Sosyal Medyada Ünlenmiş ve Zengin Olmuş 7 İnsandan Dersler

0
4193

Büyük çıkışlarını sosyal medya üzerinden yakalamış pek çok insan var. Bazıları ünlü olur bazıları ise zengin. Ayrıca ikisini birden elde eden şanslı bir azınlık da mevcut. Ünlü olduğunuzda para kazanma fırsatlarının kendilerini göstermeye başlayacağını düşündüğünüzde bu şaşırtıcı değil.

 

Ancak, YouTube, Instagram, Vine, Tumblr ve diğerleri gibi siteler ve uygulamaların çeşitli disiplinler arasından bir yeteneğe ışık tutması muhteşem. Göreceğiniz gibi, başarı hikâyeleri hiç de az değil.

 

Sosyal medyada ünlü ve/veya zengin olmuş çeşitli ve farklı hikâyelerine ve bunlardan ne öğrenebileceğimize bakalım.

 

1. Susan Boyle

 

1435687240-susan-boyle-britains-got-talent

 

Şarkıcı Susan Boyle, Britain’s Got Talent programında Les Miserables’tan “I Dreamed a Dream” performansını gösteren YouTube videosu sayesinde dünya çapında fenomen oldu. 47 yaşındaki İskoçyalı bu kadın, program yayınlandığında İngiltere’de ünlenmişti ama sesini tüm dünyaya duyuran, YouTube videosunun viral olması oldu.

 

Video çekildiğinde Boyle işsizdi ancak her yerden albüm yapımcıları videoyu gördükten sonra onu aramaya başladı. Reklam ve kayıt anlaşmalarından hızlıca 8 milyon dolardan fazla kazandı.

 

Şarkıcı, şansını deneyen bir insanın muhteşem bir örneği. Sahneye çıktı, elinden geleni gösterdi ve hem jüri hem de seyirciler vokalistlikteki inanılmaz yeteneğini görmezden gelemedi.

 

2. Brittany Furlan

 

1435688369-brittany-furlan-vine

 

Brittany Furlan, 9 milyondan fazla takipçisiyle Vine’ın en büyük kadın yıldızı. Bu gelecek vadeden komedyen, altı saniyelik komedi skeçleri paylaşmaya başlayınca hızlıca popülerleşti. Geçen sene bu, Seth Green’in yapımcılığında bir skeç komedi programı anlaşması getirdi.

 

Becerileriniz ve yetenekleriniz ne olursa olsun, eğer fırsatlar gelecek vadetmiyor gibi görünüyorsa fikirlerinizi yeni bir formatta paketleyip paylaşmaya başlayın. Ne zaman yeni bir seyirci kitlesi bulacağınızı bilemezsiniz.

 

3. Kate Upton

 

1435688500-kate-upton-sports-illustrated-you-tube

 

Kate Upton’ın bugün kim olduğunu hepimiz biliyoruz ama Sports Illustrated’daki başarısından önce iş bulmakta zorlanıyordu. Bugünkü başarısının bir kısmı birkaç YouTube videosundan geliyor. Özellikle bir L.A. Clipper oyununda “Dougie” yaptığı bir video vardı. Video yalnızca milyonlarca kere izlenmedi, aynı zamanda ona 170.000 Twitter takipçisi kazandırdı. Bugün, Upton hiç iş sıkıntısı çekmiyor.

 

İş sıkıntısı mı çekiyorsunuz? O zaman neden yeteneğinizi YouTube’da göstermiyorsunuz? İşlerinizi biraz daha canlandırabilirsiniz.

 

4. Wedley Estime

 

1435691291-wedley-estime-dadi-nicolas-youtube

 

Atletler bile yetenek avcılarının daha fazla ilgilerini çekebilmek için sosyal medyaya dönüyor. Futbol oyuncusu Wedley Estime yeteneklerini gösteren dikkat çekici bir video çekti ve YouTube’a yükledi. Bu video, ona teklifler gönderen işverenler arasında dolaştı. Estime sonunda Virginia Tech ile anlaştı ve adını Dadi Nicolas olarak değiştirdi.

 

Eğer hak ettiğiniz kadar dikkat çekemediğinizi düşünüyorsanız, sosyal medyaya dönmeyi denemek çabanıza değebilir.

 

5. Amalia Ulman

 

1435781987-amalia-ulman-cartoon-instagram

 

Amalia Ulman, pop kültürünün Instagram ünlülerine olan takıntısına hayran oldu. Kendisi de onlardan biri olmaya karar verdiğinde, bu dersine iyi çalışmış Instagram insanı hızlıca 65.000’e yakın takipçi kazandı. Bundan önce, dil, hashtagler ve popüler Insta-ünlülerin kullandıkları selfie stilleri üzerinde çalışmak için gerçekten zaman harcadı.

 

Bu hikâyenin ana fikri oldukça açık. Eğer popüler olanları araştırıp onların yatıklarını yaparsanız, siz de bilinen biri olabilirsiniz.

 

6. Alex Lee

 

1435690420-alex-lee-target-twitter

 

Yanlışlıkla ünlü olmak mümkün mü? Tüm zamanların en yanlışlıkla olmuş Twitter yıldızı Alex Lee’ye sormalısınız.

 

Genç bir kız, Target süpermarkette çalışırken Lee’nin bir fotoğrafını çekti. Bu kız, Lee’ye âşık olan başka bir kızın arkadaşıydı. Oldukça yakın zamanda başka bir Twitter kullanıcısı bu fotoğrafı Tumblr’da buldu ve bunun hakkında twit attı. Bu şekilde fotoğrafın popülaritesi tavan yaptı ve birkaç saat içinde 800.000’den fazla kere twitlendi. Sonra #alexfromtarget hashtagi ünlendi.

 

İşteki vardiyası bitene kadar Lee’nin trendden haberi yoktu. İlgi hızlıca korkunç bir hal aldı ve insanlar iş yerine gelip onun daha çok fotoğrafını çekmeye başladı. Ancak bu ona The Ellen Show’a çıkma şansı kazandırdı ve şimdi bir klipte ve filmde rolleri mevcut. Ölüm tehditlerini bir tarafa bırakırsak, bu hikayenin sonu mutlu bitti.

 

Bu size hiçbir zaman neyin popüler olacağını bilemeyeceğinizi gösteriyor. Deneysellik olasılık dışı yerlerde bile başarı getirebilir.

 

7. Nash Grier

 

1435690986-nash-grier-vine

 

Nash Grier popülaritesini Vine’da saçma, komik, anlık, neredeyse Jackass stili altı dakikalık döngülerle buldu. Ailecek takip edilmese de 12-20 yaş arası kızlar onun kim olduğunu biliyorlar ve aslında ona doyamıyorlar. Grier’ın şu anda neredeyse 12 milyon Vine takipçisi var. Diğer platformlardaki sayıları da hiç fena değil: Instagram’da yaklaşık 8 milyon takipçi, YouTube’da 4 milyon takipçi ve Twitter’da 4.7 milyon takipçi.

 

Grier aynı zamanda altı saniyelik videolarına ne zaman bir ürün yerleştirse 25.000 ila 100.000 dolar arası ücret alıyor.

 

Görünüş her şey olmayabilir ama bazı sosyal medya ünlülerine kesinlikle yardım ediyor gibi görünüyor.

 

Bu makale inc.com’da Thomas Smale tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here