Size ilham verecek ünlü başarısızlıklar

Sizce Sylvester Stallone, J.K. Rowling, Abraham Lincoln ve Jay Z’nin ne gibi bir ortak yönü var?İster inanın ister inanmayın, bu kişiler ünlü olup köşeyi dönmeden önce ya başarısız bir kişilerdi ya da çok çalışıp az kazandıkları bir hayat sürüyorlar, büyük zorluklar içerisinde bulunuyorlardı. Geçtiğimiz senenin kendiniz için nasıl geçtiğini düşünün. Sağlığınız, işiniz, inancınız, finansal durumunuz ve ilişkileriniz hakkındaki hedeflerinizin hepsine ulaşabildiniz mi?Eğer ulaşamadıysanız ümitsizliğe düşmeyin: 2015’te işler düzelecektir.

 

Fakat belki de üzerine kafa yorması daha iyi bir düşünce milenyum jenerasyonu mensubu motivasyon konuşmacısı Jake Ducey’in yeni kitabı The Purpose Principles: How to Draw More Meaning into Your Life’da ortaya koyduğu düşüncedir.

 

Ducey “Önümüzdeki senenin sonunda geriye dönüp baktığınızda bu senenin hayatınızdaki en başarılı ve tatmin edici sene olduğunu düşünmeniz için olması gereken şeyler nelerdir?” diye soruyor. Bu tip içgözlem sorularını düşünmek hayal gücünüzü harekete geçirebilir. Ducey’in örnek verdiği bazı insanlar üzerinde kafa yorun. İşte birkaçı:

 

Ducey bir bölümde pek çok film senaryosu yazan ancak hiçbirini satamayan Slyvester Stallone’yi anlatıyor. Stallone’nin o kadar az parası vardı ki yiyecek satın alabilmek için köpeğini sattı. Bu satış üzerine fazla zaman geçmeden Rocky’i yazmak için ilham buldu ve kısa bir süre içinde yazdı.

 

Ancak Stallone ile ilgili esas etkileyici olan şey, film stüdyosu sahiplerinin ona senaryosu için çok para teklif etmelerine rağmen, başrolde kendisinin oynamaması şartını koydukları için bu teklifleri kabul etmemesi. Stüdyo sahipleri daha sonra fiyatı arttırdılar ama o yine reddetti. En sonunda çok daha az bir paraya ancak başrolde kendisi oynayacak şekilde kabul etti. Stallone sonuç ne olursa olsun yolundan şaşmadı.

 

Siz de onun kadar kararlı mısınız?

 

Ducey tarafından anlatılan bir diğer kişi ise Harry Potter kitaplarının yazarı J. K. Rowling. Ducey’in yazdıklarına göre Rownling kendisini “en başarısız kişi” olarak görüyordu çünkü bir üniversite mezunu olmasına rağmen evliliği başarısız olmuştu ve işi olmamasına rağmen bakacak bir çocuğu vardı. Devlet yardımları ile geçiniyordu.

 

Ducey, Rowling’den alıntı yaparak “Başarısızlık, gereksiz olan şeylerden uzaklaşmak anlamına geliyordu. Artık kendime olmak istediğim şeyden çok farklı bir kişi olduğumu bahane etmeyi bıraktım ve tüm enerjimi benim için önemli olan işi bitirmeye harcadım” diyor.

 

Rowling artık çok satan kitapların yazarı. En dibe vurdu ve bu durumdan ders almasını bildi. Siz 2014’teki hatalarınızdan ne öğrendiniz?

 

Ducey aynı zamanda New York City sosyal yardım konutlarında büyüyen rapçi Jay Z’yi de anlatıyor. Jay Z babası evi terk ettikten sonra tek başına kalan annesi tarafından büyütüldü. Kimse onunla bir kayıt anlaşması yapmayınca CD’lerini arabasının arkasında sattı. O ve birkaç arkadaşı kendi kayıt şirketlerini kurmaya karar verdiler. Jay Z etrafındaki her şey ona yapmaması gerektiğini söylerken durmadı. Hızla ilerlemeye devam etti.

 

Jay Z müthiş bir sanatçı olduğuna inanıyordu ve bu şekilde zor şartlarda büyümesine rağmen bir milyoner haline geldi. Sizin kendiniz ile ilgili inançlarınız neler?

 

Ducey’in ısrarcılık üzerine olan bölümü ise favori bölümlerden biri. Fakirliğin içine doğan Abraham Lincoln, hayatındaki her başarısızlıkla tek tek mücadele etmek zorunda kaldı. Annesi o genç yaştayken vefat etti. Borca girdi ve geri ödemekte zorlandı. Lincoln seçimlerde aday oldu ancak birden fazla kez kaybetti. Bir nişanlısı öldü ve bu da onu sinirsel yıkıma uğrattı.

 

Yine de Lincoln vazgeçmedi. Sonunda ABD başkanlığına aday oldu ve geri kalanı siz de biliyorsunuz. Lincoln çok fazla kere başarısız oldu ancak başarısızlık içinde ümidini kaybetmedi. Öğrendi, stil değiştirdi ve bugün tarihteki en iyi başkanlardan biri olarak biliniyor.

 

Ducey yaşama anlam katmayla ilgili başka harika örnekler de sunuyor ve başka çareniz kalmayana kadar ne kadar aslında güçlü olduğunuzu bilemediğinizi savunuyor.

 

Bu başarılı kişiler hayatta başarılı olmak için gerekli yetkinliklere sahip olduklarını bilmiyorlardı, ta ki gerçek güçlerini test etmek zorunda kalana kadar. Hayatta yeni kapılar ancak önceki başarısızlıklardan sonra ayağa kalktığınız ve yolunuza devam ettiğiniz zaman açılır. Başarısızlıklarınızın ilerleyişinize engel olmasına müsaade etmezseniz sonunda yeni hedefinize varırsınız.

 

Son olarak yine soruyorum; “Önümüzdeki senenin sonunda geriye dönüp baktığınızda bu senenin en başarılı ve tatmin edici sene olduğunu düşünmeniz için olması gereken şeyler nelerdir?”

 

2015 yılını hayatınızın en iyi yılı yapmak için ne gerekiyorsa yapın.

 

Bu makale  Mekio Patton’un  2 Ocak 2015 tarihinde entrepreneur.com’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

İsim: Her şey mi, hiçbir şey mi?

Eğer Donald Trump hala aile lakabı olan Drumpf ismini taşısaydı otellerinden birini bu isimle süsletir miydi? Yaşadığı şehir olan New York'ta %60'a yakın kişinin desteklediği insanlar onu seçer miydi? HBO'da gece talk show'u sunan John Oliver, Trump'ın atalarının yüzyıllar önce bu ismi değiştirdiğini kaydetti. Milyoner, pazarlama dehası ve başkan adayı bu seçim için müteşekkir olmalı. Çünkü marka dünyasında isim çok fark eder.

Konuşma Yapma Sanatı

Ben 1986’da Apple’da çalışmaya başladığımda, topluluk önünde konuşmaktan çok korkuyordum. Bir kere, Steve Jobs’ın işlettiği bölümde çalışmak göz…