Sizi Boğmayacak Bir İşletmeyi Nasıl Tasarlarsınız?

0
1820

2011 yılında, bir çevrimiçi aracılık ve yatırım şirketinde tam zamanlı olarak çalışırken, kendi işletmemi bir hobi olarak kurdum. O zamanlar amacım kurumsal kariyerim dışında nasıl para kazanabileceğimi görmekti.

 

Garanti olan bir iş olmadıkça, gözümü karartabilecek bir yatırımcı değildim. Yaşam tarzımı oldukça seviyordum.

 

Girişimler Neden Başarısız Olur?

 

İlk müşterim, New York City tabanlı bir satış takımıydı. Onlara takımlarını efektif olarak geliştirebilecekleri bir sistem geliştirmelerinde yardımcı oldum. Kısa zamanda, diğer küçük işletmelere, sistemleri ve uygulamaları konusunda danışmanlık yapabileceğim bir şirket kurabileceğimin farkına vardım.

 

Bu müşteri ile çalışırken, tesadüfen benim yapmak istediğimi (ya da en azından yapmak istediğimi düşündüğümü) yapan ve altı figürlü paralar kazanan bir şirket koçuyla tanıştım. Bu koçu işe aldım ve sonraki 2 yıl içinde bana işletmemi altı figürün çok üzerine çıkaracak şekilde bir plan geliştirmem de yardım etti. Gerçekten oldukça deneyimli biriydi ancak ben geleneksel bir koç değildim. Benim işletmem farklıydı.

 

Birini, ondan bir şeyler öğrenmek ve onların yaptığı yanlışlardan kaçınmak için işe alırsınız. Bu nedenle de, söyledikleri her şeyi yaparsınız. Benim durumum da, benim başlangıçtaki amaçlarımı yansıtmayan bir şirket geliştiriyordum. İşletmem, düşündüğümden de hızlı bir şekilde büyüdü. Kısa zamanda, kendimi ilk başta planladığımdan oldukça uzak bir şeyin içerisinde buldum.

 

7 kişilik bir takımım vardı.

Oldukça dolu bir müşteri listem bulunuyordu.

Gelir elde ediyordum.

Harcamalarım büyük oranda artmıştı.

 

Ama tekrardan belirtmeliyim ki, bunların hiçbirini önceden planlamamıştım.

 

Bloomberg raporlarına göre ‘Yeni işletme kuran 10 girişimciden 8’i ilk 18 ay içerisinde başarısızlığa uğruyor. %80 oranında büyük bir başarısızlık oranı mevcut (Forbes).’ Bir çok kişiye bunun sebebinin, kendim içinde düşündüğüm bir sebep olduğuna emin gibiyim: çoğu kişi kurmak istedikleri işletmeyi tanımlamaktansa, kendilerini tanımlayan bir şirket kurmayı seçiyor.

 

Rakamlarınızı Bilin

 

Eğer bir işletme kurmak istiyorsanız, bunun anahtarı rakamları iyi bilmekten geçiyor. Parayla aşk-nefret ilişkiniz olsa da ya da rakamlardan nefret de etseniz bunu yapmalısınız.

 

Ben gelir ve giderlerini dikkatlice takip eden biri değildim. Buradaki ironi, müşterilerime bu konuda yardımcı olmama rağmen, iş kendime gelince bunu yapmamamdı. Ve tabii ki, koçumun bana verdiği para takip makinesini asla kullanmıyordum.

 

Gelir takibi size, bütçeniz ve harcamalarınız hakkında tahminde bulunmanızda yardımcı oluyor, böylelikle, hiçbir sürprizle karşılaşmıyorsunuz. Yeni bir girişimci olarak gelirimi dikkatli bir şekilde takip etmemek yaptığım birçok hatadan biri oldu.

 

Bugün, ne kazandığım ve ne harcadığıma çok daha hakimim. Böylelikle, nakit akışını yönetmem ve neler olup bittiği hakkında karar vermem çok daha kolay oluyor; işimi sadece bir önseziye ya da kör bir inanca bırakmıyorum.

 

 Sistemler Oluşturun Ki, Dinlenmeye Vaktiniz Olsun

 

Sistem meraklısı olduğum için bu kısım bana kolay geldi. Ancak, aynı zamanda 2014’teki başarısızlığımın da nedeni oldu. Aşık oldum ve şirketim parçalara ayrılmaya başladı.

