Tanımanız Gereken 15 Kadın Girişimci

0
4375

Her cins, ırk, etnik köken ve ülkeden anlatmaya değer çok sayıda girişimci elbette var; ancak biz Change the Ratio (Orantıyı Değiştir) hareketinin Tech Coctail’deki gururlu taraftarları olarak bu yazıda kadın girişimcilere ışık tutmak istiyoruz. Ariana Huffingtons, Marissa Mayers, Oprah Winfreys, Sara Blakelys ve Sheryl Sandbergs gibi dünya çapında kişileri irdeleyip alkışlamak işin kolayı; bunun yanı sıra (muhtemelen) adını duymadığınız sayısız kadın girişimci de büyük işler yapmakta.

 

Bu yazı ile bunların bir kısmına (aslında tam olarak 15’ine) aşina olabilmenizi umuyoruz. İşte hikayeleri. Keyif almanızı umarız.

 

Erin Balogh

 

Yaşamı: Erin Balogh üç çocuk annesi, eski bir acil servis hemşiresi ve Hot Iron Holster’in kurucusu.

 

Kadın girişimci adaylarına önerileri: Bu defalarca söylenmiştir, biliyorum; ama bir kez daha söyleyeceğim: Israrcı olun ve asla pes etmeyin. Bu maceraya başladığımdan beri duyduğum en güzel övgülerden biri şudur; “İyi iş çıkardın! Fikirlerinin yolundan git.” Öyle günler olur ki bir fikri hayata geçirmek için ne gerekiyorsa yapabileceğiniz düşüncesi, yaşamdaki her şey ile kıyaslanabilir.

 

Hayran olduğum girişimci:  Küçük bir çocukken sesli kitaplarımız vardı. Bunlarda tarihe mal olmuş büyük şahsiyetlerin hayatları anlatılırdı. Bunlar içinde Benjamin Franklin ve Walt Disney’in hayatını anlatanları defalarca dinlediğimi ve bir gün onlar gibi olmak istediğimi hatırlarım. Hangi çocuk bir harikalar parkı kurmayı veya büyük icatlar yapmayı düşlemez ki?

 

En çok gurur duyduğu başarısı: Beni en fazla gururlandıran başarım, ailemdir(Şu anda bu satırları yazarken iki yaşındaki oğlum kucağıma tırmanmaya ve kendi fikirlerini yazıya eklemeye çalışıyor!). Üç çocuğuma annelik yapmayı seviyorum. Dengede kalmamı ve hayattaki her şeyi bir perspektife oturtmamı sağlıyorlar. Telefon görüşmeleri ve e-postalar içinde dört yaşındaki kızımın “tık-tık, kim var orada” şakalarını duymak veya onun yaptığı son resim şaheserini görüp hayranlık duymak çok güzel. Onlar olmadan ne hayat ne de iş bu denli ilginç ve eğlenceli olurdu.

 

Anne Bezancon

 

Yaşamı: Anne Bezancon, The North Face, L’Oreal ve Starbucks gibi müşterileri olan ve AT&T ve Telefonica gibi paydaşlarla çalışan, lokasyon tabanlı mobil pazarlama sistemi “Placecast”ın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı. Anne daha önce JiWire, Productopia, BEAP ve PCI’de üst düzey yöneticilik yaptı ve Fransa’da Minitel sisteminin öncüsü oldu. Anne ayrıca sayısız patentin sahibi durumunda ve sık sık üretim dünyasında gerçekleşen etkinliklerde konuşmacı olarak yer alıyor.

 

Kadın girişimci adaylarına önerileri: İnsanların çözdüğünüz için size para ödeyecekleri gerçek sorunları çözün. Israr edin, odaklanın ve tutkulu olun. Bu önerim hem kadın, hem erkekler içindir.

 

Hayran olduğum girişimci: İçinde Steve Jobs, Elon Musk ve Coco Chanel bulunan patlayıcı ve kurgusal bir kokteyl. Nihayetinde ben bir Fransızım.

