Şirketinize Güven ve Yaratıcılık Aşılamanın Yolları

Bütün organizasyon tiplerinde kreatif düşünce tarzı giderek güçlü bir duruş kazanırken, yaratıcı çalışanları işe almak organizasyonun büyümesine katkı sağlar. Bir gemi dolusu kreatif insana sahip olmak, eğer şirketin yaratıcı güvene sahip değilse hiçbir işe yaramayacak.

 

Yaratıcı insanları işe almak ayrıca çalışanların üstüne yaratıcılar diye adlandırılan bir sıfat koyar. Bu bir hatadır. Çünkü böyle çağrılan insanlar yaratıcılıkla bağdaştırılan ama öyle olmayan iş yükü ile donatılır.

 

Güvensizlik ve benlik bilinci yaratıcılığın düşmanlarıdır

Şirketinde yaratıcı düşünceyi teşvik etmek için güveni takımına yavaş yavaş telkin etmelisin ve onları önyargıdan uzak bir şekilde katkıda bulmaya özendirmelisin.

Invision’da biz bunu “kötü versiyon” tekniği ile yaparız. Yaptığımız herhangi bir işte veya yaratıcı çalışmada herkesi kötüsünü yapmayı kafalarından atmak ve iyiye karşı yüreklendirmek bu durumu özetliyor.

 

Burada amaç önyargıyı ifadeye karşı teşvik etmektir. Bir beyin fırtınası seansında “aklında olmak” fikri kimseye yardım etmez, ama “kötü” sıfatı tartışmayı harekete geçirir. Bunu yüksek sesle söylemek, “benim en kötü versiyonum burada” demek fikrinin ham ve filtrelenmemiş olduğunu kabul ettiğini gösterir ve güvensizliği ortadan kaldırır. Herhangi bir kötü versiyon iyinin çekirdeğidir. Böylece grubun amacı herkese açılmak, kendine katkı sağlamaktır. Ben kötü versiyonların rafine edildiğinde en iyi olabileceği pek çok toplantıda bulundum, eminim sen de olabilirsin.

 

Şimdi muhtemelen “her şey iyi, güzel de insanları nasıl kötü versiyonlarını göstemeye ikna edeceğiz” diye düşünüyor olabilirsin.

Liderler olarak bu bizim işimiz. Bunu kendi kötü versiyonlarımızı korkusuzca paylaşarak yapabiliriz.

 

Güvenli ifadeler gerçek yaratıcılığa giden yoldur

Bir beyin fırtınası seansında kendine güvenli bir şekilde eksiklerini paylaşan bir lider tabii ki çalışanlarına da bu konuda ilham verir. Katılımcı alanı güvenli bir şekilde tutarak, iyi bir lider önyargıları savan ve çalışanlarını güçlendiren bir ortam yaratır.

 

Bir dahaki toplantında en kötü versiyonunu paylaş ve ekibine kötüyü tıraşlamasını, iyiyi tanımlamasını iste. Sonra, bunu herkes için yap. Bu şekilde güven teşvik ettiğin zaman şirket çapında yaratıcı bir atmosfer aşılayacaksın.

 

Bu makale entrepreneur.com‘da Clark Valberg tarafından 2016’da yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Yatırım Alacak Bir İş Planı Hazırlamanın İncelikleri

Yeni girişimin için borç verenlerden veya yatırımcılardan kaynak aramak zor bir görev olabilir. Birçoğu senin organizasyon tasarımından, ürün geliştirmeye, dağıtımdan, finansal öngörüye kadar bütün önemli noktaları kaplayan bir iş planı yaratmanı bekleyecek.

Hayal Kurmak Yerine İş Kurmanız İçin 8 Neden

İşe kaç şirketle başladığınız önemli değil. Önemli olan doğru zamanda doğru kişi olabilmeniz. Hayatınızın geri kalanını “keşke” diye düşünmekle geçirmeyin, harekete geçin ve hayalinizi gerçekleştirmek için adım atın.