Sanatçı girişimci Raghava KK yaratıcılığın teknolojideki rolünü yeniden düşünmek için Flipsicle’ı yayınlıyor

0
1887

Raghava KK oldukça farklı bir tür girişimci. Teknolojide bir geçmişi yok ve bu da onu daha da ilginç yapıyor. Raghava sanat dünyasında herkesçe tanınan bir isim ve yeteneğini yeni bir tür girişim oluşturmak için kullanıyor. Flipsicle fikri Raghava geçtiğimiz sene milyarder vizyoner Jeff Bezos tarafından özel bir danışman grubu/beyin takımı etkinliğine davet edildiğinde ortaya çıkmış. O ve bir eğitimci olan ve şirketinin sanat dünyasındaki başarısının arkasındaki beyin olan eşi Netra dördüncü bebeklerine sahip olmaya karar vermişler – Flipsicle’a.

 

ev (1)

 

Flipsicle sadece tek bir vizyon ile ürün geliştiren bir laboratuvar: yaratıcılığı empatiyi sağlayacak şekilde kullanmak ve dünyayı pek çok farklı gözden görmek. Flittr’ı Life is Beautiful festivalinde daha yeni yayına aldılar. Şimdi ise Flipsicle’ı kurmak için Hindistan’a geri döndüler ve Indiagames’in eski CEO’su Vishal Gondal, Simply Hired’ın kurucusu Gautam Godhwani, KPCB’de tasarım ortağı olan John Maeda ve WhatsApp’ta işle ilgili her şeyin başındaki isim olan Neeraj Arora gibi öne çıkan yatırımcılardan destek alıyorlar.

 

Raghava CNN tarafından dünyadaki en dikkat çekici 10 insandan biri olarak ilan edilmiş. Bir sanatçı olarak aralarına Paul Simon’un da dahil olduğu yüzyılımızdaki en mükemmel sanatçılarla birlikte çalışmış. National Geographic sanatı ve teknolojiyi bir araya getirmek için yaptığı çalışmalardan ötürü onu Society’e Emerging Explorer olarak atamış. INK Fellows programında başkan ve Singularity University’deki NuVu Studio’da akıl hocası/danışman. California Long Beach’teki TED’de konuşan ilk Hintlilerden biri ve dört defa TED konuşmacısı olmuş. Teknoloji ve bilimi sanat dünyasına getirdikten sonra şimdi de sanatı Flipsicle aracılığıyla teknoloji dünyasına getiriyor.

 

Şirketin kuruluşundan bir yıl sonra Raghava tohum yatırımı almış, bir başka girişimi satın almış, birden fazla kez pivot etmiş ve tüm süreci yaşamış. Bir e-ticaret şirketini satın almış ve Flipsicle’ı Hindistan’da yayına alacak. YourStory olarak Raghava’yı evine dönüş yolcuğuna hazırlanırken yakaladık.

 

Büyürken dünyaya bakış açınız nasıldı? Zamanla bu nasıl değişti?

 

Hindistan’da büyümek beni gerçekten birden çok perspektifle yüzleştirdi. Hindistan’da çok fazla dünya bir aradadır. Müslüman mahallesinde yaşayan ve Hristiyan/Cizvit okuluna giden Hindu bir çocuktum. Dünyam her zaman birden çok gerçeklik ve birden çok perspektif ile şekillenmişti. Pek çok gerçekliğin yan yana var olduğu bir dünyada büyümeye alıştım.

 

Delikanlılığım zamanında seyahat etmeye ve karikatür çizmeye başladığımda Hindistan’da karşılaştığımdan daha da fazla gerçekliğin olduğunu fark ettim. Babaların anne olabileceğini ve annelerin dövmeli olabileceğini öğrendim. Dünyadan her zaman bir şeyler öğrendim ve dünyayı ders gördüğüm bir sınıf olarak gördüm.