 

En çok gurur duyduğu başarısı: Geleceğin bilgisayar sistemlerinin “mobil” olacağı ve bunun temelinde de lokasyon boyutunun yer alacağı fikrinden hareketle, karlı bir şirketi sıfırdan yaratmak. Bugün inanılmaz geliyor olsa da bundan birkaç yıl öncesine kadar hiçbir risk sermayedarı böyle bir işe dokunmazdı – ama bir kadın bunu yaptı.

 

Reshma Chattaram Chamberlin

 

Yaşamı:  Reshma Chattaram Chamberlin, memleketi Hindistan’dan başlayan ve Atlantik Okyanusu’nu aşan ilk macerasına çıktığında henüz altı aylıktı. Seyahat aşkı, onu ilham ve yeni fikirlere devamlı biçimde açık bir insan yaptı. Reshma, doğal ve titiz bir stratejist ve Muzio’nun CEO’su. Küresel çapta çalışmalara imza attı ve geniş ekipleri yönetti, çok sayıda önemli müşteri için mobil ve web uygulamaları geliştirdi. Reshma ayrıca New York’ta Harper Collins Yayınevi’nde kitap tasarımcısı olarak görev yaptı. Elizabeth gibi o da St. Louis’li.

 

Kadın girişimci adaylarına önerileri: Gerçekten iyi bir fikriniz olduğunu mu düşünüyorsunuz; kimsenin bunu böyle olmadığını söylemesine izin vermeyin. Üzerinde çalışın ve vizyonunuzu hayata geçirin. Bir girişimci olarak genellikle kendi yolunuzu kendiniz çizersiniz. Pek çok insan size tavsiyelerde bulunacaktır, ama onlar pek çok sorunun yanıtını bilmezler. Dolayısıyla bu önerileri dinleyin, ama karar verirken kendi içinize ve içgüdülerinize güvenin.

 

Hayran olduğum girişimci: Savor the Success ve Om Aroma’nın kurucusu Angela Jia Kim. Olağanüstü bir organik cilt bakım üretim hattı kurdu, ama orada kalmadı. Şimdi de kadın girişimcilerin birbirlerini destekleyerek ortak bir motivasyon sağladıkları bir hareketi yaşama geçirdi. Bir iş başardı, başarırken öğrendi ve diğerlerinin başarması için yardımcı oluyor.

 

En çok gurur duyduğu başarısı:  Bugüne dek yaptıklarım içinde en çok gurur duyduğum iş, Muzio’yu hayata geçirmek oldu. Kendi kendimize Muzio’yu kurduk ve pazara sunduğumuz ürünlerin bütünleşikliği, tasarımı ve fonksiyonelliği ile gerçekten gurur duyuyoruz. Muzio’yu yenilemeye, geliştirmeye ve yeni şartlara adapte etmeye devam ediyoruz. İnşa ettiğimiz ve güven, dostluk, müşteri odaklılık ve tükenmez kararlılığımızı temel alan ortaklıklarımız ve işimizle de gerçekten gurur duyuyoruz.

 

Heddi Cundle

 

Yaşamı:  Heddi, seyahat hediye çeki sistemi myTab.co’nun kodamanı. Küresel seyahat ve lifestyle markaları ile yirmi yılı aşan PR ve pazarlama tecrübesine sahip. Heddi, seyahat finansmanı ve rezervasyonu üzerine eşsiz ve kusursuz bir yaklaşım yarattı ve bunu hediye çeklerine döndürdü.

 

Kadın girişimci adaylarına önerileri: Başladığınız iş ile ilgili durmak bilmeyin ve ona tutkuyla bağlanın. Rekabet ettiklerinizi izleyin, ama mutlaka kendi davulunuza göre vurun tokmağı. Kendi yolunuzda yürüyün. Takım sporlarından birini yapın, ben Krav Maga yapıyorum. Böylece işten biraz uzaklaşabilirsiniz. Bu size haftada üç kez kendi “reset” tuşunuza basma olanağı sunar, özsaygı ve enerji seviyesi kazandırır ve özgüveninizi güçlendirir.

