’lar dijital sağlık ekosistemi sunarak veri platformları ve sağlık hizmet sağlayıcıları arasında entegrasyon çözümleri sunmaktadır. Şimdi de sizlere son zamanlarda yatırım alan sağlık girişiminlerinden bahsedeceğim.

Hippocratic AI: 


Sağlık girişimi Hippocratic AI, General Catalyst ve Andreessen Horowitz liderliğinde 50 milyon dolar tohum yatırımı aldı. Şirket, milyarlarca eğitilebilir parametre taşıyan güvenli derin öğrenme modelleri üzerine çalışarak, doğal dil işleme problemlerine çözüm getiriyor. Bu modeller, soru cevaplama, karşılıklı sohbet, metin özetleme ve makine çevirisi gibi alanlarda kullanılmaktadır. Hippocratic AI, sağlık hizmetlerine erişilebilirliği artırmayı ve tahlil/test sonuçlarını iyileştirmeyi hedeflemektedir. Şirket, hastaların ameliyat sonrası sorularını yanıtlama, diyet tavsiyesi, sağlık hizmeti maliyetlerini faturalandırma gibi hizmetler sunmaktadır.

Wellthy: 

ABD merkezli şirket Wellthy, yaşlı bireylerin bakımına odaklanarak 25 milyon dolar yatırım aldı. Wellthy, yaşlı bireylerin doktor randevuları alma, ulaşım sağlama ve gerekli malzemeleri temin etme gibi konularda yardımcı olmayı hedeflemektedir. Şirket, yaşlı bireylerin yaşamlarını iyileştirmeyi ve aynı zamanda para biriktirmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

TympaHealth:

İşitme sağlığı için yazılım geliştiren TympaHealth, 23 milyon dolar yatırım aldı. TympaHealth, mobil telefonlara işitme kaybının derecesini ölçmek amacıyla cihaz ve yazılım geliştirmektedir. Şirketin cihazı, hızlı bir şekilde dijital otoskopi, mum çıkarma ve işitme taraması gibi işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Bu sayede, işitme sağlığı kontrollerini kolaylaştırmayı ve sağlık kuruluşları üzerindeki yükü azaltmayı hedeflemektedir.

Mediwhale:

Yapay zeka destekli retina taramasına odaklanan Mediwhale, 9 milyon dolarlık bir yatırım almıştır. Mediwhale, kalp ve böbrek bozukluklarını erken teşhis etmek amacıyla cerrahi işlem gerektirmeyen bir yapay zeka destekli retina taraması sistemi geliştirmiştir. 

Perci Health:

Kanser hastalarına kişiselleştirilmiş tedavi programları sunan Perci Health, 3.4 milyon pound tohum yatırımı aldı. Perci Health, kullanıcılara hastalık sürecinde ve sonrasında destek sağlayan bir dijital kanser destek platformudur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*