 

ev1

 

Flipsicle’a gelirsek, oradaki hikaye nedir?

 

iPad ilk çıktığında Vinod Khosla’nın davetlisiydim ve onun konferansında Bill Gates ile beraber konuştum. İşe bakın ki bana ödül diye iPad verdiler.

 

Onunla ne yapacağımı  bilmiyordum dolayısıyla ben de onu oğluma verdim. O zamanlar bir yaşındaydı. iPad’i inanılmaz derecede sevdi! Dolayısıyla eşim Netra ile birlikte onun için Pop-it adını verdiğimiz bir iPad sanat kitabı oluşturduk. Pop-it çocukların ebeveynleriyle yaptığı şeylerle ilgili. İdeal aile konseptini değiştiriyor ve çocuklara en erken aşamada birden çok perspektif kazandırmayı amaçlıyor. Kitap homoseksüel bir çiftin çocuk yetiştirmesi ile başlıyor. Eğer iPad’inizi sallarsanız önünüze bir lezbiyen çift geliyor. Tekrar sallayınca bu defa heteroseksüel çift görüyorsunuz.

 

Bunun amacı çocukları  en erken aşamada perspektif konseptiyle tanıştırmak. Projeyi 2011 yılındaki TED Global’de başlattım. Aralarında en iyi çocuk kitabı dalında Kirkus Ödülü’nün de olduğu birkaç kitap ödülü kazandı ve bir çeşit hareket başlattı. The Shaken Media Collective de Toronto’da perspektifleri ‘sarsılmış hikaye anlatımı’ yoluyla kullanarak her şeyi sarsma vizyonu ile başladı.

 

Flipsicle fikri tam olarak burada başladı – perspektifler yardımıyla her şeyi sarsmak.

 

Fikirlerinizi gerçeğe dönüştürmedeki ilk adımlarınız neydi?

 

Flipsicle çok özel bir yerde başladı. Jeff Bezos tarafından organize edilen beyin takımı/danışman grubu etkinliğinde dünyayı farklı perspektiflerden görme amacıyla oluşturulacak yeni bir görsel bilgi sistemi vizyonumdan bahsettim. Dünyadaki en zeki beyinlerin inanılmaz cesaretlendirmeleri ile birlikte o toplantıdan doğruca Silikon Vadisi’ne uçtum ve benimle tanışmak isteyen herkesle buluşmak için yolculuğa çıktım. Düşünebileceğim en zeki melek yatırımcıların kapılarını çaldım, gerçek manada arkadaşım Madhavi’nin arabasında uyudum ve 10 gün içinde yatırımımı aldım.

 

Hindistan’a üçüncü çocuğum olan kızım Jaya’nın doğumu için döndüm ve 20 gün içinde New York Times Meydanı’nda Flipsicle’ı açtım. Takımımı çok özel bir yöntemle oluşturdum. 40 potansiyel adayla görüştükten sonra sadece mühendisleri ve kurucu seviyesindeki beyinleri aldım. Bunu yapmanın tek yolu da bir satın alım gerçekleştirmekti. Biz de İsveç’te üç yıllık bir şirket olan MerchiiAB’yi satın aldık.

 

ABD’den Bangalore’a geri dönerek oradan tekrar New York’a döndüğünüzü söylediniz. Neden? Bunu ailenizle yapmak işi zorlaştırmıyor mu?

 

Son on yılda hem Netra hem ben Hindistan ve Amerika’da önemli derecede zaman geçirdik. Ailemizin her iki yerde de rahat etmesi bizim için her zaman önemliydi. Vizyonumuzu gerçekleştirmek için ne gerekiyorsa yapmaya hazırdık. Ben işimi özel yaşamımdan ayırmam. Bu inandığımız şeydi ve gerçekleştirmek için ne gerekiyorsa yapmaya niyetliydik. Ayrıca Hindistan’ın hikayenin önemli bir parçası olmasını istediğimden emindim ama aradığım özel yeteneği bulması zordu. TED dünyası aracılığıyla ABD’de sahip olduğum bağlantılar sayesinde onu burada canlandırmaya karar verdim. Ancak Hindistan’da başlatmak için geri döneceğim ve bu benim için en önemli şey.