 

Hayran olduğum girişimci: Annem ve babam. Bir yandan üç genç kızı büyütürken diğer yandan mobilya ve iç tasarım sektöründe büyüyen bir iş kurdular ve geliştirdiler. Bana gün be gün rehberlik ederler, sürekli cesaretlendirirler ve birlikte işimizin her seviyesinde şeytanın avukatlığını üstlenerek beyin fırtınaları yaparız. Ayrıca kızkardeşim Debra da bu girişim desteğinin yaşamsal bir parçasıdır.

 

En çok gurur duyduğu başarısı: Aklıma geliveren üç şey: 80 firma arasından altı hafta süren bir değerlendirmenin ardından myTab.co’nun “StartUp Idol 2012” ödülünü kazanması. Başlamamızdan iki yıl geçmesine rağmen IP güvenliği ve iş anlamında bizimle doğrudan rekabet edebilecek kimsenin bulunmaması. Birlikte çalışmaktan inanılmaz derecede gurur duyduğum seçkin ekip, danışmanlar ve mentorlar.

 

Kelsey Falter

 

Yaşamı:  Kelsey Falter, Poptip’in kurucusu ve CEO’su. Kelsey, Notre Dame Üniversitesi’nde endüstriyel-grafik tasarım eğitimi gördükten sonra New York’ta, David Tisch’in Techstars 2012 sınıfında Poptip’I hayata geçirdi. Girişimci bir aileden gelen Kelsey, Coca-Cola Company’nin pazarlama ve marka konusunda interaktif web sağlayıcısı Tribune’de, B2B satış ve pazarlama konusunda çalışan Office Depot’da ve özel markalar konusunda Saks Fifth Avenue’de yaptığı stajdan öğrendikleriyle girişimcilik hayatına başladı. 2012’de Top 10 Node Knockout listesine girdi ve 2013’te Loreal Women in Digital Award ödülünü aldı.

 

Kadın girişimci adaylarına önerileri: Başarının kısmen meritokrasiye (kişisel yeteneğe dayalı yönetişim sistemi), kısmen sıkı çalışmaya ve kısmen de şansa bağlı olduğuna inanın. Hizmet verdiğiniz müşteri ve kullanıcı kitlesine, sunduğunuz ürünlere ve etrafınızda topladığınız insanlara odaklanarak ilerlemek için gerekli donanımı kendinize sağlamış olursunuz. Kadın olmanıza odaklanmayın veya bundan endişe duymayın. Zamanın başlangıcından beri insanoğlu büyük işler başardı ve bunları başaranların belli bir bölümü kadındı. Tarihten Amelia Earhart’I veya günümüzden Meg Whitman’ı düşünün. Etkileyici işler yapan o insanlardan biri olun.

 

Hayran olduğum girişimci:  Gözümü alamadığım girişimci annemdir. Dört çocuk büyüttü ve bir yandan da başlangıç finansmanı olmadan karlı bir teknoloji girişimini hayata geçirdi. Bununla birlikte Larry Ellison’ın iş sezgilerine, Sergey Brin ve Larry Page’in büyük fikirlerine ve Google kültürüne adanmışlıklarına ve Elon Musk ve Richard Branson gibi insanların sürekli olarak sınırları zorlamalarına değer veririm

 

En çok gurur duyduğu başarısı: Ürünlerimizi hergün CNN’de görmek, bütün ekibimizi gerçekten gururlandıran bir şey. Kurulduğumuz ilk yıl içinde ESPN ve CNN gibi müşteriler edinmiş olmak, bizim değer verdiğimiz bir başarımızdır. Zira bu durum, gerçekten bir ihtiyaca hizmet ettiğimizi ve her gün milyonlarca insana önemli ve değerli bilgilerin ulaştırılmasında rol oynadığımızı gösterir.

 

Lisa Falzone

 

Yaşamı:  Lisa Falzone, restoran, market ve diğer perakende mağazalarında kullanılan iPad POS sistemlerinin lider ve ödüllü şirketi Revel Systems’in kurucusu ve CEO’su. San Francisco merkezli girişiminin uluslararası boyutta büyümesini sağladı ve öncülük ettiği day-to-day operasyonlar ve başını çektiği büyüme trendiyle bugüne dek 31 milyon dolarlık bir risk sermayesinin oluşmasında rol oynadı. Revel Systems, hali hazırda Goodwill, Belkin, Griffin, Popeyes ve Louisiana Kitchen’ın da aralarında olduğu 1200’den fazla işletme tarafından kullanılıyor. Lisa, Forbes dergisinin “30 under 30”, Business Insiders’ın “Teknoloji sektöründe 30 yaşını aşmamış 30 önemli kadın” ve San Francisco Business Times’ın “40 undar 40” listelerine girmeyi başardı.

