Start-up Kurmanın Zorluğunu Takım Çalışmasıyla Yenin

0
2109

Sanırım start-upların artması karşısında şaşırmamam lazım. (Homebrew’de her ay 150 – 200 arası yeni girişime şahit oluyoruz.) Bir tek kurucunun olduğu girişim trendi de görmeye başladık. Buna özel bir ilgi gösteriyorum çünkü Hunter ve ben böyle bir girişime yatırım yapmaya güçlü bir önyargıyla yaklaşıyoruz (her ne kadar bir kere yapmış olsak da).

 

Pazardaki bu geçiş beni niye takım kurmak yerine bireysel girişimlere yönelindiği konusunda meraklandırıyor. Aslında, biz daha önce birlikte çalışmış veya birbirini iyi tanıyan kişilerin kurduğu ekibi tercih ederiz. Yalnız girişimciler büyük şirketler kurarken kurucu ekiple kurulan şirketlerin başarı şansının daha yüksek olduğu konusunda haklıyız. İyi bir şirket kurmak yeterince zor. Bunu yalnız yapmak ise tümden zor.

 

Özel bir sebep olmaksızın kurucu ortaklık niye daha faydalıdır?

 

Fikir geçerliliği: Eğer birini seninle aynı ideali sürdürmek için ikna edemiyorsan, belki de işe devam etmemelisin.

 

Başarılı olma baskısı: Kurucu ortağının olması seni ona karşı sorumlu yapar ve seni sonuç alman için baskılar, muhtemelen mümkün olduğunca çabuk sonuçlar.

 

Duygusal pazar: Girişimlerde yüksekler yüksek düşükler ise düşüktür. Kaçınılmaz keder ise yalnızlıktır. Anksiyete ve duygularla baş etmek yük paylaşıldığında daha kolaydır. Kurucu olmanın duygusal zorluklarını atlatmada daha çok diyalogla karşılaşmak harikadır. Depresyonla ve duygusal zorluklarla mücadele etmenin bir yolu da ortağına güvensizliklerin ve endişelerin konusunda açık ve dürüst olmaktır.

 

Yetenek çeşitliliği: Hiç kimse ne kadar başarılı olursa olsun, bir girişimi idare edebilecek kadar çok yeteneğe sahip değildir. Tamamlayıcı yetenekleri olan bir ortağa sahip olmak zor görevleri başarmaya ve her şeye evet demeyi önlemeye yardımcıdır.

 

İşe alma gücü: Çeşitli insanların oluşturduğu iş gücü ve yetenek çeşitliliği, personel işe alımlarında da kurucu ortağın fikri alınarak daha iyi yönetilebilir.

 

Ses çıkaran yönetim: Kurucu ortaklar da geceleri seninle aynı şeyi düşünerek uyanık kalırlar. Onlar da senin gibi misyona bağlıdır. Onlar da şirketteki her detayı görmeyi ister. Bu yüzden onlar seni daha iyisini yapmaya zorlar, şirkette başka kimsenin yapamayacağı gibi.

 

Not etmekte fayda var, sırf ortak olsun diye kurucu ortağın olması veya bi gece rastgele biriyle tanışmak ortaklık değildir. O zaman, ortağının olması sana yalnız olduğundan daha fazla zarar verebilir. Kurucu ortak bulmak üzerine aslında söylenecek çok şey var ama kısaca tamamlayıcı yetenekler, aynı vizyon ve misyonu paylaşmak ve aynı deneyimleri yaşamak ortaklık demektir. Bu, hedefler, kültür ve değerler çevresinde sıralanmaktır. Bu her zaman eşit katılım veya telafi demek olmasa da çabuk anlaşma konusu önemlidir. Doğru ortağı bulmak zor olabilir. Ama biz büyük şirketlere dönüşen iyi girişimlerin birbirine ait takımlar tarafından kurulduğuna inanıyoruz.

 

Bu makale venturegeneratedcontent.com’da Satya Patel tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here