Şirketiniz İçin Snapchat Rehberi

Snapchat dünya çapında 200 milyona yakın kullanıcıya sahip. Bu gerçekten büyük bir potansiyel kullanıcı grubu. Eğer Snapchat’i 2016 pazarlama stratejileriniz arasında hala kullanmıyorsanız bir an önce kullanmalısınız. Bu rehbere göz atarak işe başlayabilirsiniz.

Eğer Snapchat’e aşina değilseniz vakit kaybetmeden alışmaya başlamalısınız. Snapchat kullanıcılarına 10 saniyelik kısa video ve fotoğraf paylaşımına izin veren ve daha sonra silinen mobil foto ve mesaj paylaşma uygulamasıdır.

 

Hizmetlerini genişletmek için Snapchat kontaklar arasında canlı mesaj, sohbet ve video arama özellikleri ekleyerek genç kullanıcı sayısını artırmayı hedefledi. Şu istatistiklere bir göz atalım:

 

  • Snapchat dünya çapında 200 milyona yakın kullanıcıya sahip.
  • Üniversite öğrencilerinin %77’si günlük olarak Snapchat kullanıyor.
  • Üniversite öğrencilerinin %58’i Snapchat tarafından önerilen ürün ve hizmetleri indirim kuponu karşılığında almaya eğilimli bir profil çiziyor.

 

Bu gerçekten büyük bir potansiyel kullanıcı grubu. Eğer Snapchat’i 2016 pazarlama stratejileriniz arasında hala kullanmıyorsanız bir an önce kullanmalısınız. Bu rehbere göz atarak işe başlayabilirsiniz.

 

1. Özel davetlerinizi öne çıkarın

Eğer davet düzenliyorsanız (açılışlar, yıl dönümleri, şovlar, hayır işleri vs. ) o zaman Snapchat bunları ortaya çıkarmak için güzel araçlardan biri. Snapchat izleyicilerinize her nerede olurlarsa olsunlar davetlerinize direkt bağlanabilme imkanı verir.

 

Örneğin NBA bunu All star oyunları ve finaller boyunca çok güzel kullandı. 2014 All-Star oyunu boyunca, kurum markasını Snapchat üzerinden tanıttı. Böylece oyun boyunca hayranlar oyunculara daha yakın hissetme şansı buldu. Slam Dunk yarışmasında da gayet iddialı snapler izlediler.

 

2. Yeni ürünleri hayranlarınıza sunun

Bazı markalar hala sosyal medya kullanımının markayı yıpratıcı ve kullanıcı bağını zedeleyen tarzda olduğunu düşünür. Fakat diğer markalar buna balıklama atlar, çünkü pazarlamacılar Snapchat gibi uygulamaların ciddi bir etki yarattığını bilirler.

 

Snapchat yeni ürün ve hizmetlerin video ve fotoğraflarını paylaşmak için uygun bir platformdur. Çünkü bu görseller birkaç dakika boyunca aktif kalır ve böylece teklifin için yeterli yankıyı uyandırabiirsin.

 

3. Perdeyi geri çekin

Snapchat ayrıca izleyicilerine ham ürün tanıtmaktan daha öteye de gidebilir. Hitap ettiğiniz topluluğu birbirine kenetleyebilirsiniz. İzleyicileri geri plana alın ve şirketinizi gösterin. Eğlenin, aynı zamanda Snapchat çizim araçları yardımıyla şirket profilini ve kurum kültürünü yansıtmaya çalışın. Bu, müşterilerinize rakiplerinizden farklı olduğunu göstermenin en iyi yollarından biri.

 

Eğer kamera arkası görüntüleri yayınlamak istiyorsanız Snapchat hesabını güvenilir çalışanlara çevirin. Her biri bir günlüğüne Snapchat hesabınızın başına geçsin. Bu, marka hayranlarının eğleneceği çeşitliliği ve zenginliği sağlar.

 

4. Hesabınızı Disney havasında tutun

Snapchat her sosyal medya platformunun olabileceği rahatlıktadır. Takipçileriniz kurumsal şeylerle ilgilenmeyecektir. Onlar renk, aksiyon ve eğlence ararlar. Onlara istediklerini verin.

 

Aynı zamanda takipçilerinizin doğası gereği profesyonelliği de biraz sürdürmeniz gerekir. Snapchat’e göre kullanıcılar daha genç: ortalama kullanıcı grubu 12-34 yaş aralığında. Bu da Snapchat hesabını “disney havasında” tutmanın genel izleyici için yararlı olacağını gösterir.

 

5. Bir hikaye anlatın

Orta uzunlukta olan videolar kısa ve enerjik tutulmalı, bu Snapchat için kesinlikle geçerlidir. İzleyici sınıfta oturuyorken veya bir iş molasındayken kısa içeriklere bakıyor ve sindiriyor olabilir. Onları özet içeriklerle besleyin, silip süpüreceklerine emin olabilirsiniz.

 

Snapchat işe yarıyor çünkü çektiğiniz videolar 10 saniye ile sınırlı. Bunu kullanın çünkü böylece birkaç farklı video klip yapabilir ve onları birbirine bağlayarak takipçilerinizin kolaylıkla izlemesini sağlayabilirsiniz.

 

6. Teşvikler yaratın

Snapchat fiziksel bir işin varsa size teşvikler sayesinde gerçek bir trafik sağlayabilir. Teşvikler klasik pazarlama stratejisi olup sosyal medyada beklenen yöntemlerin başında gelir. İşletmeler genellikle takipçilerine beğenme, retweet, paylaşım veya yorum karşılığı hediye çeki ve çekiliş gibi ödüller sunar.  

 

Snapchat aynı amaç için kullanılabilir. Üniversite öğrencilerinin %58’i eğer Snapchat üzerinden kupon elde ederlerse o ürün veya hizmeti alabileceklerini söylemişlerdir.

 

O zaman Snapchat kullanıcılarını sizin ürününüze veya web sitenize mi yönlendirir? Cevap kesinlikle evet. Eğer hala pazarlama stratejisi olarak Snapchat kullanmaya başlamadıysanız, o zaman kesinlikle hedef kitlenizle iletişim kurmayı sağlayacak bir fırsatı kaçırıyorsunuz demektir.

 

Bu makale entrepreneur.com‘da Sujan Patel tarafından 2016’da yayınlanan makaleden çevrilmiştir.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Öteki Kurucu

Son zamanlarda birçok girişimin pek tanınmamış kahramanı hakkında pek çok şey duyuyorum: ‘Öteki Kurucu’. Bir şirket büyüdükçe, kurucu/CEO’su,…

Girişimler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Girişimcilikle ilgili pek çok bilgi var ortada. Bu bilgilerden bazıları yararlı ve doğru. Ancak geri kalanlar ise içlerinde biraz doğruluk payı barındırmalarına karşın, “mit” olarak adlandırılıyor. Küçük işletmelerle ilgili doğru bilinen yanlışlar o kadar çok anlatılıyor ki, insanlar bunlara inanmaya başlıyor. Ancak bu onları doğru yapmıyor.