 

Kadın girişimci adaylarına önerileri: Düşünmeyi bırakın ve yapın şu işi.

 

Hayran olduğum girişimci: Steve Jobs, Richard Branson, Thomas Edison, Walt Disney, Henry Ford.

 

En çok gurur duyduğu başarısı: Bugüne dek bana en fazla gurur veren başarım, kesinlikle kendi firmamı kurmamdır. Ravel Systems ile yakaladığımız başarı ve iPad POS çözümlerimiz ile ilgili olarak şunu büyük bir iç rahatlığıyla ifade edebilirim ki insanların işlerini daha iyi bir biçimde idare edebilmeleri için gerçekten etkili bir iş yaptık.

 

Heidi Ganahl

 

Yaşamı:  Heidi Ganahl evcil hayvan sektörünün en büyük ve en hızlı büyüyen markalarından biri olan Camp Bow Wow’ın kurucusu ve CEO’su. Camp Bow Wow, halen dünyanın en yaygın evcil hayvan franchise markası ve 53 milyar doları bulan Amerikan pet sektöründe 65 milyon dolarlık pazar payıyla lider durumda. Bunun yanında Heidi, Colorado Üniversitesi Leeds İşletme Okulu’nun mütevelli üyesi ve şirketinin kamu yararına kurduğu “The Bow Wow Buddies” Vakfı’nın başkanı. Vakıf yararına ülke çapında konferanslarda konuşmalar yapıyor ve bu şekilde yardıma ihtiyacı olan hayvanlara odaklanmış durumda.

 

Kadın girişimci adaylarına önerileri: Büyük düşünün – büyük düşleyin – kendinizi sınırlamayın. Sizi tutan şeyleri bırakmaktan korkmayın ve başarılı olmak için ihtiyaç duyduğunuz araçlara ve tutkuya sahip olduğunuzu görün. Yaşamınızda bu önemli adımı attığın zaman bunları aklınızdan asla çıkarmayın. Kadın girişimci adaylarına verebileceğim bir ikinci öneri ise, her zaman işinize odaklanın ve çalışmak konusunda sakın tıkanıp kalmayın. Siz kendi işinizi kurmayı ve kendi kendinizin patronu olmayı seçtiniz. Eğer gündelik meselelerden kendinizi sıyırmaz ve 5-10 yıl sonra işinizi nerede görmek istediğinize odaklanırsanız, işiniz hayatınızı yönetmeye başlayacaktır. Ailem benim için en önemli şeydir. Bu ilkeyi günlük olarak hayata geçirmek, mükemmel bir iş/yaşam dengesi kurabilmeme olanak veriyor.

 

Hayran olduğum girişimci: Spanx’ın CEO’su Sara Blakely.

 

En çok gurur duyduğu başarısı: Ülkedeki insanların evcil hayvanlarının bakımı konusundaki alışkanlıklarını değiştirmek ve beş yıl içinde 10 bin köpeğin hayatını kurtarmak. Bu işe giriştim, çünkü biz olmadan evcil hayvanlarımıza nasıl göz kulak olunacağı fikrini seviyorum. Evcil hayvan sahiplerine hayvanlarının güvende olduklarını ve önceden olduğu kadar iyi vakit geçirdiklerini söyleyebilmek için Camp Bow Wow’u kurdum. Buradan hareketle tüm hayvanlar ve özellikle bu kadar şanslı olmayanlar için de aynı şeyi gerçekleştirmek için de “The Bow Wow buddies” Vakfı’nı kurdum. Vakıf çerçevesinde yürüttüğümüz hayvan sahiplenme programlarımız ses getirdi, ama çoğu insan bu yolla yaptığımız diğer işlerden haberdar değil. Scout’s Angels girişimimiz ile Newtown’da (Connecticut) ihtiyaç sahipleri için köpek terapileri düzenliyoruz. Colorado State Üniversitesi’nin Hayvan Kanserleri Araştırma Merkezi ile işbirliği içinde hayvan kanserleri konusunda farkındalık yaratmak ve fon sağlamak üzere çalışıyoruz ve bu konuda önemli gelişmeler kaydediliyor. Bunun en harika tarafı ise sadece hayvan kanserleriyle savaş konusunda değil, elde edilen veriler ışığında insanlardaki kanser türleriyle de savaş konusunda da ilerlemeler kaydediliyor olması.

