SchoolChain: How to Start?

0
1963

Son yıllarda finans veya yazılım ile ilgisi olsun olmasın hiç kimsenin ağzından düşmeyen birkaç kelime var: Kriptopara, bitcoin, blockchain ve daha birçok benzer kavram. Peki, 2008 yılında ortaya atılan bir teoriden çıkan ve birçok kişinin dünyayı kökünden sallayacağını düşündüğü bu kavramlar nasıl ortaya çıktı? Bunları kullanmak işe yarar mı? Dünya tek bir para birimine doğru mu evrilecek? Blockchain teknolojisi ile neler yapılabilir?

İşte bu ve benzeri sorulara Aralık ayının ilk haftasında Boğaziçi Üniversitesi’ndeki Girişimcilik Vakfı fellowlarının düzenlediği SchoolChain etkinliğinde cevaplar arandı. Etkinlik Habita’da düzenlendi ve beklendiği üzere de yüksek bir katılımcı kitlesine ulaştı.

SchoolChain giriş dersi niteliği taşıyan bir etkinlikti. İlk konuşmayı İnci Çömlekçioğlu gerçekleştirdi. StatersHub’da Startup Program direktörlüğü yapan İnci Hanım, bir girişimin olmazsa olmazlarını ve blockchain teknolojisinin girişimleri teknik açıdan nasıl yönlendireceğini anlattı.

İkinci konuşmacı Dijital Teknolojiler Çözüm Mimarı ve Blockchain 101 kitabının eş yazarlarından ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi MBA mezunu Serkan Doğantekin idi. Bir hayli eğlenceli ve interaktif konuşması daha çok blockchain teknolojisinin nasıl ortaya çıktığı ve bu teknolojinin hangi alanlarda hangi amaçlar uğruna kullanıldığı üzerineydi. Bu teknolojinin para transferlerini nasıl etkilediği ve bitcoin gibi araçların gerçek para yerine geçip geçemeyeceği sorularına bu bölümde yanıt aranıyordu.

Bu konuşmaların akabinde Gökhan Seçkin kimlic.com’u anlattı. Kriptopara ile alışveriş yapılırken kimlik sorununa son getirmeyi amaçlayan ve güvenilir bir düzlemde bu işlemleri yapmayı sağlayan girişimden ve bunun nasıl çalıştığından bahsetti.

Uzun yıllardır dijital dünyanın içinde olan yenilikleri günü gününe takip eden Özgür Seyrek ise son konuşmacımız idi.  Mobil Çözümler Yazılım& Danışmanlık şirketinde CEO’luk görevini üstlenen Özgür Bey sanal cüzdan üzerinden kriptopara işlemlerinin nasıl yapılacağını anlattı ve sunumu sırasında bir simülasyon aracılığıyla para akışının nasıl çalıştığını ve normal bankacılık sistemlerinin arasındaki farkı açıkladı.

Katılımcıların etkinlikten memnun ayrıldığını ve kafalarındaki soru işaretlerinin kısmen ortadan kalktığını düşünüyorum. Önümüzdeki etkinliklerde görüşmek üzere.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here