 

Flipsicle için vizyon ve misyonunuz nedir?

 

Hepimiz doğal olarak görsel yaratıklarız. Görsellere tepki veririz. Görseller ile konuşmamıza yardımcı olacak bir sosyal ağa ihtiyacımız var. Instagram tamamen güzellikle ilgili. Facebook hayatımızda olan şeylerle ilgili. Flipsicle ise görseller ile konuşmanızı sağlıyor.

 

Vizyonumuz ve misyonumuz şirketimizi yönetmede kullandığımız işaret direkleri. Kar amacı gütmeyen bir organizasyon olup olmamak konusunda düşündük. Fakat şirketlerin bir yandan hırslı büyümeler için inovatif adımlar atarken diğer yandan sürdürülebilir, sorumlu ve değer yaratan kurumlar olabileceklerine, olmaları gerektiğine inanıyoruz. Bu da çevreye adanmış olduğumuz, kullanıcılarımızın gizliliğini temin ettiğimiz ve saydam ve dürüst olmak için çok çalıştığımız anlamına geliyor.

 

Vizyonumuz: İnsanlığın  fotoğraflarını daha yaratıcı, meraklı ve anlayışlı olmamıza yardımcı olmaları için kullanmak.

 

Misyonumuz: Flipsicle dünyayı birbirimizin gözünden görmemize yardımcı olarak birbirimizi daha iyi tanımamızı sağlıyor.

 

Şirketiniz için nasıl bir kültür oluşturuyorsunuz?

 

Flipsicle’da biz birbirimize ailemizmiş gibi davranıyoruz ancak bu her zaman kolay olmuyor. Burada siyasi doğruluklar ve askeri protokoller görmeyi beklemeyin. Kararlarımız ve stratejilerimiz hakkında gaddarca ve vahşice tartışmalarımız oluyor – her tartışma farklı bir perspektif görmek için bir fırsattır – ama her zaman birbirimize karşı iyi, saygılı ve adil olmaya çalışıp iyi niyetimize güveniyoruz.

 

Bu yüzden aramıza yeni katılacaklar için oldukça seçiciyiz. Gruba katılan herhangi birinin tüm grubun onayını aldığına emin oluyoruz. Dedikoduya ve çevrimiçi kışkırtmalara karşı sıfır toleransımız var. Takımımızdaki herkesin kendini sorumlu tutacağına ve bütünlük ile nezaket hakkındaki tüm kaygıları hemen gidereceğine güveniyoruz.

 

‘‘Her tartışma farklı bir perspektif görmek için bir fırsattır’’

 

Sağlığımız, hobilerimiz, kişisel ve ailevi yaşamlarımız bizi bireyler olarak zenginleştiriyor ve her gün dünyayı yenilenmiş bir enerji ve tazelikle görmemizi sağlıyor. Her bireyin iş dışındaki bir topluluktan geldiğini kabul ediyoruz ve bizi destekleyen ekosistemlerdeki derin köklere değer verip onları destekliyoruz. Birbirimizden öğrenmeyi teşvik etmekle kalmıyor, etrafımızdaki kültürden uzmanlar ve arkadaşlar da getiriyoruz.

 

Bir yol belirleyip hedefimize erişmek için ne yapmamız gerekiyorsa yaptığımızda – her zaman ilerlemek, hatalarımızdan ders almak, zorlukların etrafından dolaşmak ve inandığımız şey uğruna savaşmak gibi –  sihir gerçekleşiyor. Bir grup olarak hiçbir zaman işleri mükemmel yapamayacağız – birbirimize karşı sorumlu olmak ve tavsiye istemek konusunda utanmamalı, bireysel olarak farklılaşsak bile takım olarak aldığımız kararlarda uyum içinde çalışmalıyız. Risk alıyoruz ve hatalarımızı veya başarısızlıklarımızı kabullenmekten korkmuyoruz – birbirimizi destekliyor ve daha güçlü bir şekilde ilerliyoruz.