 

Catherine Gluckstein

 

Yaşamı: Catherine halen yeni bir hizmet yazılımı şirketi olan ve herkesin bilgiye herkesin ulaşabilmesini amaç edinen SumAll.com’un yönetim kurulu başkanı. Bundan önce iStockphoto’nun kurumsal kalkınmadan sorumlu başkan yardımcısıydı. Ayrıca Getty Images’in Time ile ortak girişimi olan LIFE.com’un hayata geçmesini sağladı ve yönetim kurulu üyesi ve CFO’su olarak çalıştı. Öncesinde Barnes&Noble’ın sesli kitaplardan sorumlu başkan yardımcılığı görevinde bulundu. Catherine, kariyerine BBC ve Reuters’de televizyon gazetecisi olarak başlamıştı. London Business School ve Columbia Business School’dan MBA derecesine sahip.

 

Kadın girişimci adaylarına önerileri: Haydi göreyim sizi! Kulağa kaba geldi evet, ama kendinize ve başarabileceklerinize inanın. Başarsızlık korkusunun sizi öngörülen riskleri almaktan caydırmasına izin vermeyin.

 

Hayran olduğum girişimci:   Bu oldukça zor bir başlık, zira farklı sebeplerle burada ismini yazabileceğim çok sayıda isim var. Ama genel olarak benim hayatıma en ciddi etkiyi yapan girişimci Jeff Bezos’tur. Amazon hayatımızı gerçekten değiştirdi. Ben bir ürünü Amazon’dan alamıyorsam, o ürünü almam. Bu, eşi görülmemiş biçimde yönetilmiş inanılmaz bir vizyon.

 

En çok gurur duyduğu başarısı:  Geriye dönüp de kendi başardığım işleri değerlendirdiğimde, buna yanıtım, şimdiki halleri ve ileride olacakları kişiler olarak “çocuklarım”dır.

 

Nezha Hayat

 

Yaşamı: Nezha Hayat, Fas’ta bulunan Société Générale de Leasing’in (SOGELEASE) yönetim kurulu başkanı ve CEO’su. Fas’ın Kazablanka şehrinde yaşıyor ve çalışmalarını sürdürüyor.

 

Kadın girişimci adaylarına önerileri: Özgüvenin yanı sıra tam olarak ne istediğinizin farkında olun. Bir vizyonunuz olsun. Yaratıcı ve uyumlu olun. Girişimciliğin erkekler için kadınlara oranla daha kolay olduğunu asla aklınızdan geçirmeyin. Girişimcilik, bir projeyi hayata geçirmek ve onu finanse edecek insanları bulmak anlamında erkekler için de kadınlar için olduğu kadar zordur. Fas için konuşacak olursak, insanların ihtiyaç duyacağı işleri kuranlar, geleceğin başarılı girişimcileri olacaklar. Muhtemelen teknoloji ve yeni ortaya çıkan alanlarda yatırım yapacak genç girişimciler, geleceğin ekonomisini inşa edecek.

 

Hayran olduğum girişimci: Tek bir isim yok. Düşlerini gerçekleştirmek ve bir şirket kurup onu geliştirmek hayaline sıkı sıkıya bağlanan ve bu şekilde bir firmayı iyi bir hale getiren tüm insanlara hayranım. Bence hayranlık duyulması gereken girişimciler, her gün dergilerin kapaklarında gördüklerimiz değil; bunların yerine her gün riskler alarak geleceğin ekonomisini inşa edenler.

