Süpergıda Girişimcisi Lisa Curtis’e Merak Edilenleri Sorduk!

İşletmenizden uzaklaşmaktan korkmayın.

Lisa Curtis, sağlıklı besinlerden olan moringa için pazar yaratan azimli ve yeni bir gıda şirketi olan Kuli Kuli’nin kurucusu. @lisacurtis üzerinden onu takip edebilirsiniz.

 

Şirketinizi bir fikir olmaktan çıkarıp gerçekliğe dökmek için yaptığınız ilk şey neydi?

 

Barış Gönüllülüğünden döndükten sonra, bir yılımı moringa adlı besleyici barları yapmakla ve pazarlarda satmayı denemekle geçirdim. Moringa dünyadaki en besleyici bitkilerden biri; lahanadan bile daha faydalı. Amerika’da bunları Batı Afrıkalı moringa çiftçilerine destek olmak adına satmayı umuyordum. Ancak çiftçilere bunun sözünü vermeden önce, Amerikalıların bu barları satın alacağından emin olmam gerekiyordu. Birkaç arkadaşımla birlikte, pazardaki standımıza gelen insanlar üzerinden araştırma yapıyor ve halkın ne istediğine dair bolca bilgi edindik. Bu bilgi, bizim şimdilerde 300’den fazla mağazada satılan Moringa Superfood besleyici barlarını yaratmamıza yardımcı oldu.

 

Genç bir girişimci olmanın en korkutucu yanı nedir ? Bu korkuyu yenmenin yolu nedir?

 

Genç bir girişimci olmanın en zor yanı ne yaptığınızı bilmediğiniz algısını yok etmek. Potansiyel yatırımcı ve müşteriler kim bilir kaç kere yaşımı sormuştur. Yüksek büyüme oranlı bir gıda şirketi yönetecek kadar büyük olduğumu söylüyordum. İçten içe kendinize güvenmiyor da olsanız, girişimcilik biraz da başarana kadar başarılı gibi görünmektir.

 

Hiç girişimcilik hayallerinizi kovalamamanız gerektiğini söyleyen oldu mu? Bu kişi kimdi? Tam olarak ne dedi ve neden dikkate almadınız?

 

Aileme, enerji yatırım şirketindeki iyi maaşlı işimden ayrılacağımı ve gıda şirketi kuracağımı söylediğimde, beni beklemem için ikna etmeye çalıştılar. Gıda sektörüne dair hiçbir bilgim yoktu ve şirketim bana bir maaş getirebilecek durumda değildi. Ancak Kuli Kuli’yi gerçekleştireceksem, bu riski almam gerektiğini biliyordum. Şimdilerde ailem Kuli Kuli’nin bir numaralı destekçisi ve savunucusu – kat ettiğimiz yol onları gururlandırıyor.

 

Keşke başlarken bilseydim dediğiniz en önemli şey nedir? Nasıl Öğrendiniz?

 

Kendinizi işinizden ayrı tutmanız gerektiğini bilmek isterdim. Kuli Kuli’nin başarılı olabilmesi için, 7/24 çalışıp bütün varlığımı ona adamam gerektiğini düşünüyordu. Geçen yıl, bir doğa yolculuğu için Wild Gift hibesi kazandığımda üç haftalığına şirketten uzaklaşmak zorunda kaldım. O tecrübe, bırakabilmenin önemini öğretti. O dönemde birçok yaratıcı fikrim oldu ve korkularıma rağmen şirketim bensiz de gayet iyi idare ediyordu. Şimdiyse en az ayda bir hafta sonu rahatlamaya dikkat ediyorum.

 

Yeni kurucuların,  şirketleri ya da kişisel hayatları için yapmaları gerektiğini düşündüğünüz ve onlara en çok yardımı dokunacak öneriniz nedir?

 

Kesinlikle tüm yeni kuruculara farkındalık meditasyonunu öneriyorum. Kulağa biraz hippy işi geliyor, ancak bana ve tanıdığım birçok kurucuya odaklanma ve netlik konularında ciddi yardımı dokundu.

 

Her gün yaptığınız en son şey nedir? Neden?

 

Her günümü, yatağımın yanındaki duvar takviminin üzerine günün en sevdiğim bölümünü yazarak bitiriyorum. Bu küçük alışkanlık, o gün ne kadar streli geçmiş olursa olsun, müteşekkir olacak bir şeyin olduğunu bana hatırlatıyor.

 

Yeni başlayan şirketler için halkla ilişkiler/pazarlama adına en iyi tavsiyeniz nedir?

 

Muhabirler dostunuzdur. Zamanımın %20’sini muhabirlere ulaşmaya ve çeşitli yayınlar için düşünce yazıları yazmaya ayırıyorum. Hak edilmiş medya müşteri ve yatırımcılara ulaşmak için çok faydalı bir yol – şirketinize, fazla kaynağınız yoksa bile güvenilirlik kazandırıyor.

 

Nihai hedefiniz nedir? O hedefe ulaştığınızda/ulaşırsanız ne yapacaksınız?

 

Kuli Kuli için nihai hedefim dünya çapındaki kadın kooperatifleri kaynaklı sağlıklı gıda ürünleri satmak ve tedarik zincirimiz aracılığıyla, beslenme bozukluğu ve yoksulluğunun bitirilmesine katkıda  bulunmak. Bunu ben yaşarken yapabilir miyim bilmiyorum, ancak benden sonra çok uzun süreler varlığını sürdürebilecek bir şirket yaratmayı umuyorum.

 

Bu makale startupcollective.com’da FounderSociety tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*