Steve Jobs’ı 43 Gerçekle Tanımak

Teknoloji efsanesi hakkında az bilinen gerçekler. Hepimiz Steve Jobs’un kim olduğunu biliyoruz. O modern teknolojide devrimsel yenilikler yapan ve stil ve fonksiyonu günlük elektronik eşyalarımızda birleştiren üstün bir beyindir. Fakat eminim Steve Jobs hakkındaki burada olan gerçekler sizi şaşırtacaktır. Gerçek Steve Jobs’u buradaki 43 gerçekle tanıyalım.

 

 1. Steve Jobs doğduktan kısa bir süre sonra evlatlık verildi.
 2. Jobs biyolojik olarak yarı Araptır. Biyolojik babası bir Suriyeli ve annesi Amerikalıdır.
 3. Jobs’un biyolojik ailesinin tek bir isteği vardı o da çocuklarının üniversite eğitimi görmüş bir çift tarafından evlat edinilmesi. Biyolojik aile ne Clara ne de Paul Jobs’un bir üniversite eğitimi almadığını öğrendiler fakat evlatlık Steve Jobs’un bir üniversite eğitimi alacağı sözü verildikten sonra evlatlık verme işlemi gerçekleşti (bu Jobs’un üniversiteden atıldığı gerçeği ile beraber komik bir durum yaratmakta).
 4. Jobs ve Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak lisede tanıştılar. Wozniak 18, Steve Jobs ise 13 yaşındaydı.
 5. Jobs bir pesetaryandır. Bunun anlamı balık haricinde hiçbir et ürünü tüketmemesidir.
 6. Resmi olarak üniversiteden atılmış fakat eğitimine okulda gayri resmi bir şekilde derslere girerek devam etmiştir.
 7. Jobs’un girdiği derslerden biri de kaligrafi dersidir. Steve Jobs bu dersin Apple ürünlerinin tipografi ve yazı tiplerine verdiği önemi ortaya çıkarttığını söyler.
 8. Derslere gayri resmi bir şekilde giren Jobs bunu becermekte zorlanmıştır. Arkadaşının yurt odasının yerlerinde uyuyup kola şişelerini para için geri satmış ve yerel Hare Krishna tapınağının dağıttığı ücretsiz yemekleri yiyerek yaşamıştır.
 9. Not ortalaması oldukça düşüktü– 2.65. Jobs okul yapısını hiç sevmediğini ve değişik yöntemlerle öğrenmeyi tercih etmiştir.
 10. Jobs Hindistan’ı gezmek için yedi ay harcadı. Hayal gördüren uyuşturucular denedi ve sonunda Zen Budizmini benimsedi.
 11. Jobs LSD tecrübesini “hayatımda yaptığım en önemli ikinci ya da üçüncü şey” diye tanımlamıştır.
 12. Jobs arkadaşı ve Apple’ın kurucu ortağı olan Steve Wozniak’ten para çalmıştır. Atari için Breakout oyununu ilk yaptıklarında ödemeyi %50-%50 kırışacaklardı. Fakat Atari Jobs’a oyun için 5000 dolar ödedi. Jobs Wozniak’a 700 dolar aldıklarını söyledi ve Wozniak evine 350 dolar götürürken Jobs 4650 doları cebine indirdi.
 13. Jobs Atari’de çalışırken hijyen sorunlarından dolayı gece vardiyasına kaydırıldı. Çok nadir duş alırdı ve Atari ofisinde yalın ayak yürürdü.
 14. Aslında Apple’ın üçüncü bir kurucu üyesi bulunmaktadır ve o da Ronald Wayne’dir. Wayne Apple’ın ilk logosunu da tasarlamıştır. Wayne %10’luk hissesini Jobs ve Wozniak ile ortak olduktan iki hafta sonra 800 dolara satmıştır (pişmanlığa gel!).
 15. Orijinal Apple I bilgisayarı 666.66 dolardan piyasaya sunulmuştur. Merak etmeyin burada bir şeytana tapınma durumu yok. Jobs ve Wozniak sadece Apple I’in toptan satıştan %30 daha pahalı olmasını istemiştir.
 16. Jobs 1985’de kendi şirketinden uzaklaştırılmıştır. Umutsuzluğa düşmek yerine o bu darbeyi tanrının ona daha sonradan Pixar olarak tanınacak yaratıcı bir animasyon stüdyosunu satın aldıracak bir lütfu olarak görmüştür. Sonunda o Apple’a CEO olarak 1997’de geri dönmüştür (batan şirketi kurtarmıştır).
 17. Apple’dan kovulduktan sonra Jobs Uzay Aracında sivil astronot olarak uçmak için başvuruda bulunmuştur (reddedilmiştir) ve hatta Sovyetler Birliği’nde bir bilgisayar şirketi açma girişimini gözden geçirmiştir.
 18. Jobs’un gayrimeşru bir çocuğu vardır. Lisa Brennan 23 yaşındayken Jobs babalığı hala yıllardır reddediyordu. Lisa’nın annesi çocuğunu büyütmek için devlet yardımı alıyordu. Sonunda Jobs Lisa’yı kendi çocuğu olarak kabul etti ve Lisa adını Lisa Brennan-Jobs olarak değiştirdi.
 19. Başlarda babalığı reddetmesine rağmen Lisa doğduğunda Jobs yeni bir Apple bilgisayarını Apple Lisa olarak adlandırmıştır (Jobs bunun sadece Local Integrated Software Architechture kelimelerinin baş harfleri olduğunu söylemiştir).
 20. Apple’da Jobs her zaman maaşını 1 dolar olarak tutmuştur. Ancak üzülmeyin, onun Apple’daki 5.5 milyon hissesi ve Pixarı satmasından kazandığı Disney’in hisselerinin çoğunluğu sayesinde aç gezen sanatçı olarak adlandırılmaktan kurtulmuştur.