 

En çok gurur duyduğu başarısı: Oğlum. Onunla ilgili gurur duyduğum şey, kendi değerlerine sahip olması ve ona ilham veren ve örnek aldığı pek çok kişinin bulunması. Onunla ilgili hoşuma giden nokta ise gerçekten ne istiyorsa onu yapıyor olması.

 

Sonia Kapadia

 

Yaşamı:  Sonia Kapadia restoran ve yeme-içme sektörü için toplu hizmet sunan Taste Savant (TS) firmasının kurucusu ve CEO’su. Gıda sektörü Sonia için tanıdık bir sektör. Zira kendisi PepsiCo bünyesinde Amerika ve İngiltere’de beş yıl çalıştı ve ardından Londra merkezli Gu Çikolata ve Tatlı şirketinde pazarlama ve yeni ürün geliştirme departmanlarının başında bulundu. Bir yıl sonra Gu satıldı ve Sonia Amerika’ya dönerek Rent the Runway’in pazarlama ortaklıklarını hayata geçirdi. Sonia’nın UPenn’den lisans ve Harvard Business School’dan yüksek lisans diplomaları mevcut.

 

Kadın girişimci adaylarına önerileri: Uzun uzadıya planlar yapmayın. Kadınlar plancıdır. En ince ayrıntısına kadar her detayın planlanmasını isteriz. Her yolculuk için net bir yol haritamızın olması gerekir. Ancak girişimcilik böyle değildir. Girişimcilikte yola çıkarsınız ve sınırlı kaynaklarla işlerin yapılmasını sağlarsınız. Böylesi bir dünyada her şeyi uzun uzadıya planlamakla uğraşırsanız başarı yanı başınızdan kayıp gider. Haydi bakalım.

 

Hayran olduğum girişimci: Teach For America’nın kurucusu Wendy Kopp bence inanılmaz bir girişimci onu muhteşem buluyorum. TFA’yı daha mezun olmadan, yirmili yaşlarında kurdu insanların hayatlarını değiştiren muhteşem bir organizasyon haline gelmesini sağladı. Bu yolculuğu bu denli uzun bir menzilde yürütecek tutku ve beceriye sahip olması ve yol boyunca güçlü sonuçlar almış olması beni etkiliyor.

 

En çok gurur duyduğu başarısı:  Ekibimle birlikte Taste Savant’ı kurmak! Bir rüya takımla birlikte TS’i ayağa kaldırıp işyeri bu denli büyütmekten büyük gurur duyuyorum. Takım arkadaşlarım bu işin yoldaşlarıdır ve onlarla yan yana TS’i kurup ileriye taşımış olmak gerçekten harika.

 

Anastasia Leng

 

Yaşamı:  Anastasia Lengis, belirli bir sanatçı grubu tarafından hazırlanan farklı tasarımlar arasından kendi ürününüzü tasarlayarak satın alabildiğiniz kreatif bir online mağaza olan Hatch’in kurucularından biri. Google’da beş yıl boyunca yeni ürün geliştirme ve ürün pazarlama departmanlarında çalıştı. Avrupa’da girişimcilik çabalarına öncülük etti ve Google Voice, Chrome ve Wallet ürünlerinin ilk evrelerinde bulundu.

 

Kadın girişimci adaylarına önerileri: İlk dönemde elde ettiğiniz başarılar, insanlarla empati kurma yeteneğinize dayanır. Egonuzu kapıda bırakarak girin içeri. Tanıdığınız en zeki insanları etrafınıza toplayın ve kimden gelirse gelsin, iyi bir fikrin üzerine arsızca atlayın; zira bu fikirler çoğunlukla sizden değil, diğer insanlardan gelir.

 

Hayran olduğum girişimci: Dick Costolo

 

En çok gurur duyduğu başarısı: Hindistan’da (Bangalore) hala ayakta olan ve bir vakıf için inşa ettiği bina.