 

Takımımın ne yaptığını merak etmeyi ve her gün omuzlarının üstünden ne yaptıklarına bakmayı bırakmanın zamanı geldiğini öğrendim. Takımınıza yetki verin ki, ne yapacaklarını bilsinler, böylelikle onlara o işi doğru yapacaklarına dair güvendiğinizi göstermiş olursunuz.

 

Takımınıza para ödemek için işlettiğiniz bir şirketten daha kötüsü yoktur ki bu da aslında hiç kar elde etmediğiniz anlamına gelir.

 

Eğer şu anda tek başına çalışan bir girişimciyseniz, sistemlere ihtiyaç duymadığınızı düşünebilirsiniz. Gerçeklikten bu kadar uzak başka bir şey daha olamaz. Plan yapmaya başlayın. Belgeye dayalı sistemler oluşturmak, zamanı geldiğinde iş için doğru insanı almanızı sağlayacaktır.

 

Yalnız Kalmamak İçin Zeki Birini İşe Alın

 

Yeni eleman almaya hazır olduğunuzda, sizinle beraber büyüyebilecek birilerini almak istersiniz. Aynı eleman alım işlemini tekrar tekrar gerçekleştirmekten daha kötü bir şey yoktur. Bu şekilde asla ilgi toplayamaz ve işletmenizi büyütemezsiniz. En kötü senaryoda, planlarınızın hiçbiri gerçekleşmeyecektir.

 

Örneğin, bir müşteri, e-posta pazarlama servisinde çok iyi olduğunu ve bir kayıt bırakma sayfası  (online pazarlamanın temeli) tasarlayabileceğini söyleyerek bir web geliştiricisini işe aldı. İşin 3 ya da 4 saat süreceğini tahmin etti. Şaşıracağı şekilde, bu işi tamamlamak onun 3 – 4 iş gününü aldı.

 

Zeki bir insanı işe almak için oldukça açık bir görev tanımınızın ve belirgin beklentilerinizin olması gerekir. Projeler üzerinden küçük testler yapın, referanslarını kontrol edin ve davranışsal mülakata alın. Becerilerini test edin ki; yapabildiklerini söyledikleri şeyleri yapabileceklerinden emin olun.

 

Müşterilerinizi Dinleyin

 

Müşterilerimin ihtiyacı olan her şeyi bildiğimi zannediyordum. Bu nedenle, işletmemin 2. yılında 5 tane program devreye soktum ve “almak için sıralara girecekler” diye düşündüm.

 

Yanılmıştım. Çok yanılmıştım.

 

Pazarınızı tanımak için zaman ayırın. Müşterilerinizle anket yapın, geri dönüşüm isteyin ve iletişim içerisinde kalın. Eğer Google Analizi’niz yoksa, kurmanız gereken gün bugündür; böylelikle müşterilerinizin online davranışları hakkında çok daha fazla şey öğrenebilirsiniz.

 

Dinlemek için gerçekten zaman ayırdığınızda, insanların gerçekten istediği şeyleri yaratmaya başlıyorsunuz. Dinlemek; size zaman, enerji ve para kazandıracak.

 

Her Gün Kendinize Nedeninizi Hatırlatın

 

Şuanda KemComm Medya Grubu’nun başkanı ve CEO’su Jennifer Kem ile bir marka hikayesi mücadelesi veriyorum. Bu egzersiz beni, niye belirli müşterilerle çalıştığım ve şirketimdeki dönüm noktalarına daha derinden bakmam konusunda teşvik ediyor.

 

Neden bu işin içinde olduğunu insan çabuk unuttuğu için, bu nokta oldukça önemli. Çok sıkı çalışmaya başlıyorsunuz ve bir yerden sonra bunalma noktasına geliyorsunuz. Tam da bu noktada, ‘neden’ çok uzun zamandır unutulmuş bulunuyor. ‘Nedeninizin’ daima farkında olmanız sizi sevdiğiniz şeye bağlayarak, sevdiğiniz o şeyden kazanmanızı sağlayacaktır.

 

Birçok kişi işin, kendi işinin sahibi olmasındaki amaç sevdiği işi yapabilmek ve böylelikle hayatın tadını çıkarabilmektir. Bu nedenle, biraz zaman harcayın ve işletmenizi adım adım planlayın, onun sizi planlamasına izin vermeyin.  Hayatta isteyeceğiniz en son şey, iki yıl sonra bir anda uyandığınızda; kendinizi ‘kimin şirketini işlettiğinizi’ düşünürken bulmak olacaktır.

 

 

Bu makale yfsmagazine.com’da Sonaya Williams tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here