 21. Jobs sonunda çok yakın bir şekilde büyüdüğü biyolojik kardeşi olan Mona Simpson’la tanışmıştır. İkisi de doğuştan sanatçıdır ve çok fazla ortak yanları vardır.
 22. Anywhere But Here adlı film Jobs’un kardeşi Mona Simpson tarafından yazılan kitaptan uyarlanmıştır. Film Jobs’a ithaf edilmiştir.
 23. Jobs hayırsever bir insan falan da değildir. Aslında Apple’ın erken zamanlarında o şirketin hayır programlarını durdurmuştur ve şirket daha kârlı hale gelince bu programların geri döneceğini söylemiştir. Apple’ın büyük kârlılığına rağmen hayır programları hiçbir zaman geri gelmemiştir.
 24. Jobs ürün kutusunu açarken heyecan yaratacak daha sonradan tüm Apple ürünlerinde ortak yön olan duygusal etkileşimi oluşturmaları için yeni bir takım kurmuştur.
 25. İyi tanınmış bir egomanyak olarak Jobs zorlu ve talepkar olarak nam salmıştı. 1993 yılında Fortune dergisinin Amerika’nın En Zorlu Patronları listesinde yer edinmiştir.
 26. Jobs medyaya ve dergilere arkadaş canlısı değildi ve halk arasındaki Apple düşüncesini tamamıyla kontrol etmek istiyordu. Apple Nicholas Ciarelli adında bir gencin çıkabilecek Apple ürünleri hakkındaki gizli detayları ve dedikoduları paylaştığı Think Secret blogunu bile dava etmiştir.
 27. Jobs Birleşik Devletlerdeki 346 patentin bulucusu ya da bulunmasına yardım etmiş kişi olarak listelenmiştir. Bu teknolojiler genellikle dizayn alanındadır.
 28. Jobs Joan Baez ve Diane Keaton ile aşk yaşamıştır.
 29. Apple’ın kurucu ortağı Steve Wozniak Jobs’un hiçbir zaman kod yazmayı öğrenmediğini söyledi.
 30. Bill Clinton Jobs’u bir keresinde Beyaz Saray’daki Lincoln odasında bir gece geçirmesi için davet etmiştir.
 31. Apple Fortune dergisinin Amerika’nın en imrenilen firmaları listesinde 1. Sıraya yerleşmiştir.
 32. Jobs kişisel bilgisayardan nefret etmiştir ve bir keresinde arkadaşına “Kişisel bilgisayar yerine köpek pisliği satmayı yeğlerim” demiştir.
 33. Hiçbir zaman gri Mercedes’ine plaka takmamıştır (sürekli sürmesine rağmen). Peki bunu nasıl yaptı? California yasalarına göre bir araba sahibi yeni aracına 6 ay içinde plaka takmak zorunda. Jobs her 6 ayda bir aynı modelden yeni bir araç almaktaydı bu da onun plakasız gezebilmesini sağlamaktaydı.
 34. Jobs genellikle engelliler için ayrılmış park alanlarına park etmiştir.
 35. Jobs ilk olarak ürünlerini beyaz renkte sunmak istememiştir fakat “ay grisi” rengini tanıdıktan sonra fikir değiştirmiştir. Bu Apple’ın simgesi haline gelmiş beyaz ve temiz görünümü düşündüğünüzde şaşırtıcıdır.
 36. Jobs Google’ın kurucuları olan Sergey Brin ve Larry Page’e danışmanlık yapmıştır hatta Google ile bazı danışmanlarını paylaşmıştır.
 37. Jobs Google Android ürünlerini çıkartıp ona cep telefonu kategorisinde rakip olduğunda çok sinirlenmiştir.
 38. Jobs’un 2003 yılında pankreas kanseri olduğu ortaya çıkmıştır fakat doktor tedavisi ve hemen ameliyat yerine Jobs vegan diyet, akupuntur ve bitki çözümlerinin olduğu alternatif bir ilaç rejimi uygulamış hatta bir medyuma dahi danışmıştır.
 39. Dokuz ay sonra Jobs pes eder ve ameliyata girer. Birçoğu bu gecikmeyi ölümündeki en kritik faktör olarak görür.
 40. Apple, Microsoft ve Disney Jobs öldüğünde bayraklarını yarıya indirmiştir(Disneyland ve Disney World’de buna dahildir).
 41. Ölmeden önceki son sözleri ise ailesinin omuzlarının üstünden bakarak “Oh wow, oh wow, oh wow” olmuştur.
 42. Tim Cook 2014 yılında bir röportajda Jobs’un ofisinin 2011 yılında Jobs öldüğü günkü gibi saklandığını söylemiştir.
 43. Pazar, 16 Ekim 2011 California valisi Jerry Brown tarafından Steve Jobs günü olarak ilan edilmiştir.

 

Bu makale inc.com’da Larry Kim tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

İsim: Her şey mi, hiçbir şey mi?

Eğer Donald Trump hala aile lakabı olan Drumpf ismini taşısaydı otellerinden birini bu isimle süsletir miydi? Yaşadığı şehir olan New York'ta %60'a yakın kişinin desteklediği insanlar onu seçer miydi? HBO'da gece talk show'u sunan John Oliver, Trump'ın atalarının yüzyıllar önce bu ismi değiştirdiğini kaydetti. Milyoner, pazarlama dehası ve başkan adayı bu seçim için müteşekkir olmalı. Çünkü marka dünyasında isim çok fark eder.