 

Lynn Perkins

 

Yaşamı:  Lynn Perkins, ebeveynlerle bebek bakıcılarının Facebook ve kendilerine ait diğer ağlar vasıtasıyla buluşturan bir hizmet olan UrbanSitter.com’un CEO’su ve kurucularından biri. Lynn, veteran bir girişimci olarak X ve Y jenerasyonlarına 15 yılı aşan bir satış ve pazarlama tecrübesi sunuyor. UrbanSitter’dan önce Lynn, Xuny.com’un kuruculuğunu ve CEO’luğunu, ayrıca Bridgepath.com’un iş geliştirmeden sorumlu başkan yardımcılığını yürütmüştü. Gap, LaSalle Partners ve Joie de Vivre Hospitality gibi şirketlerde ticaret ve iş tecrübesi edindi. Stanford Üniversitesi mezunu olan Lynn, aynı zamanda üç çocuğuna gururla annelik yapıyor.

 

Kadın girişimci adaylarına önerileri:  En iyi fikre bile sahip olsanız, bir girişimi başlatmak zaman alır. İniş çıkışlar karşısında dayanıklı olmalısınız ve bu anlamda kendi yolunuzu çizmeniz önem taşır. Daha da önemlisi, bir kadın girişimci olarak, iş dünyasında kadınlara yönelik yerleşik algıları kırabilmelisiniz.

 

Hayran olduğum girişimci:   Hali hazırda ulaştırma-lojistik konusuyla ve gelecekte bunun nasıl yapılacağı fikriyle haşır neşirim. Dolayısıyla şu sıralar Elon Musk’ın ulaştırma konusunda girişimcilik çalışmalarını izlemekteyim.

 

En çok gurur duyduğu başarısı:   Söylemeliyim ki bana en çok haz veren profesyonel başarım, UrbanSitter’ı bugün bulunduğu yere getirmektir. Kurduğumuz hizmet ağı ile gurur duyuyorum ve pazardaki gerçek bir ihtiyaca hitap ediyor olmamız beni heyecanlandırıyor. Oluşturduğumuz muhteşem takım ile gurur duyuyorum ve böylesine zeki ve seçkin insanlarla çalıştığım için kendimi şanslı hissediyorum.

 

Nicole Sanchez

 

Yaşamı:   Yaşlanma konusunda önemli bir uzman olan Nicole Sanchez, yetişkin bakımı alanında devrim yaratma misyonuna sahip bir girişimci. “5 Hottest Startups in America” listesine giren TenderCaring’in kurucusu olan Nicole, ekibiyle beraber yaşlanma-aging konusunda inovasyon sınırlarını zorluyor. Harvard College ve Harvard Business School mezunu olan Nicole, çeşitli etkinliklerde konuşmacı olarak yer alıyor ve kendisi teknoloji ve yaşlanma konularının birlikteliği noktasındaki uzmanlığıyla Birleşmiş Milletler’e sunum yaptı.

 

Kadın girişimci adaylarına önerileri: Kendinizi birilerinden izin almak zorunda hissetmeyin. Genellikle biz kadınlar, tecrübelerimizi göz ardı ederiz ve büyük bir şirket yaratma fırsatını ıskalarız. Ben bu noktada biraz kabahatliyim; güzel okullarda okudum, güzel firmalarda çalıştım ve buna rağmen kendi şirketimi kurmak için yeterince nitelikli olduğumu düşünemedim. Ama bir noktada olduğu gibi devam etmek yerine en sonunda bir firma kurmanın girişimcilik için en iyi yol olduğunu fark etmek ve bunun olmasını sağlamak zorundasınız. Dolayısıyla bunu dert etmeyin, iddialı olun ve yapın. Bırakın ortaya çıkan sonuçlar konuşsun.

 

Hayran olduğum girişimci: Oprah desem çok mu sıradan olur? Oprah ile ilgili olarak hoşuma giden şey şu ki, konu ettiği hikayeyi zenginleştirmek için onu kabaca evirip çevirmekle beraber yaptığı işte tecrübesinden kaynaklanan özgün kazanımları da görebiliyorsunuz. Ayrıca harika bir ekip yarattı ve yeni alanlara da açıldı. Böylesine bir seviyeye ulaştığınızda başarısızlık riskini almak daha bir cesaret ister, bu yüzden ona hayranım. Hayran olduğum genç girişimci ise The Daily Muse’un sahibi Kathryn Minshew. O yalnızca büyük bir girişimci değil, aynı zamanda büyük bir şahsiyet. Ben bir hiçken ve ona sunabileceğim hiçbir şey yokken bana yardım etmişti. New York’un ekosisteminin geliştirilmesine kendisini adamış genç girişimciler düşünüldüğünde listenin başında Kathryn geliyor ve kurduğu şirket gerçekten harika. Bir inceleyin derim!

