Spurs’ten 4 Seçilmiş Liderlik Dersi

SAN ANTONIO - 1999: The NBA Champion San Antonio Spurs pose for a team portrait in the Alamo Dome in San Antonio, TX. Front row (left to right): Peter Holt, Andrew Gaze, Antonio Daniels, Steve Kerr, Avery Johnson, Jaren Jackson, Mario Elie, Brandon Williams, Russ Bookbinder, Lawrence Payne. Middle Row: R. C. Buford Mike Brungardt, Clarence Rinehart. Back Row: Joe Prunty, Mike Budenholzer, Greg Popovich, Jerome Kersey, Gerard King, Will Perdue David Robinson, Tim duncan, Sean Elliot, Malik Rose, Paul Pressey, Hank, Egan, Will Sevening. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, User is consenting to the terms and conditions of the Getty Images License Agreement. Mandatory copyright notice: Copyright NBAE 1999 (Photo by NBA Photo Library/ NBAE/ Getty Images)

Bu yazıma bir feragat ile başlayayım: Doğma büyüme San Antonio, Teksas’lıyım, bu yüzden Spurs’un en iyi takım olduğuna inanıyorum ve bu konuda taraflıyım. Yine de kimse istatistikleri inkar edemez: Spurs basketbolda oldukça iyi. Takım oyun sezonuna bir numarada başladı ve dönem boyunca da ne kadar iyi olduklarını göstermeye devam ettiler. Ancak Spurs’u muhteşem yapan rekorları ve istatistikler değil. Spurs’u gerçekten parlatan şeyler niceliği olmayan şeyler.

 

Bu sene oyunu izlerken iş sahiplerinin Spurs’dan öğrenebileceği pek çok liderlik becerileri olduğunu fark ettim:

 

  1. Gerçek özgüven sessizdir.

 

Birçok kişi odada en çok sesi çıkan kişinin genellikle en güvensiz kişi olduğu konusunda hemfikirdir. İnsanlar bir konuda gerçekten iyi olduklarında insanların bunu kendilerine sürekli hatırlatmasına gerek duymazlar. Spurs, bunu en iyi şekilde yapıyor. Diğer spor takımlarıyla karşılaştırıldığında, Spurs oldukça sönük ve gösterişsiz. Onların öne çıkmak için milyonlarca dolarlık anlaşmalara ihtiyaçları yok. Bunun yerine, basketbol sahasındaki becerilerini kullanıyorlar.

 

İşletme sahipleri de özellikle başka insanları yönetirken tıpkı bu şekilde davranmalıdır. Eğer gerçekten eminseniz, o zaman başarılarınızı her zaman dile getirmeniz gerekmez.

 

  1. Saygınlık başarının gerçek tanımıdır.

 

Ben kendi işime ilk başladığımda, başarımı banka hesabımdaki bakiyenin belirlediğini düşünüyordum. Oysaki çok yanılıyordum. Artık bir kişinin ne kadar başarılı olduğunu belirleyen şeyin çevresindekilerin ve en önemlisi de rakiplerinin saygısını kazanmak olduğuna inanıyorum.

 

Bana göre, Spurs forveti Tim Duncan bunun bir örneğidir. Geçen yıl, Pro Basketbol Talk’tan Kurt Helin’in hazırladığı bir röportajda, Miami Heat’ten Lebron James “Son 15 yıla bakarsanız, [Duncan] muhtemelen bu 15 yılda sahip olduğumuz en istikrarlı, en baskın oyuncudur” diyor. “dört unvan, birçok All Stars, MVP ve daha neler, neler kazandı.” En büyük rakibin daha seni övebiliyorsa, gerçekten başarılısın demektir.

 

Bir lider ya da iş sahibi olarak, hedefiniz para olmamalı. Sektörünüzdeki insanların saygısını kazanmak olmalıdır, çünkü bu para kazanmaktan çok daha zordur.

 

  1. Takım çalışması önemlidir.

 

Takımda “Ben” yoktur. Çok bayat farkındayım, ancak bir o kadar da doğru.

 

Bu oyun sezonu boyunca, takım çalışmasının faydasını çok gördüm. Diğer takımların aksine, Spurs oyunu kazanmalarına yardım etmeleri için bir ya da iki oyuncusuna bel bağlamaz. Bunun yerine, onlar bunu başarmak için birlikte çalışırlar. Bunun en iyi örneklerinden biri, Tony Parker’ın en kritik oyunlardan birinde, oyundan çıkmak zorunda kalmasıydı. Spurs yine de oyunu kazandı, hem de yıldız oyuncularından biri olmadan.

 

Bir girişimci olarak, takımınıza değer vermeden hiçbir yere varamayacağınızı bilmeniz gerekir. Parlak fikirlere sahip biri olsanız bile, her şeyin altından tek başına kalkmanız imkansızdır. Egonuzu bir kenara bırakarak kendi takımınızı kurmanız gerektiğinin farkına varırsanız, herkes ilerleyecektir.

 

  1. İstikrarlı olmak da önemlidir.

 

Yıllar boyu Spurs “sıkıcı” olduğu gerekçesiyle birçok eleştiri aldı. Ben buna katılmıyorum. Böyle algılanmalarının sebebi bence tüm zillere ve ıslıklara sahip olmadan da devamlı oyun kazanabilmeleri ve bu konuda oldukça iyi olmaları.

 

  1. sezonunda Spurs 50’den fazla oyun kazanmıştır. Çok çalışıyorlar, bu nedenle oyunu kazanmak için parlak hilelere ihtiyaç duymuyorlar.

 

Bu sistem işinizde de böyle olmalıdır. Neyin işe yaradığını bulun ve onu tekrar tekrar yapmaya devam edin. İstediğiniz sonuçları alıyorsanız, tekerleği yeniden icat etmenin hiçbir anlamı yoktur.

 

Bu makale entrepreneur.com’da Rebekah Epstein tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*