 

Kurucu ortaklarınızı nasıl seçtiniz? Eşiniz kurucu ortağınız olduğu için yatırımcılarınızı takımınız hakkında ikna etmek zor oldu mu?

 

Herkes vizyonun hem ben hem Netra tarafından oluşturulduğunu açık bir şekilde biliyordu. Şirket Netra veya benimle ilgili değil vizyon ile ilgiliydi. İkimiz de vizyon için çalışıyoruz. Vizyona olan fedakarlığımız ve takıntımız bizimle birlikte çalışan ve bizimle temasa geçen herkes tarafından fark ediliyor. Ayrıca Netra ve ben tamamlayıcı özelliklere sahibiz. Onda çok iyi bir iş kurma ve temellendirme eğilimi vardır, ben ise biraz daha ürünü hayal eden kişiyim. Şirketin işlemesi için ikisine de ihtiyacımız var. Hayatımda hiçbir şeyi Netra’nın yardımı olmadan başarmadım. Kadın bir kurucu ortağa sahip olduğum için gururluyum. Şirketimize farklı bir enerji getiriyor.

 

Takımınızı ve yatırımcılarınızı daha ürüne bile sahip olmadan başka bir şirketi almaya nasıl ikna ettiniz?

 

Daha önce bahsettiğim gibi sadece kurucu seviyesindeki insanlarla çalışmayı istiyordum – bir şeylerin nasıl kurulduğunu bilen özgür ruhlu insanlarla.

 

Ayrıca inanıyorum ki satın aldığım Merchii firması inanılmaz derecede kıymetli. Görevi e-ticaretin geleceğini yeniden düşünmek. Günümüzün dünyasında çevrimiçi ticaret hala gerçek hayatı taklit ediyor, pazaryeri gibi. Fakat internet aslında bir pazar uzayı. Niçin alışveriş yapmak için amazon.com’a gitmeliyiz? Nesneler size gelmeli. Merchii’nin vizyonu dağıtık bir e-ticaret motoru üretmekti. Bizim için inanılmaz uygun olacağını düşündük ve takımı da çok sevdik. Onları New York City’deki Hackathon’a davet ettik ve hepimizi birbirimizle çalışmamız gerektiğini düşündük. Bir şirketi satın almak kolay bir şey değildi. Çok şeylerden geçtik. Kendi yatırımcılarıma ve Merchii’nin kurucuları ve yatırımcılarına birlikte neler yapabileceğimize inandıkları için minnettarım.

 

Flittr nasıl doğdu?

 

Flittr Flipsicle uygulama ailesinden bir uygulama. Umuma açık araştırmalara odaklanıyor. İnsanlara herkese açık bir forumda bir şey soruyorsunuz ve size fotoğraflar ile cevap veriyorlar.

 

Bize önümüzdeki hafta Hindistan’da yayınlayacağınız yeni uygulama Flipsicle’dan biraz daha bahsedin.

 

Flipsicle’ı INK konferansında yayınlayacağız. INK konferansında yayınlamak bizim için çok önemli çünkü iPad kitabım hakkında ilk konuştuğum yer INK’ydı ve o konuşma sayesinde bu girişim gerçekleşti. Vizyonumu gerçekleştirerek Hindistan’ın gücünü göstermek istiyorum. INK’nın tasarlayıcısı Lakshmi Pratury’de vizyonumuz hakkında çok tutkulu ve bunu bizim için INK’da başlatacak olma konusunda çok heyecanlı.

 

Bu makale  YourStory Takımı’nın  29 Ekim 2014 tarihinde yourstory.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here