 

En çok gurur duyduğu başarısı:  Müşterilere hizmet etmek! Yaptığımız işin en güzel tarafı, yaşlı insanların ve onların ailelerinin yaşamlarını iyileştirecek gerçek hizmetler sağlıyor olmamız öte yandan da nitelikli bakıcılara anlamı olan bir iş sunuyor olmamız. İnsanların yaşamlarını her gün daha iyileştiriyoruz ve bu beni heyecanlandırıyor.

 

Maria Seidman

 

Yaşamı:  Maria Seidman, New York merkezli bir girişimci, bir anne ve mobil uygulama oluşturmanın en kolay yolunu sunan Yapp’ın CEO’su ve kurucularından biri. Öncesinde Warner Bros için mobil uygulamalar geliştirdi. Ve MGM, ETF Group ve Goldman Sachs’ta çalıştı.

 

Kadın girişimci adaylarına önerileri: Yeni bir girişime başlarken izlemek istediğiniz vizyon veya boğuşacağınız sorunun çözümü konusunda derin bir tutkuya sahip olduğunuzdan emin olun. Zamanı geldiğinde bu ışığa ve pusulaya ihtiyacınız olacak (ve zamanı gelecek!).

 

Hayran olduğum girişimci:  Eşim, Dov Seidman; kendisi LRN’nin kurucusu ve CEO’sudur. Prensipler ışığında kar elde etmenin bu ikisini net biçimde birbirinden ayırmanın yolunu buldu. İlaveten, kendisi tanıdığım en iyi satış uzmanıdır!

 

En çok gurur duyduğu başarısı: Harika bir ekip yaratmak.

 

Alexis Wolfer

 

Yaşamı: Alexis Wolfer, St.Louis’deki Washington Üniversitesi’nden yüksek onur derecesi ile mezun oldu ve Columbia Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. 2010 yılının Ocak ayında, kadınların kendilerini daha iyi hissetmeleri için güzellik, moda, fitness-wellness konularını bir arada içeren online dergi TheBeautyBean.com’u kurdu ve genel yayın yönetmenliğini yapıyor. Şu an Los Angeles’ta yaşıyor.

 

Kadın girişimci adaylarına önerileri: Bir beyin yaratın. Birçok girişimci, kendi işine başlamanın çok zor ve tek başına çalışma gerektirdiğini düşünür. Veya anahtarın mentor bulmakta olduğuna inanırlar. Size benzer kişilerle bir arada olmanın önemini ne kadar uğraşsam da yeterince vurgulayamam. Sizin gibi başka girişimciler bulun ve bir araya gelin, birbirinize yardımcı olun, fikirlerinizi çarpıştırın ve birbirinizden öneri alın. Haftada bir telefonlaşın ve oturup birlikte birer kahve için. Böylelikle birbirlerinizin hatalarından ders çıkaracaksınız ve yaşayabileceğiniz kişisel ve profesyonel sorunlar hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Ve cabası: Muhtemelen iyi dostluklar da edineceksiniz!

 

Hayran olduğum girişimci: Jenn Groover. Sürekli olarak işini yenileyerek diğerlerini etkilemekle kalmıyor, aynı zamanda yarattığı markayı yaşıyor adeta. Dahası, istisnai biçimde kibar, cömert ve takdire şayan bir insan.

 

En çok gurur duyduğu başarısı: People Style Watch tarafından DIY (Do It Yourself) Kraliçesi olarak adlandırılmak ve güzellik alanında en iyi altı bloggerdan biri olmak. Şirketimin sadece iki yıl içinde Forbes tarafından “Kadınlar için en iyi 10 Lifestyle Sitesi” listesine alınması da harikaydı doğrusu.

 

Bu makale  Zach Davis’in 26 Kasım 2013 tarihinde tech.co’da yayınlanan yazısından çevrilmiştir.

 

[galeria][new_royalslider id="13"][/galeria]

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here