Tatil Sırasında Meşgul Olan Girişimciler için 7 Tavsiye

Tatil geliyor, evet! Dünyanın geri kalanı heyecanlanırken, bazılarımız takım elbisenizi çıkarıp üzerinize rahat bir şeyler giymeden önce her şeyi nasıl yetiştireceğinin kaygısında olabilir.

 

Şuan, dinlenmek, gevşemek ve tatilde aile ve arkadaşlarınızla zaman geçirebilmek için bir plan hazırlayarak yapılması gerekenleri netleştirmenin tam zamanı.

 

Hedeflerinizi yeniden gözden geçirin

 

Bu yılki hedeflerinize kısaca bir göz atın. Doğru yolda mısınız? Yıl sonundan önce gerçekten tamamlamanız gerekenler nedir? Şuan aciliyet belirlemenin ve neyin yılın geri kalanına sarkıtılabileceğine karar vermenin tam zamanı. Sınırlı olan zamanınızı neye harcayacağınıza karar verin ve kalan zamanınız ile bir program yapın.

 

İş & Oyun Programı

 

Yapılması gereken iş ve katılmanız gereken partilerin bir listesini yapın. Çocuklarınızın herhangi bir gösteri ya da etkinlikte yer alıyorsa, programınıza ekleyebilmek için hemen bunların tarihlerini alın. Gelecek haftalar için işlerinizi programlayarak, gerçekçi bir şekilde hepsini yapmaya yetecek zamanınızın olup olmadığını görebilirsiniz. Eğer değilse işi bölmek ya da dış kaynak kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

 

İş Bölümü

 

Mümkün olduğunca çok iş bölün. Kendiniz için çalışıyorsanız iş yükünüz konusunda size yardımcı olabilecek sanal bir asistan bulun. Tatil hazırlıkları konusunda ailenizden yardım isteyin. Azar azar başlayın ki tatiller herkes için daha mutlu geçsin.

 

Müşterileriniz ile iletişim kurun

 

Tatildeyken müşterilerinize ya da diğer iş bağlantılarınıza önceden haber verin. İnsanların tatilde olduğunuzdan önceden haberi olursa, siz tam da tatil yaparken sizi rahatsız etme olasılıkları daha az olacaktır. Hepsine İyi Tatiller demeyi unutmayın!

 

İş ve dinlenme zamanını dengeleyin

 

Bazıları için tatile çıkmak imkansızdır, bu yüzden eğer işinizden tamamen uzaklaşamıyorsanız, iş arasında yeterli boş zamanınız olduğundan emin olun. Çalışmadığınız günlerde aile ve arkadaşlarınızla planlar yapın. Tatilleriniz aile ve arkadaşlarınızınkine denk düşmüyorsa, vardiya değişikliği yapabilir ya da tek başınıza dinlenebilirsiniz. Konu tatil planlaması olduğunda gelişmiş programlama çok önemlidir. Bazı durumlarda sadece hayır demek gerekebilir!

 

Sınırlarınızı Çizin

 

Çok fazla çalışmanın genellikle kendi hatanız olduğunu unutmayın. Mutlu ve dengeli bir hayat yaşamak için gereken sınırları koyuyor ya da yeterince hayır demeyi biliyor musunuz? Birine evet derseniz, bir başkasına hayır demek zorunda kalabilirsiniz, unutmayın. Mesaiye kalmayı kabul ederseniz, yatmadan önce hikaye faslını kaçırırsınız. Bazen hayır deme seçeneğiniz olmayabilir, ancak olduğunda doğru kararı verdiğinizden emin olun.

 

Suçluluk duymayın

 

Tatilinizi suçluluk duyarak mahvetmeyin. Hayat yaşamak içindir ve suçluluk boş bir duygudur. Tatilde tatil yapın, çalışırken ise çalışın. Tatildeyken iş düşünmeyin. Tatilinizi birlikte geçirmek istediğiniz çevrenizde olan, sizin için önemli ve özel insanlara odaklanın. Çalışma sizi zaten bekliyor olacak.

 

Bu yüzden tatilinizi şimdiden düşünerek zamanı geldiğinde daha rahat ve eğlenceli bir tatil yapabilirsiniz.

 

Bu makale lifehack.com’da Ciara Conlon tarafından 2015’te yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.

 

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şunlar da Hoşunuza Gidebilir

Hızlı başarısız olmanın 5 yolu

Unutmayın: eğer bir başarısızlık gerçekleşecekse hızlıca gerçekleşmelidir. Kaçınılmaz olanı ertelemek küçük aksilikleri bir faciaya dönüştürmenin en kesin yoludur.…