Savaş Sanatı’ndan 10 Temel Öğreti

Sun Zi’nin “Savaş Sanatı” adlı eseri, gelmiş geçmiş en iyi strateji ve kişisel gelişim kitaplarından kabul edilmektedir. Ben de bu eserden bana göre 10 temel öğretiyi sıraladım.

  1. Yüz savaşta, yüz zafer kazanmak en mükemmeli değildir. En iyisi savaşmadan baş eğdirmektir.
  2. On katıysan kuşat, beş katıysan saldır, bir katıysan dağıt, denksen hakkından gelebil, azsan çekilebil, zayıfsan kapışmaktan kaçın.
  3. Astı üstü tek yürek olan kazanır.
  4. Karşısındakini ve kendini bilen hiçbir savaşta tehlikeye düşmez, karşısındakini bilmeyen, sadece kendini bilen bir kazanır, bir kaybeder, karşısındakini de, kendini de bilmeyen her savaşta mutlaka tehlikeye düşer.
  5. Notalar beşi (Çin müziği) geçmez, ama beş notanın bileşimleri hiç duyulmadık melodiler yaratır. Renkler beşi geçmez, ama beş rengin bileşimleri hiç görülmedik renkler yaratır. Tatlar beşi geçmez, ama beş tadın bileşimleri tadılmadık tatlar yaratır. Savaş cephe ve sürpriz manevralardan oluşmaktaysa da cephe ve sürpriz manevraların bileşimleri sonsuzdur.
  6. Her kim ki savaş meydanına yerleşir ve düşmanı beklerse rahat eder, savaş meydanına sonradan yerleşen yorulur.
  7. Hızın rüzgar gibi, yavaşlığın orman gibi olmalı. Ateş gibi saldırıp yağmalamalı, dağ gibi kıpırdamaz olmalı. Karanlıklar gibi bilinmez, hareketin yıldırımlar, şimşekler gibi olmalı.
  8. Savaşta kalabalık olmak her zaman üstünlük sağlamaz, gözükara düşmanını küçümseme.
  9. Düşmanını ve kendini tanı ve tehlikesiz bir zafer kazan. Göğü ve yeri tanı ve her savaştan zaferle çık.
  10. Rüzgar karşıdan esiyorsa ateşle saldırma. Rüzgar gündüz esmeye devam ederse gece duracaktır.
0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Otokoç Fikirküpü Deneyimleri

Daha öncesinde fikir ve proje yarışmalarına katılmamış biri olarak, Otokoç ve Girişimcilik Vakfı’nın ortaklaşa gerçekleştirdiği Otokoç Fikirküpünde şehir…