Sağlıklı Yaşam ve Girişimcilere Şaşırtıcı Faydaları

Konuştuğum çoğu iş sahibi ve CEO iş ortamında sağlık ve sıhhatten bahsediyor. Bana soruyorlar; “Bunlar benim işime nasıl faydalı olacak?”

 

 

 Açıkçası, sağlıklı bir yaşam tarzının etkilerini, sizi daha iyi ve sağlıklı hissettirecek bir hayat tarzını benimsemedikçe görmek zor olabilir.

 

İşte sağlıklı bir şirket kültürü ve yaşam tarzı benimsemenin size ve işinize sağlayacağı 5 fayda:

 

  1. Yüksek Konsantrasyon

Şirketiniz, herkes mesaisine enerji dolu ve çalışmaya hazır olarak başladığında daha mı iyi performans gösteriyor? Hiç güne başlayıp bir şeyler üretmeniz arasında geçen zaman her zamankinden daha uzun sürdü mü? Daha sağlıklı bir yaşam sürmek, sizin ve çalışanlarınızın dikkatini arttırarak önünüzdeki güne saldırmanızı sağlayabilir. Fiziksel aktivite stresi azaltır.

 

ADAA’ya göre, “Egzersiz zihnin formunu korumak için de hayati önem taşır ve stresi azaltır. Yapılan çalışmalar, egzersizin yorgunluğu azaltmakta, dikkati ve konsantrasyonu arttırmada ve bütünüyle zihinsel aktiviteyi arttırmada etkili olduğunu gösteriyor. Bu, özellikle stres enerjinizi ya da konsantrasyon becerinizi tükettiğinde size çok yardımcı olabilir.”

 

  1. Baskı Altındayken Performans Gösterebilme

Sağlıklı olmak; bedensel olduğu kadar zihinsel olarak da kendinizi geliştirmeniz anlamına geliyor, bu da baskı altındayken daha iyi çalışmanızı sağlayabilmekte.

 

Bireysel fitness ya da grup aktiviteleri aracılığıyla sağlık ve sıhhate dayalı bir şirket kültürü oluşturmanız, uzun süreli pozitif etkiler oluşturur. Bir fitness programı, önünüze arzuladığınız sonuçlara ulaşmanız için zorlamanız gereken sınırlar koyar. Bu da işler zorlaştığında zihinsel dayanıklılık ve güç gerektirir. Belirli bir fitness rutinine bağlı kalmak sizi işler zorlaştığında dahi çabalamaya şartlayacaktır. Bu düşünce yapısı iş ortamınıza da taşınacaktır.

 

  1. Daha Az Hastalanma

Aktif ve sağlıklı bir yaşam stilinin hastalıklardan uzak kalmanızda büyük etki yarattığı herkesçe bilinmektedir. “Genel sağlık önerilerini dikkate almak bağışıklık sisteminizi güçlü ve ayakta tutmanın en iyi ve tek yoludur. Vücudunuzun her bölümü, bağışıklık sisteminiz dahil, çevresel saldırılardan korunduğunda ve sağlıklı yaşam stratejileriyle desteklendiğinde daha iyi çalışır..(Harvard Sağlık Yayınları)”

 

Araştırmalar “bir kişi egzersiz yaptığında bağışıklık sisteminde fizyolojik değişimler olduğunu gösteriyor. Bağışıklığı destekleyen hücreler sistemde daha hızlı hareket ediyor ve hem virüs hem de bakterileri öldürebiliyor. Egzersiz sonrası, vücut birkaç saat içerisinde normale dönüyor, ancak düzenli bir egzersiz rutininin bağışıklık sürelerini arttırdığı görülüyor (EXOS).”

 

  1. Verimliliği Arttırma

Yüksek verimlilik az önce bahsedilen tüm noktalarla bağlantılıdır.

 

Konsantrasyonunuz yüksek olduğunda ve zihninizi daha güçlü hale getirdiğinizde, baskı altında daha iyi performans gösterirsiniz. Bunu hastalıkla kaybettiğiniz zamanla ve uzun süreli verimlilikle birleştirdiğinizde işe dair hedefleriniz daha kolay gerçekleşecektir. Sonuç olarak, ne kadar fit ve sağlıklıysanız vücudunuz o kadar yoğun çalışmaya alışır, o yüzden bir sonraki ürün tanıtım planını yapmanız veya arka arkaya müşteri toplantılarına girmeniz gerektiğinde fiziksel olarak hazır olursunuz.

 

  1. Hedefleri Büyüten Bir Rutine Alışma

Sağlığınızı iyiye götüren bir günlük rutine bağlı kalmak hayatınızı ve işinizi düzene koyar. Örneğin, sabahları yoga yapar, işe gitmeden önce bir meyve suyu hazırlayıp içer, öğle arasında yürüyüşe çıkar, uyumadan önce 15 dakikanızı günlük tutmaya ayırırsanız, rutine göre yaşamaya alışırsınız. Dolayısıyla daha hedef odaklı bir insan haline gelirsiniz.

 

Zihniyetinizde yapacağınız bu ikincil ve küçük değişiklik iş hayatınızda büyük farklılıklara yol açabilir. Daha görev yönelimli ve hedef odaklı bir insan haline geldikçe, programlı yaşama ve gününüzü daha yönetilebilir kılma olasılığınız artar.

 

Küçük değişiklikler büyük sonuçlar doğurabilir. Bu küçük görünen şeyler üst üste konduğunda büyük resme dönüşür. Ve büyük resmi değiştirdiğinizde … inanılmaz şeylerin olduğu zaman o zamandır.

 

 

Bu makale yfsmagazine.com’da Michael Mcdonnell tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir. 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Julius Caesar’dan Girişimcilere…

Eğer gerçekten başarını arttırdıysan, kurduğun ya da kurmayı planladığın şirketinden “İmparatorluk’un” olarak bahsedersin. Ancak bir imparatorluk kurmanın gerçekten…