Sosyal Medyada Çabanızın Karşılığını Daha İyi Almanın 5 Yolu

Hiç sosyal medyanın zaman tüketmekten başka bir işe yaramadığını, boşa çaba harcadığınız düşündünüz mü? Doğru yollarıh bulana kadar ben de böyle düşünüyordum. Sosyal medya pazarlama çabanızı daha etkili hale getirebilirsiniz. 

 

İşte sosyal medyadan sonuna kadar faydalanmanızın beş yolu. İnceleyelim:

‘Marka’ değeri oluşturun 

Sosyal medyayı, marka bilinirliği oluşturmak ve değerinizi arttırmanıza yarayacak bir araç ve kaynak olarak kullanın. Bu, ürünlerinizi sergilemeniz, ustalığınızı göstermeniz ve bir fark oluşturmanıza bağlı. Verin, verin, verin (biraz daha verin..) sonrasında isteyin. Bunun sonucu olarak bilinirlik ortaya çıkacak ve markanız sayesinde konu üzerinde uzman olduğunuz algısı insanlarda yer edecektir.

İlham verenlerle bağlantı kurun

Sektörün en önemli 10 kişi kim? Bunlardan hangileriyle aranızda bir bağlantı ve ilişki olsun istiyorsunuz? İletişime geçin, içeriklerini paylaşın ve paylaşımlarına yorum yaparak ilişkilerinizi ilerletin. 

 

Twitter kullanıcısıysanız, son paylaşımlarını takip edebilmek için ayrıca bir liste oluşturun. Medyanın spot ışığı altında olmak istiyor musunuz? Eğer öyleyse, hedeflediğiniz editörler, gazeteciler ve muhabirlerden oluşan bir liste yapın. Ayrıca, #journorequest hashtag’ini düzenli olarak aratarak gazetecilerle paylaşım yapıp yapamayacağınızı kontrol edebilirsiniz.

Geri Dönüş Alın

Twitter’ın geçtiğimiz günlerde sunduğu anket fonksiyonuyla ürünleriniz, servisleriniz ve kitleniz için aklınızda bulunan bir fikir hakkında kolaylıkla geri dönüş alabilirsiniz. 

 

Twitter’a göre, “Birkaç küçük dokunuşla insanlar önemsedikleri tüm konular hakkında fikirlerini belirtebilecek. Anket sahipleri için bu, Twitter’ın devasa kullanıcı kitlesiyle bağlantı kurmanın ve insanların ne düşündüğünü anlamanın bir yolu. Katılımcılar için ise sesini duyurmanın çok kolay bir yolu.”

 

Ürün pazarlama ve satışı için Facebook veya Instagram’ı kullanıyorsanız, iki ürün fotoğrafını yan yana koyup takipçilerinize en çok hangisini beğendiklerini sorabilirsiniz. Hizmet tabanlı bir işletmeniz varsa, aynı şeyi bakış açılarını öğrenmek için yapabilirsiniz.

Potansiyel müşterilerinizi belirlemenin yollarını bulun

“Sosyal medyayı yalnızca marka bilinirliği yaratmak için kullanarak kendinizi diğer olanaklardan mahrum bırakmayın. Sosyal medyayı yeni müşteriler kazanmak ve onları takip etmek için kullanabileceğinizi unutmayın.” (Social Media Examiner)

 

İçeriğinizle düzenli olarak ilgilenen sabit kitleyi ayırt edebilirseniz, onlara ilgi çekici bir çağrıda bulunabilir ve sizden faydalanmanın onlara neler katacağını anlatmak adına varış sayfalarından (landing page) yararlanabilirsiniz.

 

Social Media Examiner yazarı Lauren Blecher şöyle diyor: “Kapalı içeriğinizin tanıtımı için tüm imkanları kullanan bir sosyal medya müşteri kazanımı stratejisi oluşturun. Örneğin, Marketo yeni içerik oluşturma rehberinin tanıtımı için ilgi uyandırıcı bir tweet planladı. Potansiyel katılımcılar bağlantıya tıkladığında, manşette kısa bir formun bulunduğu ilgi çekici bir hedef sayfasına yönlendiriliyorlar.”

 

Buna ek olarak, daha kişisel bir yaklaşımı benimseyebilir ve doğrudan insanlara ulaşabilirsiniz. Bu iletişim baskısız olmalıdır ve benim listemi oluşturup takipçileri müşterilere çevirmek için kullandığım yollardan biridir.

 

Müşteri kazanmanın bir diğer harika yolu da hedeflenmiş aramalar oluşturmak. Örneğin, bir sağlık koçuysanız, sektörünüzle ilgili başlıklar araştırın. Örneğin Twitter’da “kilo vermeliyim” şeklinde bir arama yapar ve Canlı sekmesini seçerseniz, sonsuz bir müşteri potansiyeli ile karşılaşırsınız.

Bağlantı kurucu olun

Hepimize yetecek kadar yer var değil mi? Takip ettiğiniz biri ile bağlantı kurmanın işine yarayacağı birini tanıyorsanız, onları tanıştırmaktan çekinmeyin. Bunu birçok kez yaptım ve insanlar için büyük fırsatlarla sonuçlandı. Bu aynı zamanda iş hayatındaki tanı, sev ve güven faktörünün oluşmasına da yardımcı oluyor. Zenginliği paylaşın ve yayın, çevreniz servetinizdir.

 

Bu makale yfsmagazine..com’da Danielle McDonald tarafından 2016’da yayınlanan yazıdan çevrilmiştir. 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*